BIS se Martinem Nejedlým zabývala už na konci 90. let

23. 08. 202314:44
BIS se Martinem Nejedlým zabývala už na konci 90. let
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Martin Nejedlý, bývalý poradce exprezidenta Miloše Zemana

ROZHOVOR: Pavel Blažek se jako člen vládního kabinetu dopustil vážné chyby, když se stýká s osobou, která představuje pro Česko bezpečnostní riziko. A proč nyní mlčí opoziční strany? Jednání ministra spravedlnosti prý může znepokojit i naše spojence. „Pavel Blažek by si měl posypat hlavu popelem a mlátit s ní o zem,“ řekl pro PrahaIN.cz Vladimír Hučín, bývalý disident a příslušník BIS.

V této souvislosti také připomněl, že osoba Martina Nejedlého přitahovala pozornost zpravodajských služeb už koncem devadesátých let.

„Ministr spravedlnosti jednoznačně udělal velkou chybu. Je členem vlády a jako takový by s tímto člověkem neměl udržovat jakékoli styky. Už v době, kdy jsem pracoval jako příslušník BIS, jsme se o Nejedlého zajímali, protože jeho aktivity byly už tehdy krajně znepokojivé. Dnes víme, že je tato osoba proruským exponentem a že udržoval v tomto prostředí exprezidenta Miloše Zemana. Jako bývalý zpravodajec mohu odpovědně prohlásit, že Martin Nejedlý představoval a stále představuje vysoké bezpečnostní riziko pro Českou republiku,“ řekl serveru PrahaIN.cz Vladimír Hučín.

„Jako ministr spravedlnosti a člen vlády nepochybně Pavel Blažek dostává určité informace od zpravodajských služeb. Už proto by se s tímto člověkem stýkat neměl. Můžeme předpokládat, že pokud je Nejedlý ruským agentem, tak je mimo jiné vycvičen i k získávání informací. Blažek by měl možná zvážit rezignaci,“ dodal Vladimír Hučín.

Proč mlčí opozice?

Někdejší zpravodajec upozornil i na neobvyklé chování představitelů opozičních stran. Jejich mlčení označil za zvláštní. „Všimněte si zásadního a zajímavého rozdílu. Opoziční strany v jiných kauzách okamžitě vydávají prohlášení, pořádají tiskové konference a spouští kampaně na sociálních sítích. Ale v tomto případě jsou úplně zticha a mlčí. Otázka je, proč jim nevadí tato kauza. Mohu se mýlit a třeba se ještě ozvou, ale jejich mlčení vyvolává celou řadu otázek,“ podotýká Vladimír Hučín.

Kauza sice plní stránky domácího tisku, je předmětem diskusních pořadů a rezonuje na českých sociálních sítích. Hučín se ale domnívá, že může vyvolat nežádoucí zájem i v zahraničí.

„Informace o panu Nejedlém jsou všeobecně známé. Právě z tohoto důvodu je jednání ministra spravedlnosti poněkud nepochopitelné. Po tom, co se stalo, by si měl posypat hlavu popelem a mlátit s ní o zem. Tímto excesem poškozuje vládní koalici, sebe i Česko. Pozice ministra spravedlnosti je velmi významná a okolní země, které sledují dění u nás, mohou podobné excesy znepokojit,“ konstatuje Hučín.

Vyšumí to, říká Marek Benda

Za pochybení pokládá jednání ministra spravedlnosti i předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Pavel Blažek se měl podle jeho slov zdržet v podniku, kde zároveň pobýval Martin Nejedlý, pouze nezbytně nutnou dobu a pak odejít.

„Určitě byla chyba, že se Pavel Blažek v té restauraci zdržel tak dlouho. Chápu, že to na naše voliče může působit divně, nerozumí tomu a může to u nich vyvolávat znepokojení. Věřím ale tomu, že šlo o náhodné setkání. Ze strany Blažka byla chyba, že tam zůstal. Předpokládám ale, že to vyšumí v okamžiku, kdy naplno začne pracovat Sněmovna a začnou se řešit vážnější věci a problémy,“ řekl redakci PrahaIN.cz Marek Benda.

Překvapená veřejnost

Odhalené setkání bývalého poradce exprezidenta Miloše Zemana s ministrem spravedlnosti může podle politoložky Vladimíry Dvořákové poněkud zahýbat řadami voličů vládní koalice. Tvrdí, že udržování kontaktů s Martinem Nejedlým je ze strany Pavla Blažka poněkud překvapivé.

„Je zásadní rozdíl mezi současností a mezi tím, když se Pavel Blažek s Nejedlým setkával v době před svým nástupem do vlády, a v časech, kdy byl prezidentem Miloš Zeman. V politice je normální, že i opoziční strany určité kontakty jistým způsobem udržují. Dnes je ale Pavel Blažek v jiné pozici. To, co se stalo, může právem znepokojit voliče vládní koalice, ale i veřejnost. Lidé pak mohou mít právem pocit, že politické scéna a její zákulisí vlastně představuje jakousi jednu velkou rodinu,“ řekla redakci PrahaIN.cz Vladimíra Dvořáková.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných