Bohuslav Svoboda (ODS): Dvě slova. Staroměstská tržnice

09. 09. 202222:30
Bohuslav Svoboda (ODS): Dvě slova. Staroměstská tržnice
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Lídr koalice Spolu pro Prahu, docent Bohuslav Svoboda na tiskové konferenci.

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy za ODS na svém Facebooku 8. září k Staroměstské tržnici

Vůně čerstvé zeleniny, řezníci diskutující o tom, která část vepřového se hodí na který pokrm, nebo radost z úsměvu a pocitu pohody všech kolem. Například jako v Barceloně.

Existuje v Praze takové místo? Ano, třeba farmářské trhy, které mám moc rád a jejichž rozvoj budu společně se svými kolegy i nadále podporovat. Ty na Náplavce, Jiřáku nebo na Dejvické? Super.

Teď si představte, že byste mohli takovou atmosféru zažít i v samotném centru města. Tak jako právě v katalánské metropoli. Že si to nedokážete v Praze představit? Ale jistěže ano. Máme k tomu ideální prostor. A přitom jen málokdo z Pražanů ví, že stále existuje.

Dvě slova: Staroměstská tržnice. V bloku domů mezi ulicemi 28. října a Rytířskou. Celý prostor je dokonce chráněn jako kulturní památka. Teď pro ty, kdo tam byli. Určitě se ptáte, proč tady píšu o nějakém místě jako ve Španělsku. Vím vůbec, jak to ve Staroměstské tržnici teď vypadá? Vím, a proto to chci změnit!

Současný stav? Magistrát už před šesti lety oznámil, že nechá provést rekonstrukci celé tržnice, aby byl obnoven její společenský význam. Vrátili by se drobní prodejci, snížil by se podhled a interiér by dostal původní podobu. Prostě fantazie.

Magistrát dokonce vyhlásil soutěž na obnovu prostor a následný pronájem. Tu ale v roce 2018 zrušil a oznámil, že to udělá sám. A jak to dopadlo? Neschváleno, protože by to prý bylo moc drahé. No, taková klasika posledních let. Něco chci, ale vlastně radši nic.

Každopádně – dokážete si představit, jaká by to byla nádhera? Pořád si stěžujeme, že centrum je jen pro turisty, že nepodporujeme drobné živnostníky, že farmářské trhy jsou jen někde. Tady je ta šance!

Tady je možnost vrátit centru ten správný šmrnc. Vrátit Staroměstské tržnici lesk a vám dát skvělou možnost, jak si užít atmosféru, která pražskému centru opravdu chybí.

Ano, chybí. Pro mě je rekonstrukce tržnice jednou z velkých priorit pro lepší, hezčí a společenské centrum. Pro vás, pro Pražany.

Schválíme již dávno vybraný urbanistický a architektonický projekt a velice rychle začneme s takovou rekonstrukcí Staroměstské tržnice, aby se za pár let proměnila v tržnici evropského formátu. Hlavně s českým zbožím a pražskou atmosférou!

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných