foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Úřad pro zahraniční styky a informace
Petr Mlejnek měl kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem problém zejména v médiích. Teď už ho ale nemá. Ve středu premiér Fiala konstatoval, že také díky jeho pomoci byla odkryta kauza Dozimetr. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ovšem nepotvrdila, že Petr Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy. Ministr vnitra Vít Rakušan se za Mlejnka rovněž postavil. A za Rakušana se opětovně postavil předseda kabinetu.
PrahaIN.cz se v celé spletité a pro laika absolutně nepřehledné změti jmen a názvů tajných služeb snažila získat nový pohled na věc.
Tím se ukázal návrat do roku 2018, kdy naplno propukl skandál v ÚZSI. Týkal se tehdejšího náměstka Zdeňka Blahuta, jehož státní zástupce Marek Bodlák znovu obžaloval v květnu letošního roku. Blahut, stejně jako ÚZSI, byl spojován s několika problémy civilní tajné služby.
„V minulosti se ÚZSI podílel na pátrání a následném úspěšném návratu dvou mladých Češek, které byly uneseny v Pákistánu. Spekulovalo se i o stamilionovém výkupném, které český stát za propuštění dvojice zaplatil," zmínily LN v roce 2018.
Psali jsme
Kontakty ředitele ÚZSI Petra Mlejnka, konkrétně s vazebně stíhaným Michalem Redlem, nechávají vládnoucí koalici v klidu. Vít Rakušan čeká…
Krycí firma
Další pochyby se týkaly nákupu šesti odposlouchávacích zařízení Agáta a projektu CyberGym. Ten je pro aktuální situaci podstatný.
CyberGym Europe, a.s. byla do veřejného rejstříku zapsána dne 29. června 2015. Předmětem podnikání je mimo jiné oblast elektronických komunikací. Statutární orgán zastupuje jeden člen představenstva, konkrétně Petr Vališ. Jediný člen dozorčí rady je Petr Urban. Celkem 12.350 akcií na jméno v listinné podobě je ve jmenovité hodnotě 20 tisíc korun. Základní kapitál firmy činí nezvyklých 247 milionů korun.
Vše již bylo splaceno.
Postupně navyšovaný základní kapitál. zdroj: Veřejná sbírka listin
Část peněz do IT firmy poslala zřejmě právě ÚZSI. Vzhledem k delikátnosti popisované oblasti mnoho dalších skutečností neexistuje. Výjimku představuje politická rovina.
Náměstek Blahut měl být blízkým spojencem exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), přičemž oba měli být úhlavními nepřáteli Andreje Babiše. Už legendární profil Šuman na sociální Twitter bývalý premiér Babiš připisoval částečně odhalené struktuře.
CyberGym se tak stala krycí společností rozvědky. Skandál, na který se téměř zapomnělo. Mimochodem bližší detaily podnikání jen těžko kdo odhalí. Účetní závěrka je dostupná pouze za rok 2015. „Společnost CyberGym Europe, a.s. v roce 2015 negenerovala žádný zisk. Rok 2015 byl ve znamení investic do vybudování výcvikové arény, náboru a proškolení zaměstnanců. Společnost CyberGym Europe skončila ve ztrátě 15 869 miliónů korun českých," sdělil Tomáš Přibyl, tou dobou generální ředitel firmy.
A teď odjinud.
Psali jsme
ANALÝZA STAVU Aféra kolem letité známosti podnikatele Michala Redla a nynějšího ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra…
„Mne to napadlo, že je to hrozně podobné. Tehdy se agenti přešaltovali do CyberGymu, teď máme šéfa rozvědky ÚZSI, který opět vychází z téhož prostředí. Není to zajímavá náhodička?" uvedl náš zdroj. Jde o civilní osobu s přesahem do zpravodajské komunity.
Pojmem téže prostředí byla myšlena firma TECHNISERV, kde v rozmezí 2011-2022 Petr Mlejnek pracoval. Podle jiných svědectví našich zdrojů, které s ním obchodovaly, měl velmi blízko k resortu obrany. Hovořil prý o zprostředkování či pomoci se získáním zakázek z této oblasti.
Firma si vede dobře.
Celkové výnosy se drží v řádech stovek milionů. Výroční zpráva za období 2017-2018 popisuje také německou pobočku. „Tato společnost ve sledovaném účetním období nedosáhla kladného hospodářského výsledku," konstatuje dokument.
Zjistíme, že nic nezjistíme
Náš zdroj se také podivil nad opětovným získáním Mlejnkovy prověrky. To je však už velmi tenký led. Nelze se dozvědět prakticky nic.
„Vojenské zpravodajství provádí šetření související s udělením bezpečnostní prověrky u svých příslušníků. Pan Petr Mlejnek ukončil službu u VZ v roce 2012 a tímto rokem taky pominuly důvody, aby VZ dále řešilo jeho prověrku. Připomínám, že každá prověrka má časově omezenou platnost (kupříkladu pro stupeň Tajné platí sedm let). Tudíž jeho aktuálně platná prověrka nebyla řešena VZ, ale NBÚ," řekl serveru PrahaIN.cz mluvčí vojenské rozvědky Jan Pejšek.
NBÚ byl velice tajemný.
Psali jsme
Až s odstupem času vyplouvají na povrch detaily z několikadenní cesty ministryně obrany Černochové do Spojených států. Naše redakce jako první…
„NBÚ vyhodnocuje všechny relevantní informace k držitelům osvědčení a za pomocí úkonů v řízení prověřuje, zda držitelé i nadále splňují podmínky pro vydání osvědčení. Žádné údaje o průběhu neveřejného bezpečnostního řízení ke konkrétním osobám NBÚ nezveřejňuje. To se týká také časových údajů, na které se dotazujete," sdělila za sekci Kanceláře ředitele úřadu Jiřího Langa Dagmar Urbancová.
Chtěli jsme vědět, kdy přesně došlo k prověřování osoby Petra Mlejnka.
Řada firem kolem té ústřední
Pokud se vrátíme na pole, kde sotva získáme relevantní podklady, můžeme zaslechnout následující: „Mně trochu přijde zvláštní, že CyberGym dělal, co dělal, že ze soukromého eseróčka vybere ministr šéfa rozvědky, aniž by to ředitel NBÚ zpochybnil. Všechno projde bez přibrzdění," pronesl výše citovaný civilní zdroj.
Tak úplně pravda to není. Jak už jsme uvedli, státní zástupce v květnu znovu obžaloval bývalého náměstka civilní rozvědky Blahuta. Podle obžaloby fiktivně nakoupil sledovací zařízení, čímž mohl tajnou službu připravit až o 200 milionů korun. Blahut s obviněním nesouhlasí.
Z webu cybergeurope.com
Pokud se ještě jednou vrátíme CyberG Europe, a.s., dříve CyberGym Europe, a.s., narazíme na velice chytře rozvětvený systém. Například mezi lety 2017-2018 byla předsedou představenstva právnická osoba STATUTORY s.r.o. Jediným akcionářem od února do srpna 2018 byla Ragnarok s.r.o. jednatele a společníka Petra Vališe. Jejím společníkem byla firma COVIDSYS.
„V důsledku rozdělení odštěpením se vznikem jedné nové obchodní společnosti došlo k odštěpení části jmění společnosti QED GROUP a.s. (po rozdělení s novou obchodní firmou QED SYSTEMS a.s.) uvedené v projektu rozdělení a k jejímu přechodu na nově vzniklou společnost QED GROUP a.s."
Psali jsme
V desítkách článků českých i zahraničních médií se od roku 2019 opakovaně diskutuje, zdali je šifrovací aplikace Signal prolomitelná, či nikoli.…
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Kauza Dozimetr byla v prvních dnech zaměřena výhradně na exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka. Až později se do popředí…