Bohuslav Svoboda (ODS): Skutečný důvod vyloučení Marvanové

19. 02. 202307:30
Bohuslav Svoboda (ODS): Skutečný důvod vyloučení Marvanové
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Bohuslav Svoboda

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Nový primátor Hl. města Prahy byl v pátek živě hostem na Hitrádiu City 93,7 FM, kde prozradil řadu zákulisních informací o povolebním vyjednávání i o aktuálním tématu vyloučení senátorky Marvanové ze zastupitelského klubu.

Ten hlavní důvod vyloučení byla senátorka sama. Ona byla na naší volební listině, my jsme ji mimořádně podpořili, obešel jsem s ní půlku Prahy a měla i ekonomickou podporu. Byla naprosto výlučnou postavu v tom volebním týmu. Co musím podotknout, protože se to ukazuje jako důležité, že ji podporovalo i hnutí ANO.

Podporu si dohodla na Praze 12 přímo s Patrikem Nacherem, a proto tam také senátorský post získala, protože bez podpory ANO by to bylo v této části Prahy nemožné. Tehdy jí podpora ANO byla dobrá, pak ale začala vadit.

Bylo těžké domluvit koalici. Tehdy paní doktorka Marvanová přišla s nápadem, že bychom zvolili jen primátora a že já bych mohl ty hlasy získat, že jsem takový trošičku nadstranický a že by to umožnilo to, aby další jednání bylo lepší. S touto myšlenkou tedy šli na další jednání, a ještě dvě hodiny před volbou oznámila paní doktorka, že mi nakonec svůj hlas nedá.

To znamenalo, že to nemůže projít, protože to bylo těsné právě o ten jeden hlas. Já jsem s ní o tom pak asi hodinu mluvil a probírali jsme to, proč to je a ona mi řekla, že prostě nemůže dát hlas, kde bude ANO. Což jsem nechápal s ohledem na její předchozí jednání a získanou podporu ANO, že nyní tak činí, když zde nejde o to, vytvořit s ANO koalici, ale pouze opět o podporu postu primátora. Nabídl jsem jí tehdy i pozici ve vyjednávacím týmu, což kvitovala.

Přesto pak dala do médií oznámení, že hlas na podporu Svobodovi nedá. Bylo to hodinu před tou volbou a já jsem to skutečně nechápal a my jsme tedy od toho ustoupili a tu volbu jsme nakonec nerealizovali. Nikdy mi to nevysvětlila a já to nikdy nepochopil, protože vždy říkala, že jsem její výborný partner, že jsme spolu prošli celé ty volby, že mě zná. Pokračování to dostalo pak včera při volbě, kde Marvanová nehlasovala ani pro mne jako lídra SPOLU Bohuslava Svobodu a posléze nehlasovala ani pro jednoho z kandidátů na náměstky primátora a radní.

Je to její názor, má na něj právo, ale my pak nemůžeme zaručit našim koaličním partnerům, že při hlasování o zásadních věcech budeme hlasovat jasně a dohodnutě. Z tohoto důvodu nemůžeme mít mezi sebou za člena někoho, kdo tento princip není schopen dodržet a ani to vysvětlit. V politice platí dvakrát a dost. Víc to nejde, a proto paní doktorka Marvanová u nás skončila a je to zcela v jejích rukou. My jsme pouze reagovali na to, co udělala.

Publikováno se souhlasem Hitrádia City.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných