Česko oproti státům EU s regulací mobilů ve školách otálí. Rozhodují ředitelé

03. 06. 202610:10
3 min. čtení
Česko oproti státům EU s regulací mobilů ve školách otálí. Rozhodují ředitelé
foto: Pixabay.com licence/Telefon, ilustrační foto

Pravidla pro používání mobilních telefonů zavedlo 93 procent škol. Jejich regulaci většinou upravují školní řády. Ukázal to průzkum ministerstva školství, který resort na toto téma provedl vůbec poprvé v polovině května. Zapojilo se do něj téměř 5,5 tisíce škol.

Použít mobilní telefon během vyučování dovoluje většina škol v případě, že se to hodí k výuce a dá k tomu pokyn učitel. Častěji je pak využívají žáci na druhém stupni oproti těm mladším. 

Úplný zákaz telefonů má stanovena skoro čtvrtina škol pro první stupeň a 12 procent škol od 6. do 9. třídy. Informace vyplynuly z průzkumu, který si udělal resort školství.

Vypracovat si jej nechal ministr školství Robert Plaga (za ANO), který ještě před vstupem na úřad mluvil o možnosti, že by se používání mobilních telefonů mohlo omezit plošně, zejména u nejmladších prvostupňových dětí. To se zatím nechystá. Školy ale v únoru obdržely metodiku, jak mohou mobily omezovat.

Potvrzuje se, že metodické doporučení a apel na školy, aby přistoupily k regulaci, je rychlejší než legislativní řešení,řekl Plaga.

Plaga oslovil experty

Ze sedmi procent škol, které zatím podle průzkumu školním řádem užívání mobilních telefonů neregulují, se k tomu polovina chystá od letošního září. 

Plaga zdůraznil, že rozhodování má být založeno na datech. A to zvlášť v případě, kdy se jedná o naše děti. Zároveň jsem požádal jak Národní ústav duševního zdraví, tak další relevantní aktéry o jasná data a expertní stanoviska k věkovému omezení mobilů na školách,“ uvedl. 

Pokud se na jejich základě ukáže, že regulaci je třeba stanovit zákonem, je podle něj resort na takovou variantu připraven. 

I část z oslovených ředitelů v průzkumu dala podle Plagy najevo, že by o takový krok stála. Zdůvodněním bylo, že by se tím dostali do jednodušší situace, protože by nemuseli regulaci sami vysvětlovat rodičům.

Jediní v EU

V dubnu vyzvaly vládu k zavedení plošné regulace chytrých telefonů ve školách tři desítky expertů a organizací. Navrhují zákonné opatření, které by omezovalo chytré telefony ve škole, a to včetně přestávek po celou dobu základní školní docházky. 

Organizace také upozornily, že Česko je jedinou zemí Evropské unie, která dosud neschválila nebo nepřipravuje celostátní předpis.

Přestaňme hledat důvody, proč regulace nemá smysl, a hledejme cestu, jak ji provést tak, aby fungovala, aby pomohla dětem i učitelům. Existuje řada zemí, které jsou napřed. Ukazují, že dobře provedená regulace zlepšuje soustředění, komunikaci tváří v tvář, snižuje kyberšikanu, zlepšuje klima a vztahy, a dokonce i školní výsledky, apelovala zakladatelka sdružení Digibalanc Michaela Mlíčková Jelínková. 

Výzvu podpořili například rektor Českého vysokého učení technického v Praze, Sekce mladých lékařů České lékařské komory, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP či Asociace klinických logopedů.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy