Bývalý vicepremiér naznačil předčasné volby

20. 02. 202418:15
Bývalý vicepremiér naznačil předčasné volby
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Zdeněk Škromach

ROZHOVOR: Vládní koalice se může rozpadnout už na podzim, říká exministr práce a sociálních věcí a někdejší vicepremiér Zdeněk Škromach. V politické krizi prý mohou uspět extrémisté. A lidovci se podle jeho slov stali obětí snahy zlikvidovat systém dvou silných stran.

V levé části politického spektra zůstal po sociální demokracii prázdný prostor. Tento stav už trvá poměrně dlouho. Kdy dojde k jeho obsazení?

Za sociální demokracii, tedy levý střed, je bohužel vnímáno některými voliči hnutí ANO. Je to vidět i na volebních preferencích. Ti radikálnější, jak kdysi říkal Miloš Zeman, zdivočelí sociální demokraté, se zase vidí v SPD. Problém je také v tom, že na politické scéně existuje množství nejrůznějších subjektů a v současné době neexistuje silný lídr, který by tyto sociálnědemokratické trendy sjednotil, jak se to podařilo Ficovi s Pelegrinim na Slovensku. Jejich projekt ve volbách uspěl. Pokud se něco podobného nepovede v Česku, tak pro sociálně demokratickou levici zatím neexistuje žádná cesta.

Všechno nasvědčuje tomu, že po volbách z politické scény odejde KDU-ČSL, také klasická strana. Politologové varují, že zůstane prázdný další prostor.

V tom se nemýlí. Je to určitě tak. Ale lidovci jsou pouze další v pořadí. Tento vývoj je totiž dlouhodobější. Tady existovala velká snaha zlikvidovat systém dvou silných stran. To se víceméně povedlo. Lidovci nyní platí za to, že k jeho destrukci přispívali tím, že jejich lidé zakládali různá nová seskupení. Například Kalouskovu TOP 09 a svým způsobem i STAN. Na první pohled to vypadá, že se lidovecký prostor uvolňuje, ale ve skutečnosti je obsazen těmito satelity, které vznikly okolo KDU-ČSL. Na druhé straně ta snaha rozbít onen princip dvou stran vedl k tomu, že tady dnes existuje velmi silné Babišovo hnutí.

Politická schůze. ilustrační foto. Foto: PrahaIN.cz

Mohou hnutí nahradit klasické politické strany?

Když se podíváme po Evropě, tak tento trend je velmi podobný a tento směr je nazývám populismem. To je trochu zvláštní, když chcete něco dobrého udělat pro lidi. Tady se ukazuje, že může být úspěšný projekt, i když jsou v něm pohromadě různé proudy a skupiny. Tak dal kdysi dohromady Miloš Zeman Petru Buzkovou, Stanislava Grosse nebo Vladimíra Špidlu.

Přestože každý z nich měl trochu odlišný směr a představu, tak to dohromady dalo při volbách třicet procent. Něco podobného vidím u ANO, které vlastně z velké části sebralo voliče sociální demokracie a silný lídr, což Babiš je, drží ty jednotlivé proudy pohromadě. Nebezpečí v České republice ale vidím v tom, že tady roste nespokojenost a naštvanost právě s tou rozdrobeností, kdy zemi vládne pět jakýchsi pidistran. To může vést k tomu, že tento stav vyprodukuje dalšího politického vůdce. To už by ale mohlo být o nějakém nebezpečném extrému a toho se bojím.

Zmíněná Petra Buzková. Foto: PrahaIN.cz

Domníváte se, že v takovém případě by mohla být ohrožena parlamentní demokracie?

To už se bohužel děje. Už nyní je ohrožena parlamentní demokracie tím, že probíhá snaha změnit volební systém. Například korespondenční volbou a podobnými věcmi, které se zatím odehrávají v pozadí. Podívejte se také, do jakého stavu se některé strany dostaly. V posledních letech jim nešlo o program, ale pouze se vymezovaly proti Andreji Babišovi. A to vedlo k jejich úpadku. V této situaci by měly ve svých stranách najít schopné lidi, postavit je do čela a vypracovat kvalitní program.

Odhadujete výsledek parlamentních voleb?

Volby do Sněmovny jsou sice oficiálně relativně daleko, ale ve skutečnosti mohou být blíž, než čekáme. Osobně se domnívám, že současná, vnitřně slabá vláda pěti malých stran, kde není žádný výrazný lídr a kde je drží pohromadě pouze touha po moci a peníze, se může rozpadnout po krajských volbách. Dá se očekávat, že ve volbách neuspějí. Potom může převládnout snaha u některých stran zbavit se vládní odpovědnosti a vyvolat předčasné volby. Domnívám se tedy, že vláda premiéra Fialy nemusí být u moci až do konce volebního období.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných