Čunek vyzval Jurečku k rezignaci

12. 06. 202420:20
Čunek vyzval Jurečku k rezignaci
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Jiří Čunek

ROZHOVOR: Výsledek voleb do Evropského parlamentu je pro KDU-ČSL výrazným volebním neúspěchem. Ztráta jednoho mandátu je politickou prohrou, která stranu poškodila. „Náš předseda řekl, že když nezískáme dva mandáty, bude to důvod k odstoupení. Měl by splnit, co slíbil,“ řekl serveru PrahaIN.cz senátor Jiří Čunek.

Reagoval tak na dopis, který Marian Jurečka rozeslal členům KDU-ČSL. Zdůraznil zároveň, že volební prohra jeho strany představuje pouze jeden problém. Důvodů ke změnám ve vedení strany je ale podle něj celá řada.

„Že jde o volební neúspěch, víme všichni. To je naprosto zřejmé. Myslím si, že když předseda jednou řekl, že by pro něj byl neúspěch méně než dva mandáty, a to by byl důvod k odstoupení, tak by bylo dobré, aby se podle toho řídil. Měl by splnit, co slíbil. Teď ale nejde jenom o to, že máme v Evropském parlamentu pouze jeden mandát. Jde především o skutečnost, že neustále máme podle výzkumů preferencí procenta, která nás jako stranu vyřazují z vrcholné parlamentní politiky,“ řekl redakci PrahaIN.cz.

V této souvislosti dále uvedl, že rezignace Mariana Jurečky by KDU-ČSL v žádném ohledu nepoškodila. Předseda strany podle jeho slov nemá možnost výrazněji ovlivnit výsledky voleb do krajů a do horní komory Parlamentu, které se budou konat na podzim.

Do čela nechce. Zatím

„Zda uspějeme, nebo neuspějeme v senátních volbách, na to má předseda strany pramalý vliv. To je především věcí těch kandidujících, s tím on nemá nic moc společného. Co se týká krajských voleb, tam je to úplně stejné. Pouze těžko může šéf strany brát umístění ve volbách jako svůj výsledek. Jediný skutečně exaktní a hodnotitelný výsledek jsou právě ony dva mandáty ve volbách do Evropského parlamentu. A protože dva nejsou, tak je jasné, že to nesplnil. Podle toho by se měl zachovat,“ zopakoval politik.

Jiří Čunek zatím nechce reagovat na hlasy členů, jež navrhují, aby se ucházel o předsednickou funkci.

„Díky tomu, že se předsednictvo rozhodlo spolu s předsedou dojít až do sjezdu, který bude na podzim, mě v tomto okamžiku více zajímají volby do krajů a volby do Senátu. Proto se otázkou budoucího předsednictví v tomto okamžiku nezabývám. Přednost mají jiné priority. Domnívám se, že po volbách budu mít dostatek času, abych se mohl odpovědně rozhodnout. Je to i z toho důvodu, že na rozdíl od neznámých kandidátů, se přece jen nemusím členům naší strany tak moc představovat,“ prohlásil Jiří Čunek.

„Pokud ve volbách uspěji a bude trvat výzva, abych kandidoval na funkci předsedy, nejdřív bych musel tuto nabídku zvážit ze všech stran. Myslím si, že jsem se vyjádřil dostatečně přesně. Domnívám se také, že existuje řada vhodných osobností, jež by se mohly ucházet o vedoucí pozici ve straně,“ uzavřel.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných