Člen vyjednávajícího týmu Pirátů: Poslanec Svoboda do rady, problematický Wolf do výboru

06. 10. 202209:36
Člen vyjednávajícího týmu Pirátů: Poslanec Svoboda do rady, problematický Wolf do výboru
foto: Facebook Daniela Mazura/Daniel Mazur

Pro koaliční jednání si Piráti stanovili už před volbami několik podmínek. Tou nejdůležitější je, že prý nebudou sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Problematickou osobou je podle Pirátů v tomto smyslu Jan Wolf, člen KDU-ČSL, který je obžalován kvůli sportovním dotacím na magistrátu. V roce 2017 byl členem grantové komise, která měla údajně zmanipulovat výběr žadatelů o dotace. Vyšetřování letos vyústilo v podání žaloby na celkem devět politiků a úředníků magistrátu, mezi kterými je i Wolf.

„Neměli bychom problém s tím, kdyby vedl výbor,“ říká Daniel Mazur. „Pro KDU-ČSL ale nepřipadá v úvahu že, jim bude kdokoliv diktovat, koho mají, nebo nemají nominovat. Jedním z jejich argumentů je, že i když voliči o trestním stíhání pana Wolfa věděli, přesto byl zvolen. Navíc pan poslanec Svoboda tu zkušenost sám má – 8 let byl stíhaný a následně osvobozený, takže je jasné, že ODS nemá problém, když se v obdobné situaci ocitne někdo jiný. To by se musel sám pan Wolf rozhodnout, že do rady nepůjde. Ale SPOLU ho prostě neškrtne ze seznamu nominantů jen proto, aby splnili podmínku potenciálního koaličního partnera,“ krčí rameny Daniel Mazur.

Další měkkou podmínkou Pirátů je podle Mazura práce členů rady pro Prahu na 100 procent, tedy nekumulace funkcí: „Pan poslanec Svoboda říká, že se nevzdá poslaneckého mandátu, protože mu jeho voliči dali hlasy, přestože o tom souběhu funkcí věděli. Jeho členství v radě města bychom měli být schopni akceptovat,“ připouští Mazur.

Ostatně, Piráti již v dosluhující radě takové případy řešili a akceptovali. V současnosti trestně stíhaný Petr Hlubuček byl náměstkem primátora a zároveň starostou Lysolají, radní Hana Třeštíková zase místostarostkou Prahy 7. „Nekumulace funkcí je soft podmínka, o které se dá jednat, a kterou je třeba posuzovat individuálně. Trestní stíhání je oproti tomu věc, o které sice jednat můžeme také, ale máme pouze malou šanci, že nám členská základna schválí koalici, která ten princip porušuje.“

A popisuje, že ač by jednání o potenciální koalici dopadla jakkoliv, budou se k ní stejně ve finálním hlasování vyjadřovat stejně všichni pražští členové Pirátské strany: „To, že nechceme sedět v radě s trestně stíhanými osobami, je požadavek, který nám jakožto vyjednávacímu týmu dala naše pražská členská základna. A porušení tohoto požadavku si před nimi prostě neobhájíme,“ tvrdí Daniel Mazur.

Přáním Pirátů je tak podle něj pokračovat v současné koalici. S jednou drobnou změnou. Chtějí k jednacímu stolu přizvat také hnutí PRAHA SOBĚ, se kterým vládli minulé 4 roky. „V současné době se překrývají 2 existující půdorysy. Vládní půdorys a končící koalice v Praze. TOP 09 a KDU-ČSL jsou součástí končící pražské koalice. A zároveň jsou součástí SPOLU. A my v tuto chvíli vnímáme signály koalice SPOLU, že hodlají spolu zůstat,“ říká Daniel Mazur.

Podle něj prý nevypadá reálně varianta, že by pokračovala současná koalice. Ta by sice na pražské radnici i teď získala pohodlnou většinu, ale znamenalo by to, že by se KDU-ČSL a TOP 09 museli ze SPOLU odtrhnout. To se podle Mazurova názoru nestane, ale je zde ještě jedna varianta: „Naše preference je udělat radu silnější tím, že bude koalice širší. Výsledná koalice by tak byla jako dosavadní, jen rozšířená o ODS. Je to stejný formát jako když uvažujeme o rozšíření vládní koalice, půdorysu preferovaného SPOLU, o PRAHU SOBĚ. ODS je demokratická strana, se kterou proto můžeme klidně jednat. To samé je PRAHA SOBĚ, která s námi navíc v minulém volebním období rozjela projekty důležité pro město, takže by pro Prahu mohlo být užitečné, kdyby se koalice prostě rozšířila,“ konstatuje Mazur. 

V úterý večer proběhlo také oficiální jednání SPOLU a PRAHA SOBĚ, jeho výsledek ale zatím neznáme. Z neoficiálních zdrojů jsme se ale dozvěděli, že personální požadavky na kvalitu zastupitelů jsou ze strany PRAHA SOBĚ ještě náročnější, než ty pirátské. A v pondělí proběhlo také jednání SPOLU s hnutím ANO – tato koalice by ovšem měla velmi křehkou většinu 1 hlasu a je prý až tou poslední zvažovanou variantou.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných