foto: Repro Google maps/Tchaj-wan
Čínské ozbrojené síly zůstávají v pohotovosti poté, co americké torpédoborce vpluly do Tchajwanského průlivu. Uvádí se to ve zprávě zástupce východní zóny bojového velitelství Čínské lidové osvobozenecké armády. Situace v celém asijsko-pacifickém regionu eskalovala po cestě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve dnech 2. až 3. srpna, která vyvolala ostrou kritiku z pevninské Číny.
„Vojáci zóny bojového velení udržují vysokou bojovou připravenost a jsou připraveni kdykoliv zmařit jakoukoliv provokaci,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva na aktuální vývoj událostí.
Americké námořnictvo v neděli uvedlo, že tranzit lodí „demonstruje odhodlání Spojených států ke svobodnému a otevřenému Indo-Pacifiku“. Pro agenturu Reuters pak doplnilo, že operaci provádí Chancellorsville a Antietam.
Dokončení takových operací obvykle trvá osm až dvanáct hodin a jsou sledovány čínskou ambasádou.
Podle Aljazeery americké lodě ze spojeneckých zemí USA a Kanady Tchajwanským průlivem v posledních letech občas proplouvají.
Průliv je 180 kilometrů široký, odděluje ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny. „Peking si nárokuje suverenitu nad Tchaj-wanem, přestože čínská vládnoucí komunistická strana nikdy ostrov neovládala – a považuje úžinu za součást svých „vnitřních vod," zmínila CNN.
Mezinárodní právo
Americké námořnictvo tvrdí, že většina průlivu patří do mezinárodních vod a odvolává se na mezinárodní zákon, který definuje teritoriální vody tak, že sahají 22,2 kilometrů od pobřeží země a pravidelně vysílá své válečné lodě přes úžinu v operacích, které nazývá svobodné plavby.
Situace na Tchaj-wanu eskalovala po příletu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Stalo se tak a začátku srpna. O týden později se odehrála další návštěva pěti amerických zákonodárců. Třetí návštěvou během srpna byla senátorka Marsha Blackburnová, americká poslankyně ve výborech Senátu pro obchod a ozbrojené služby.
Na návštěvy Američanů Čína reagovala zvýšenou aktivitou vojenských cvičení.
Administrativa Joe Bidena tvrdí, že se jedná o rutinní návštěvy. Tímto vyjádřením se snaží udržet situaci pod kontrolou.
„Spojené státy nemají s Tchaj-wanem žádné formální diplomatické vztahy, ale jsou ze zákona vázány poskytnout ostrovu prostředky k jeho obraně,“ uzavírá Reuters.
Psali jsme
Do Prahy v pondělí na pozvání předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila dorazila pětičlenná delegace Legislativního dvora Tchaj-wanu v čele…
Psali jsme
Ve čtvrtek odpoledne dorazila do metropole dvojice luskounů, které bude chovat pražská zoologická zahrada. Samec a samice luskouna krátkoocasého…