foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Bohuslav Svoboda
V pátek 18. října vystoupila Rada hlavního města Prahy na mimořádné tiskové konferenci, jejímž tématem byla korupce v pražském Dopravním podniku (DPP). Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) důrazně požádal o okamžitou rezignaci všech obviněných představitelů podniku a vypsání výběrového řízení na nového ředitele. Výsledek chce znát do 31. října.
Při pondělním zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pražském dopravním podniku bylo zahájeno trestní stíhání třinácti osob. Současný generální ředitel Petr Witowski mezi nimi není. O kauze jsme informovali například ZDE.
Závažnou situaci na své jednání ve středu 16. října zařadil také Výbor kontrolní Zastupitelstva hlavního města Prahy. Jak jsme informovali, ve schváleném usnesení výbor požádal radu hlavního města, aby situaci ohledně DPP bezodkladně projednala, konstatoval, že náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) nereaguje na aktuální situaci adekvátně a doporučil radě hlavního města odvolat obviněné členy představenstva dopravního podniku.
Dopravní podnik už Svobodovi jednou zlomil vaz
Rada před novináře vystoupila v pátek 18. října. Hned v úvodu se slova ujal primátor Bohuslav Svoboda, který uvedl, že už před 11 lety udělal maximum pro to, aby situaci v DPP stabilizoval. „Ukázalo se tehdy, že vnést světlo do šedých zón plných korupce, politikaření a klientelismu bylo prakticky nemožné. Tehdy mi to zlomilo vaz. Byl jsem z funkce primátora odvolán, léta vláčen po soudech a nakonec osvobozen v plném rozsahu soudně. Prostě jsem se dostal do hledáčku těch, proti komu jsem bojoval a ti projevili svou sílu. Nelituji toho, ale dnes to znovu nedopustím,“ začal svou plamennou řeč Svoboda.
Vzpomněl také na sestavování současné koalice, které trvalo dlouho. Důvod byl prý ale jediný – Piráti si přáli mít v gesci dopravu. Přáli si podle Svobody obsadit funkci dopravního náměstka a také dozorčí radu. Po mnoha diskuzích jim prý byly tyto gesce přiděleny.
Psali jsme
VÍME PRVNÍ: Při pondělním zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pražském dopravním podniku bylo zahájeno trestní stíhání…
S důvěrou voličů přichází i zodpovědnost
„Věřil jsem, že budou tyto funkce dělat tak, že budou činnost dopravního podniku řídit, kontrolovat a že budou dbát na to, aby klientelistické vazby, které tam přetrvávaly, nefungovaly. Bylo to jejich programové prohlášení. Dnes jsme svědky okopávání kotníků, zbavování se odpovědnosti a skutek utek. S důvěrou od voličů přichází i zodpovědnost, a to je ten důvod, proč tady stojíme,“ pokračoval primátor.
Dopravní podnik se podle jeho slov nadále potýká s důsledky největší korupční kauzy, která kdy v Praze byla, tedy kauzy Dozimetr. Rada v čele s primátorem je proto přesvědčena, že je třeba provést kroky tak, aby to byl začátek řešení problémů v DPP. Dosud prý žádné zásadní kroky udělány nebyly.
Tři důrazné požadavky
„Proto důrazně požaduji: Za prvé okamžitou rezignaci všech představitelů dopravního podniku, kteří jsou v tuto chvíli obvinění. Za druhé vyhlášení výběrového řízení na ředitele DPP. A za třetí plnohodnotné zastoupení funkčních orgánů dopravního podniku, představenstva a dozorčí rady,“ přečetl Svoboda své požadavky.
Dopravní podnik prý v současné době funguje dál. Radní ale otevírají prostor, ve kterém se pokusí co nejrychleji nastartovat změny. „Já očekávám od dozorčí rady, že všechny tři body budou naplněny nejpozději do 31. října. Cílem mým a nás všech je to, aby DPP, který je největším zaměstnavatelem v Praze, zaměstnává 11 tisíc Pražanů, byl kompetentní, transparentně řízený a poskytoval co nejkvalitnější služby pražanům,“ dodal k požadavkům primátor.
