foto: PrahaIN.cz/Tomáš Jarolím
Někdejší místopředseda Věcí veřejných pro boj s korupcí Tomáš Jarolím se stal mluvčím arcibiskupa Pravoslavné církve v České republice. Současně má na starost vnitřní oznamovací systém. Právě jeho součástí by měla být také možnost příslušníků této církve oznamovat potenciální trestnou činnost.
Příslušné dokumenty získala redakce PrahaIN.cz přímo od zástupců církve. Její vedení se k nim oficiálně vyjádřit nechtělo. Souvisí ovšem se shora uvedenou pozicí, kterou ve Věcech veřejných Jarolím zastával, tedy s bojem proti korupci.
„Pražská pravoslavná eparchie přijímá oznámení fyzických osob obsahující informace o možném protiprávním jednání, o jehož spáchání se oznamovatel dozvěděl v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností pro Pražskou pravoslavnou eparchii a které má znaky trestného činu nebo přestupku se zákonem stanovenou horní hranicí pokuty alespoň 100.000 korun,“ stojí v oznámení, které by se již brzy mělo objevit mezi věřícími a také na konkrétních místech.
Podat takovéto oznámení bude možné jak písemnou formou, tak ústně, osobně nebo elektronicky. I v tomto případě je klíčovým příjemcem sdělení Tomáš Jarolím. Pražská pravoslavná eparchie ovšem v dokumentu rovněž uvádí, že vylučuje přijímání oznámení od externích osob.
Z dokumentu o možném oznámení trestné činnosti. Poskytl jej náš zdroj.
Pro i proti
Jak naší redakci řekl jeden z věřících: „Je to hodně zvláštní, třeba Ukrajinci se toho vyloženě bojí. Stejně tak se bojí rostoucího vlivu podnikatele Mykoly Lemka (jeho firmy realizují řadu stavebních prací pro církev, pozn. red.)“
Oznamovatel si totiž musí být vědom své odpovědnosti za vědomě nepravdivé oznámení. A to včetně trestněprávní odpovědnosti zejména pro trestné činy pomluvy.
Arcibiskupem pražským a českých zemí je Michal Dandár (neboli Vysokopřeosvícenost Michal).
Pravoslavná církev má v historii České republiky nepřehlédnutelnou roli, když v Protektorátu Čechy a Morava poskytli její zástupci parašutistům kryptu v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Biskup Gorazd (vlastním jménem Matěj Pavlík), farář Alois Václav Čikl, duchovní Vladimír Petřek a předseda rady starších Jan Sonnevend byli za svou pomoc při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha odsouzeni stanným soudem k trestu smrti. Poprava zastřelením byla vykonána dne 4. září 1942 ve 14 hodin v Praze-Kobylisích.
Detailní informace o procesu publikoval Ústav pro studium totalitních režimů ZDE.