foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Jiří Čunek
ROZHOVOR: „Koalice musí být o to silnější, o co nezávislejší jsou její jednotlivé strany. A potom má jejich dohoda velkou kvalitu,“ řekl serveru PrahaIN.cz senátor Jiří Čunek, který bude o nadcházejícím sjezdu kandidovat na post předsedy KDU-ČSL. Jde mu prý hlavně o to, aby stranu postavil na nohy. Sjezd KDU-ČSL začíná v pátek v Olomouci a pokračovat bude i během soboty, spolu s Čunkem kandidaturu potvrdil také Šimon Heller a Marek Výborný, pozici se pokusí obhájit současný šéf Marian Jurečka.
Oznámil jste svoji kandidaturu na funkci předsedy KDU-ČSL. Před necelými dvěma týdny jste tuto možnost pouze zvažoval. Proč jste se tak nakonec rozhodl?
Nebudu chodit kolem horké kaše, čekal jsem, že se na sjezdu objeví kandidát, který bude kvalitní v tom smyslu, že bude moci oslovit sjezd, že půjde nejen do boje s cílem vyhrát, ale že také bude mít potenciál na to, aby skutečně zlepšil naši politiku tak, aby nám lidé opět více věřili, aby se naše strana nepotácela na dvou procentech. Takový kandidát se nenašel. O funkci předsedy se ucházejí jenom dva naši čelní představitelé, kteří za dobu svého působení snížili volitelnost KDU-ČSL, to mně přijde nepochopitelné. Jsem člověk, který žije v realitě, nemohu tedy přece věřit tomu, že tito lidé tento výsledek změní. To je hlavní důvod, proč jsem se rozhodl a oznámil jsem svoji kandidaturu.
Předpokládám, že jste v kontaktu se svými spolustraníky a zajišťujete si podporu. Víte už, jak je uvnitř strany vysoká? Máte i ohlasy od nestranické veřejnosti?
Na některých serverech běží hlasování, myslím tím celostátní portály, nikoliv stranické. Lidé na nich hlasují, koho by podpořili. Na některé jsem nahlédl a myslím, že zatím jsem na všech portálech v čele. Dokonce jsem na jednom portálu zaregistroval, že tam mám téměř padesát procent. Myslím si, že je to je určitý názor veřejnosti, lidí, kteří nás volí, ale i veřejnosti, která nám hlasy nedává, vidí nás určitou optikou. Jsem přesvědčen, že delegáti sjezdu by měli reflektovat skutečnost, že pouze hlasy lidovců nás do parlamentu nedovedou. Dneska neexistuje ani jedna strana, která by měla tolik členů, aby ji při volbách dostali do parlamentu, proto se musíme orientovat na to, že tu práci především děláme pro občany, pro všechny. Domnívám se, že samozřejmě šanci na zvolení mám. Ale rozhoduje také atmosféra na sjezdu. Nepochybně existují i různé dohody. Ty jsou někdy o velkých výhodách, nebo nevýhodách pro jednotlivé členy, kteří jsou ministry nebo náměstky.
Psali jsme
Setrvání v koalici je prý osudovým krokem pro KDU–ČSL, část voličů nedokáže chápat, v čem spočívá přínos strany na celostátní úrovni. Neví, proč…
Říkal jste, že se na sjezd pečlivě připravíte. Jak dlouho jste dával dohromady podklady pro svůj projev a program?
Ten projev, který na sjezdu přednesu, je částečně složen z toho, co říkám dlouhodobě. Proto jsem ho psal pouze několik hodin. Ovšem dát dohromady všechny podklady, které jsem potřeboval pro to, aby věci, o kterých budu mluvit, byly doložené, ověřené a podobně, to trvalo několik týdnů. Máme ještě trošku času na to, abychom to dokonale zkompletovali.
Objevují se už spekulace o tom, jak bude sjezd KDU-ČSL vypadat? Přivítal byste klid, nebo naopak trochu napětí?
Přál bych si spíš více napětí. Je-li podnik před bankrotem, tak by bylo na místě, aby na sjezdu byla bouřlivější atmosféra. Uzavřené jednání tři sta delegátů, jak jsme si ověřili, nefunguje. Myslím si, že na sjezdu by mělo být napětí i bouřlivá atmosféra. Jde nám přece všem o to, abychom na sjezdu o všem dobře rozhodli. Jsem přesvědčen o tom, že většina delegátů má zájem na tom, aby KDU-ČSL fungovala dál.
Opakovaně jste prohlásil, že pokud se stanete šéfem vaší politické formace, pokusíte se ji vrátit k jejím původním kořenům. Platí to pořád?
Ano. Jsem přesvědčen o tom, že všechna prohlášení a vyjádření v tomto smyslu jsou pravdivá. Musíme samozřejmě řešit věci současné, například o tom, zda budeme více, nebo méně využívat umělou inteligenci a podobně. To jsou samozřejmě věci, které zahrnujeme do moderního života. Zároveň ale nesmíme zapomenout na to, že máme určité hodnoty, které jsou neměnné a které právě lidovci měnit nebudou.
Například, že naší hlavní prioritou je, že rodinu tvoří otec, matka a dítě. Nikdy od ní neustoupíme. A nebudeme diskutovat o tom, zda nějaký jiný svazek by mohl být ještě větší a lepší a podobně. Ne, protože právě to vede k vymírání našeho státu a Evropy jako takové. Takže budeme hájit základní principy, které jsou uvedeny v Desateru. Tyto věci nemůžeme zpochybňovat nebo relativizovat. A pokud máme některé senátory, kteří říkají, no tak ano, těch forem je víc. Mohli bychom o tom diskutovat. V tom okamžiku se pak naše strana stává pro konzervativní voliče absolutně nečitelnou. Původní postuláty a filozofický směr Lidové strany nemůžeme měnit! Další důležitou oblastí jsou ekonomické záležitosti, o těch budeme diskutovat s našimi partnery ve vládě a změníme je. Nejenom proto, abychom obrátili trend negativního postoje ke vládě, ale především proto, že jsem přesvědčen, že je to skutečně špatně.
Může se stát, že byste jako předseda KDU-ČSL odvedl svoji stranu z vlády a vypověděl byste koaliční smlouvu?
Podívejte se, pětikoalice ukázala, že v určité chvíli k tomu může dojít. Jsem přesvědčen, že silná strana musí být připravena to udělat, pokud zjistí, že vláda nabrala špatný kurz a nechce ho změnit. V takovém případě strana musí být připravena zajít až do té krajnosti a odstoupit z vlády.
Nemluvím o tom, že se to musí stát za každých okolností. Koalice musí být o to silnější, o co nezávislejší jsou její jednotlivé strany. A potom má jejich dohoda velkou kvalitu. Jakmile je to tak, jako je to teď, když jsou v koalici takoví malí psi, kteří bez toho velkého nikam nepůjdou a jenom budou poštěkávat, tak to prostě dlouhodobě fungovat nebude. Jde mi hlavně o to, aby se naše strana opět postavila na nohy. Obecně platí pro každou koalici, že když se něco nedaří a něco děje se špatně a koalice to nechce vidět, tak má každá z těch stran právo a hrdost tento krok udělat. Ale neříkám, že by to naše strana měla udělat teď.