foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Marek Benda
ROZHOVOR: Průzkumy preferencí politických stran předpovídají prohru vládní koalice v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Stále častěji se zároveň objevují komentáře a analytické články, v nichž se ozývá varování před možným ohrožením demokracie v České republice. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda obojí odmítá.
Přibývají články a komentáře, v nichž autoři varují, že po volbách do Poslanecké sněmovny může eventuálně dojít k ohrožení demokracie v naší zemi. Nemáte obavy, že strany vládní koalice volby prohrají? Byla by skutečně ohrožena parlamentní demokracie?
Čtyři roky u nás vládli Miloš Zeman s Andrejem Babišem. Tehdy jsme měli pouze Senát. Nezměnili v naší zemi nic. Samozřejmě až na výstřelky například u prezidenta na Hradě, což nebylo nic hezkého, ale zemi nezměnili. Nechci, aby ANO a další podivné strany vyhrály volby a udělám pro to všechno. Odmítám ale zároveň představu, že pokud by uspěly ve volbách, tak v Česku nastane konec světa. Na to jsem velmi opatrný. Nenastal v Polsku ani nikde jinde. Musíme ale udělat všechno proto, aby Andrej Babiš nevyhrál. Je vidět, že on je dnes už naprosto destruktivní postavou. Druhý den popře to, co řekl den předtím. Viz teď aktuální kauza důchody. Nebo jejich sjezd něco schválí, například že Havlíček bude premiérem, a druhý den Babiš řekne, že to není pravda, že není jenom předseda, že premiérem bude on. Drží je úplně a dělá si, co chce.
Stále častěji slyším od některých lidí obavy, že by se za určitých okolností mohl odehrát nový únor 1948. A slýchám to i od velmi uvážlivých osob, které rozhodně nepropadají konspiračním teoriím nebo iracionální panice...
Nemám rád toto strašení. Jsme dnes v úplně jiné situaci, než byla tehdy. A pokládám tyto obavy za poněkud naivní. Na Pražském hradě seděl zestárlý prezident, který už neměl sílu se komunistům vzepřít. Tehdy udělaly demokratické strany zásadní chybu. Tak dlouho se hádaly mezi sebou, až je komunisté rozebrali. Základním úkolem je umět se nějak dohodnout a vědět, kde jsou skutečná rizika, skutečná nebezpečí. Dnes je to Rusko a Čína. To riziko je skutečně v tomto bodu, a to pokládám za mnohem zásadnější.
Psali jsme
Matka expředsedy Ústavního soudu se údajně podílela na vraždách bývalých politických vězňů. Tvrdí to autor textu, který už delší dobu koluje…
Ta asociace na únor 48 se spíš vztahuje k osobě pana premiéra Petra Fialy. Nikdo nezpochybňuje, že jde o slušného a pracovitého člověka. Některým lidem se ale jeví jako nevýrazný, nepraktický a možná i trochu naivní člověk. Mýlí se?
Nepokládám Petra Fialu za naivního politika. Skutečně ne. Ten člověk něco dokázal. Ví, odkud kam jde, a pokud si to někdo o něm myslí, tak ho hluboce podceňuje.
Jste tedy přesvědčen o tom, že kdyby nastala krizová situace, provede kroky, které by od něj nikdo nečekal?
Myslím, že Petr Fiala to prokázal v životě už mnohokrát. A to včetně disentové doby. Nepochybně by toho byl schopen. Myslím, že to ostatně už dostatečně ukázala například reakce vlády a Petra Fialy osobně na krizi na Ukrajině. On byl přece první, který se tam vydal společně s Poláky. Nepochybně mu tehdy všechny české tajné služby tu cestu rozmlouvaly s tím, že tam jezdit nemá, že je to nebezpečné a nejsou schopny mu zajistit bezpečnost a ochranu. Přesto to udělal, protože to pokládal za klíčové a důležité.
No dobře. Ale vzpomeňte si, jak extrémisté a někteří další hlásali na náměstích, že litr nafty bude stát tři sta korun, že lidé budou mrznout v bytech, protože nebude dostatek plynu, že budou statisícové účty za elektřinu. Nic takového se nestalo. Rozumím tomu, že premiér Fiala se označuje za odpůrce populismu a laciných gest. Neměl by ale přece jen více oslovit veřejnost? Neměl by více prodat to, co se vládě podařilo a lidem podrobněji vysvětlovat kroky vládního kabinetu?
Ano, na náměstích se tehdy vyřvávalo velké množství různých věcí. Petr Fiala trpělivě vysvětluje, že vláda dokázala zvládnout všechno. Od energetické krize až po inflaci. Populismus je trochu něco jiného. Například to, co předvádí Babiš. Každou chvilku říká něco jiného. Když začala migrační krize, tak to byl tehdejší ministr financí Babiš, který říkal, že nesmíme zastavit přítok dotací do České republiky. A že společně s Angelou Merkelovou musíme migranty vítat, aby pak za tři měsíce prohlásil něco úplně jiného. To samé teď důchody a hromada dalších věcí. Petr Fiala se snaží poměrně konzistentně říkat to, co si myslí. To, že bychom měli přidat v prodeji toho, co jsme dokázali, to bychom určitě měli. Okolo toho se točil téměř celý náš kongres. To ale neznamená přiklonit se k populismu.
Nemáte obavy, že by v parlamentních volbách mohly uspět nové, takzvané protisystémové strany?
Upřímně řečeno, jsem vděčný za každou novou partaj tohoto typu, neboť odebírá hlasy. Čím víc se destruktivní scéna tříští, tím víc jim držím palce. Jen ať každá odebere dvě, tři procenta.
Psali jsme
Výhrady opozičních stran a levicových ekonomů vůči krokům vlády, která chce dočasně zastavit nárůst penzí, prý nejsou na místě. S ohledem…
Komentátoři a politologové také varují, že na východ od našich hranic vznikne podivné tříčlenné uskupení, které se bude vzájemně doplňovat...
Nepochybně tady vzniká trojúhelník Fico, Orbán, Babiš. To souvisí s tím, s čím jsme tento rozhovor začínali. Zda někdy opět pustíme Babiše k moci. Já si myslím, že nepustíme. Příští volby vyhrajeme a Andrej Babiš v této zemi vládnout nebude. Jsem přesvědčen o tom, že Babiše porazíme a prohraje. Tak jako prohrál už troje volby za sebou. Do voleb zřejmě půjdeme jako koalice SPOLU. Babiš nás v tomto uskupení ještě nikdy neporazil. A nedokáže to v evropských volbách a ani v žádných dalších.
Proč má Babiš tak blízko k Orbánovi? A kdo vlastně dnes je Viktor Orbán?
Chápat Orbána je velmi složité. Člověk by opravdu musel tušit, že pro nás je vrcholem rok 1918, kdy vznikla naše republika tehdy jako Československo, pro Maďary je Trianonská smlouva největší katastrofou v jejich dějinách. Je tam úplně jiné vnímání světa. Samozřejmě Orbán odpovídá duchu Maďarska. Teď si s námi hraje takovou zvláštní hru s Ruskem a také trochu protiukrajinskou. Současně ale ještě nikdy nic v Bruselu nezablokoval.
Dezinformační kruhy už rozjíždí mezi svými lidmi kampaň a vyzývají je, aby přišli k volbám do evropského parlamentu. V Evropě se tyto kruhy netají tím, že chtějí zvrátit rozložení sil v Evropském parlamentu. Máte odhad, jak bude vypadat evropský parlament po volbách?
Každá strana nebo uskupení bude nepochybně mobilizovat svoje voliče. Včetně nás. Zřejmě se stane to, že v Evropském parlamentu na obou stranách politického spektra posílí extrémistické strany. To se asi stane. Evropský parlament bude vypadat jinak. Poslední volby byly extrémně zeleně aktivistické a pod vlivem Grety Thunbergové. Tentokrát bude výsledek nepochybně jiný. Nemyslím si ale, že by převážily populistické, takzvaně pravicové síly. Ostatně, považuji je spíš za ultralevicové formace.