Současný ředitel nebude odvolán
Následně také uvedl na pravou míru, že neodvolává současného ředitele Petra Witowského. Pouze vypíše výběrové řízení, což je prý plně v jeho pravomoci. Stávající ředitel se podle jeho slov může, ale nemusí do vypsaného řízení přihlásit. Jde prý o věcně správné a důstojné řešení.
Podle Tomáše Portlíka (ODS) je potřeba, aby se vedení hlavního města co nejtransparentněji vyjádřilo a přistoupilo zodpovědně k řízení dopravního podniku. Vztahy v koalici by se takovým krokem ale údajně narušit neměly. „Nemyslím si, že to ovlivní naše vztahy. Myslím si, že takhle důležité věci, které se různě přetřásají na sociálních sítích a vedou se kolem nich různé spekulace, je prostě důležité, abychom jasně řekli náš postup, aby kolem toho nevznikaly různé chiméry, které si kdokoli může vykládat. Aby bylo jasné a zřetelné, jakým způsobem budeme postupovat,“ uvedl Portlík.
Vypsat výběrové řízení v šibeničním termínu do 31. října prý logisticky možné je. Podle slov Bohuslava Svobody: „Protože to řekl primátor, a když to nebude, bude to znamenat, že zase něco nefunguje a mělo by se to změnit.“
Psali jsme
Policie obvinila 13 lidí v souvislosti s dnešním zásahem v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP). Stíhá je za úplatkářské trestné činy…
Primátor je nespokojen s dopravním podnikem jako takovým
Na otázku, zda je primátor nespokojen s prací současného ředitele DPP Petra Witowského odpověděl následovně: „Jsem nespokojen s dopravním podnikem jako takovým, s jeho funkcí, funkcí jeho kontrolního orgánu, s funkcí jeho správní rady. A to je důvod, proč do toho děje vstupuji. Protože jsem se přesvědčil, že naše kontrolní funkce není uplatňována dobře a že v DPP probíhají věci, které bychom měli v nějaké podobě korigovat.“
Ani radní prý nemají zatím zcela jasno, kdo byl vlastně v kauze obviněn. „Nás nikdo neinformoval, ani policie. Je to jen to, co se dočteme a co nám mohou představitelé v dozorčí radě říct. V současné době se jedná o 2 členy představenstva vedení, tuším, je to pan Špička a pan Kopřiva. V momentě, kdy oni rezignují, tak představenstvo zůstane tříčlenné. V momentě, kdy by odešel, rezignoval, nebo byl odvolán i pan ředitel Witowský, tak by představenstvo bylo nefunkční, to nesmíme dopustit. My musíme i těm zaměstnancům dát jistotu, že nastane nějaká restrukturalizace, že oddozimetrujeme dopravní podnik. Řadoví zaměstnanci jsou stejně naštvaní, jako jsme naštvaní my,“ přiblížila současnou situaci Alexandra Udženija (ODS).
Vedení města dle jejích slov očekávalo, že když si vedení dopravní podniku vezme na starost strana, která bojuje proti korupci, že se něco změní. V uplynulých dvou letech prý ale dlouhodobé klientelistické vazby nepřestaly, a dokonce proběhl policejní zásah.
Požadavky projedná rada, zastupitelstvo i dozorčí rada
Všechny tři požadavky primátora, potažmo radních hlavního města, budou k diskuzi předloženy jak na jednání rady hlavního města v pondělí 21. října, tak i na zasedání zastupitelstva hlavního města ve čtvrtek 24. října. Hlavním adresátem požadavků je však dozorčí rada, návrhy řešení by tedy měly přijít od ní.
Jasný termín je stanoven na 31. října. Pokud nebude dodržen, začne podle radních debata o tom, jaký bude další postup a kdo převezme zodpovědnost. Vše je ale prý stanoveno tak, aby to bylo v šibeničním termínu proveditelné. Svoboda ještě připomněl, že nikoho konkrétního nejmenoval a hovořil zejména o zodpovědnosti organizačních struktur, od kterých bude chtít znát odpověď, na jejímž základě bude postupovat dál.
Mimořádné setkání Dozorčí rady DPP je sjednáno na pondělí 21. října. Řádné pak proběhne 30. října. Její členové se podle Udženije musejí na postupu domluvit především spolu a do 31. října pak předložit řešení.