Benda: Zatykač na Putina platí, pokud by se objevil v Praze, seberou ho hned na letišti

20. 03. 202318:27
Benda: Zatykač na Putina platí, pokud by se objevil v Praze, seberou ho hned na letišti
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Marek Benda

Zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina, který minulý týden vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu, nemá pouze deklaratorní charakter, jak by se někdo mohl domnívat. „Na území České republiky by byl s největší pravděpodobností zatčen,“ řekl PrahaIN. cz, místopředseda Ústavně – právního výboru Poslanecké sněmovny, poslanec Marek Benda.

Zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), v pátek 17. března. V případě, že by na návštěvu České republiky Putin přicestoval, příslušníci bezpečnostních složek jsou povinni ho okamžitě zatknout a předat do rukou úředníků Mezinárodního soudního dvora v Haagu.

O účinnosti zatykače Marek Benda nepochybuje. Zároveň ale tvrdí, že Evropa by vůči Rusku měla postupovat jinak. „Pokud by Putin přicestoval do České republiky a neměl by předem vyjednanou imunitu, neboť je to hlava státu, s největší pravděpodobností by byl okamžitě zatčen. Na druhou stranu ale ruský prezident stejně nikam do zahraničí nejezdí a sedí doma. Všechny úvahy o účinnosti zatykače, jak se teď občas objevují, jsou pouze vznešenou debatou o ničem,“ řekl Marek Benda naší redakci.

Politik proti zatykači na Vladimíra Putina nemá výhrady. Zároveň má ale pochybnosti o tomto postupu. „Jsem skeptický k mezinárodnímu soudu. Evropa se tváří, že tím něco dokáže, ale tribunál nemá sílu. V minulosti  pouze odsoudil za spáchané zločiny několik bývalých politiků z afrických států,“ prohlásil poslanec. „Na druhou stranu se teď Evropa alespoň snaží Ukrajině dodávat zbraně. A začíná chápat, že občas už musí postupovat i jinak,“ dodal.

Význam je velký

Politolog Jiří Pehe prohlásil, že vydání zatykače na Putina má dvojí význam. Mezinárodní společenství tak vyslalo do světa jasný signál. „Význam tohoto kroku je dvojí. Jde o symbolické gesto, kterým společenství států dává jasně najevo, že nesouhlasí s ruskými zločiny, ke kterým na Ukrajině dochází. Druhý význam je praktický. Putin teď nemůže cestovat do zemí, které Mezinárodní tribunál v Haagu uznávají. Je to vlastně jakýsi přídavek k sankcím, které už dříve byly na Rusko uvaleny,“ řekl Pehe redakci PrahaIN.cz

Zoufalé Rusko

Rozhodnutí úřadů Ruska o stíhání soudců, kteří na Putina zatykač vydali, prý nemá žádný smysl. Podle jeho slov jde pouze dovnitř Ruska. „Je to pouze zoufalé gesto. Ruská federace neuznává Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Zahájení stíhání jeho soudců je jakýmsi signálem dovnitř. Je to absolutně nesouměřitelné. Soudci z Haagu by nemohli vyjet pouze do několika málo zemí, kde by je mohli zatknout. Putin ale prakticky nemůže nikam, protože těch států, kde zatykač na něj platí je mnohonásobně víc,“ ukončil Jiří Pehe.

 

 

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných