Čistky. Arenberger je jen začátek. Na pozadí silueta muže z Brna, který našeptává premiérovi

21. 01. 202221:51
Čistky. Arenberger je jen začátek. Na pozadí silueta muže z Brna, který našeptává premiérovi
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Premiér Petr Fiala

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) odvolal svého ministerského předchůdce Petra Arenbergera z pozice ředitele nemocnice Královské vinohrady. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Brzy bude vypsáno výběrové řízení na nového ředitele.

Od té chvíle se redakce PrahaIN.cz snaží získat podrobnosti. Takto nečekané odvolání totiž není zrovna konvenční. Ve věci jsme kontaktovali jak znalce prostředí, ministra Válka, tak některé jeho předchůdce. Nikdo ovšem přesně nevěděl, co se děje. Vlastimil Válek mlčel úplně.

Z náznaků však lze přeci jen poskládat zajímavou skládanku.

Vlastimil Válek působil profesně na Moravě. Má hodně blízko k FN Brno, kde je ředitelem Jaroslav Štěrba. Renomovaný profesor vede tým, kde najdeme například Jana Blatného. Ano, bývalého ministra zdravotnictví. Ani fakt, že se Válek a Štěrba znají, prý nic neznamená.

Podle našeho zdroje z Poslanecké sněmovny totiž do hry vkročil třetí muž, jehož vliv by neměl být přehlížený.

Vlastimil Válek ve Sněmovně. Foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz

Dvojnásobný ředitel, nyní senátor

Oním doposud neznámým našeptavačem profesora Válka i Fialy má být další Moravák. Roman Kraus, nyní senátor za ODS. Jeho působení v rámci horní komory Parlamentu není tak podstatné. Jeho minulost ano.

Kraus totiž léta vedl dvě klíčové brněnské nemocnice: Fakultní nemocnici u sv. Anny a FN Brno.

„On měl dle našich kolegů dodávat informace přímo panu premiérovi, bavili se o tom, znají se," uvedl náš zdroj.

O jaký typ informací se jedná? To nikdo neví. Nemusíme však našlapávat. Pakliže zná senátor Kraus nemocniční prostředí, je pochopitelné, že předsedovi kabinetu radí.

Celá věc se ale netýká jen Moravy.

Padají jména pražských nemocnic

„Na Moravě nic nezačalo, protože je to brzy. Šlo se do Prahy. O pozici ředitele vinohradské nemocnice měl mít už v minulosti zájem někdo další, kolem profesora Arenbergera se toho dost dělo, říká se, že mu bylo explicitně řečeno, že skončí, ať odejde. Úplně stejně se spekuluje o Bulovce nebo Homolce. To jsou fakta. Současná vláda chce měnit stavidla na všech březích," uvedl náš zdroj.

Oficiální místa ovšem toto vyvrací. Nic takového prý vláda ani resort zdravotnictví nechystají.

A náš zdroj přidal ještě jeden postřeh. A shodou okolností se týká dění v ÚVN, o němž naše redakce psala.

„Jak jste psali o ÚVN, že má dojít k odvolání ředitele, zmínili jste jména, která skutečně padají. Ale nevěřím, že by náměstek Černochové Říha něco řešil v tomto směru, to rozhodně ne. Důležitá je postava pana premiéra Fialy a jeho poradců. Máme na ministerstvu poznatky k určitým změnám v systému, ale neumím je definovat, jména nepadala," přiblížil.

Že se senátor Kraus podílí na oblasti zdravotnictví, potvrdil.

Výbor pro zdravotnictví v Senátu, kterému předsedá, není nepodstatný," uzavřel.

Z kusých informací, které se nám podařilo získat, to vypadá, že pád Petra Arenbergera z pozice ředitele nemocnice Královské Vinohrady nebude jediným.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných