foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Petr Pavel, manželka Eva Pavlová, mluvčí prezidenta Markéta Řeháková (úplně vpravo)
V okamžiku, kdy dochází ke střídání v nejvyšší pozici v čele státu, začíná být ve střehu obyvatelstvo českých věznic. Obyvatelé nápravných zařízení čekají na sebemenší zmínku, která by znamenala naději, že nový prezident vyhlásí amnestii. Letos se ale mimořádného ukončení trestu nikdo z odsouzených trestanců nedočká. Redakci PrahaIN.cz to potvrdila Markéta Řeháková, tisková mluvčí prezidenta Petra Pavla.
Znamená to, že Petr Pavel na amnestii nezměnil názor a zůstal na stejné pozici, kterou opakovaně avizoval již před prezidentskými volbami. „Zvolený prezident Pavel zdůrazňoval už před volbami, že v plošné amnestii nevidí žádný smysl. Svůj názor nezměnil a vyhlašovat ji nebude,“ řekla pro PrahaIN.cz Markéta Řeháková.
Amnestie nejsou vítány
Prezidentské amnestie nejsou mezi občany České republiky populární. První vyhlásil po svém zvolení bývalý prezident Václav Havel v euforické atmosféře porevolučního nadšení. Svůj krok tehdy vysvětlil tím, že po konci komunistického režimu by měli dostat šanci k novému životu všichni občané, včetně těch odsouzených.
Psali jsme
KUDY KRÁČEL ZLOČIN: Amnestii nevyhlásil Miloš Zeman sice žádnou, avšak s institutem milosti, rovněž mocným nástrojem prezidenta, si pohrál zejména…
Toto velkorysé gesto však nevyužila řada propuštěných delikventů, kteří v krátké době opět putovali za mříže. Někteří z nich se dopustili i velmi závažných zločinů, včetně vražd.
Velkou nelibost, a to jak v řadách veřejnosti, tak u kriminalistů, právníků a státních zástupců, vyvolala amnestie, kterou na závěr druhého funkčního období vyhlásil exprezident Václav Klaus.
Psali jsme
KUDY KRÁČEL ZLOČIN: První ze tří článků o amnestiích vyhlášených prezidenty České republiky. Postupně si připomeneme rozporuplné a hojně…
Konec kontrol? Rozhodne policie
Téměř deset let po zavedení přísných bezpečnostních opatření připomíná Pražský hrad téměř nedobytnou pevnost. Každý návštěvník musí projít bezpečnostním rámem a je zkontrolován příslušníky policie. Sídlo prezidenta se bez kontrol otevře pro veřejnost 9. března. Během slavnostní inaugurace nového prezidenta. Ta se bude tradičně konat ve Vladislavském sále.
Pro veřejnost bude zpřístupněno třetí hradní nádvoří, kde budou umístěny velkoplošné obrazovky. Lidé tak budou mít možnost sledovat inauguraci v přímém přenosu. Po skončení slavnostního ceremoniálu bude Hrad opět uzavřen a kontroly budou pokračovat. S tím ale nový prezident není spokojen. Zda se stanou kontroly minulostí, není ale zatím zřejmé.
„Budeme usilovat o to, aby Pražský hrad zůstal pro veřejnost trvale otevřený. Zda k tomuto kroku dojde, záleží na rozhodnutí policie,“ vysvětlila tisková mluvčí.
Během inaugurace ve Vladislavském sále budou tradičně přítomni zákonodárci obou komor parlamentu, zástupci zahraničního diplomatického sboru, představitelé církví i zahraniční hosté. Pozvánku do Vladislavského sálu dostanou i exprezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman se svými manželkami. Přítomna bude i bývalá první dáma Dagmar Havlová.
Psali jsme
Reportér serveru PrahaIN.cz čekal téměř tři hodiny ve frontě na výstavu korunovačních klenotů. Za tu dobu jsme se toho od lidí dozvěděli opravdu…
Bydlení v Černoušku nebo na Hradě?
Poněkud kuriózní situace panuje kolem otázky, zda se prezident přestěhuje do areálu Pražského hradu. Už před zvolením totiž oznámil, že s trvalým bydlením zde nepočítá a až na občasné výjimky chce dále bydlet v obci Černoušek nedaleko Roudnice nad Labem.
Prezidentova mluvčí redakci PrahaIN.cz potvrdila, že Petr Pavel zatím svůj úmysl pravděpodobně nezměnil. Jak ale všechno dopadne, zatím není jasné. „Otázka bydlení zatím není uzavřena. Pan Pavel preferuje zůstávat v Praze, když to bude vyžadovat pracovní program. Pokud to ale bude možné, rád by se vracel domů,“ konstatovala Markéta Řeháková.
Státní vilu odmítl i Petr Pithart
První vysoce postavený představitel státu, který se odmítl nastěhovat do státní vily a zamotal tím hlavu bezpečnostním expertům, byl někdejší první předseda Senátu Petr Pithart. Horní komoru parlamentu řídil šest let. K velké nelibosti příslušníků ochranné služby se po svém zvolení odmítl odstěhovat ze svého pražského bytu. Na svém rozhodnutí po celou dobu nic nezměnil a v přidělené vládní vile pouze přijímal vysoké zahraniční představitele, kteří do České republiky přijeli na oficiální návštěvu.