Babiš chce rozdávat dětem. Ministr spočítal, jak by tím zadlužil zemi

03. 06. 202217:30
Babiš chce rozdávat dětem. Ministr spočítal, jak by tím zadlužil zemi
foto: Rudolf Komár/Expremiér Andrej Babiš

Vládní příspěvek, který ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka avizoval již před časem, by mohl na návrh opozičního hnutí ANO doznat podstatné změny. Nešlo by totiž o jednorázové přilepšení pro rodiny s dětmi, ale o pravidelný, měsíční příspěvek. Ten by se mohl vyplácet už od července a trvat by mohl do konce roku, tedy šest měsíců. Na každé dítě by to tedy dělalo celkem 30.000 korun.

„Vláda schválila pět tisíc na dítě a naše hnutí má zásadní problém. Částka není dostatečná a týká se jen dětí do 18 let. Chceme, aby byla vyplácena měsíčně až do konce roku, a to pro všechny studující do 26 let," tato slova zveřejnil totiž na svém facebooku předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a byly opravdu pestré.

„Není to zbytečně málo? Do konce roku by to bylo 60,4 mld. Kč!!! Není to pro budoucí dluh zbytečně málo? Já myslím, že ty děti co by to mělo platit až neuvěřitelně “ocení”..." napsal na svůj Twitter třeba ministr Jurečka (KDU ČSL).

Podle Babiše ale není žádné zadlužování nutné. Už v pondělí ve svém pořadu Čau lidi například psal o mimořádných ziscích ČEZu: „ČEZ se topí v zisku, za první kvartál mají o 300 % vyšší zisk, mají vlastně stejný zisk za kvartál, jak za celý minulý rok. A vláda stále opakuje, že nemá peníze."

„Já myslím, že pan premiér o tom, jak mluví stále o inflaci, už asi ty jeho poradci, nevím, kdo mu radí, ale já bych chtěl jenom upozornit a znovu opakuji, že si může vláda vzít velkou dividendu z ČEZu. ČEZ bude mít obrovské zisky, obrovské, a 70 % firmy patří státu. Tak proč si vláda nevezme 60, 70 miliard, které dotečou do rozpočtu?" Dodal vzápětí.

Vládní politici to ale tak optimisticky nevidí a mluví o populismu hnutí ANO a poukazují na zadluženost Česka. „Nápad dávat rodinám do konce roku 2022 každý měsíc pět tisíc na každé nezaopatřené dítě by Českou republiku v případě realizace přivedl k bankrotu,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer pro CNN Prima News. Podle něj se nynější vláda snaží pomáhat cíleně.

A co na to hlas lidu? Ten reaguje rozmanitě, někdo je pro, někdo proti, někdo Babiše oceňuje, jiný ho kritizuje.

„Stačilo by, kdyby vrátil neoprávněně získané dotace od státu i s pokutou. Nedovedu si představit, že bych ukradl třeba motorku, a když mne chytnou, tak ji pouze vrátím. Divím se tedy, že se nekrade více," píše jeden diskutér pod Jurečkovým tweetem.

Další s ním nesouhlasí a dává vinu ministru Jurečkovi, který s pětitisícovou podporou rodin s dětmi přišel jako první: „No možná kdybyste nerozhazoval pětilitrem po vzoru babiše, možná by takhle nereagoval. Ale vy a vaše strana poslední dobou děláte všechno proto, aby vás lidé podruhé nevolili. Kor když je nazývají vaši straníci homofašisty."

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných