foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Volební místnost, ilustrační foto
ANALÝZA Žádné referendum o současném kabinetu Petra Fialy se nekoná. Jeho vláda postupuje v souladu s tím, co většina lidí cítí. Ti, kteří to mají jinak, volby ignorují. To jsou slova sociologa Petera Svobody, jehož jsme v pátek večer konfrontovali nečekaně nízkou volební účastí u voleb do zastupitelstev obcí.
Netýká se pouze Prahy, ale plošně celé republiky.
K 19:00 byla účast v Praze 5 odhadnuta na 16-27 procent. Před čtyřmi lety byla výsledná účast přibližně 35 procent. Letos to zřejmě nebude jinak. Ve 20 hodin činila volební účast v Praze 6 celkem 28,99 procenta voličů. Ve volbách v roce 2018 to ve stejný čas bylo 30,88 procenta voličů.
Průměrná volební účast v Děčíně k páteční 19. hodině představovala 17,77 procenta. „Průběh voleb v Moravskoslezském kraji i nadále klidný, bez problémů. Odhadovaná účast něco málo přes 20 procent," uvedla redakci Miroslava Chlebounová z oddělení komunikace odboru kanceláře hejtmana kraje.
Orientační volební účast k 16:30 byla v rámci Jihomoravského kraje těsně nad dvanácti procenty. Senátní ještě o dvě procenta nižší. Třeba ve Znojmě to nebylo ani deset procent.
Co se Prahy týká, čísla se mají v pátek pohybovat kolem 25 procent v průměru u jednotlivých městských částí. Interní data redakce získává od zastupitelů či tajemníků úřadů. Zdůrazněme, že mnoha případech jde o odhady.
„Účast je brutálně nízká,“ poznamenala paní Dana S. z volebního okrsku v Praze 10, s níž jsme hovořili.
Celkově lze odhadnout, že výsledek bude maximálně 45 procent. Tím kopíruje statistické údaje z let 2014 a 2018, tedy 38 a 46 procent.
Psali jsme
Kdo stane po volbách v čele Prahy 5? S kým by spolupracovali Piráti nebo SPOLEČNĚ starostky Zajíčkové? Jak ovlivní Dozimetr úspěch STANu a jak…
Volby do zastupitelstev obcí konané v říjnu 2018 (Praha)
Občanská demokratická strana: 17,86 procenta, 14 zastupitelů (opozice) Česká pirátská strana: 17,07 procenta, 13 zastupitelů (koalice) PRAHA SOBĚ: 16,56 procenta, 13 zastupitelů (koalice) Koalice STAN, TOP 09: 16,28 procenta, 13 zastupitelů (koalice) ANO 2011: 15,36 procenta, 12 zastupitelů (opozice)
Počet volených členů zastupitelstva: 65
Tehdy parlamentní strany levicového spektra, KSČM a ČSSD, pohořely. Komunisté měli 3,2 procenta, socdem 2,8 procenta. Podobně na tom byla SPD, obdržela 3,5 procenta.
Do povědomí Pražanů se zapsala taky Strana zelených, měla 1,8 procenta. Lídrem byl Ondřej Mirovský.
V roce 2018 byla volební účast těsně nad 46 procenty. O čtyři rok dříve, v roce 2014, činila 37,7 procenta.
|
Psali jsme
Bohuslav Svoboda, lídr koalice SPOLU pro Prahu, si již post primátora vyzkoušel. Před lety z něj byl odvolán, když chtěl „zatočit s kmotry…
Psali jsme
Signatářka a mluvčí Charty 77, disidentka, politička, ombudsmanka, šéfka českého helsinského výboru. Tím vším byla Anna Šabatová, nyní primátorská…
Jak data interpretovat?
„Výsledky ukazují, že demonstrace sice přiměly lidi vyjít do ulic, ale ne k urnám. Volební účast, která je stabilní, pravidelně nahrává velkým partajím, protože mají silné jádro. Pakliže by v Praze činila volební účast padesát a více procent, jistě by z ní těžilo SPD, KSČM, sociální demokracie. Hovořil bych v tomto případě o protestních hlasech vůči standardu a kvótním souborům. Takto se domnívám, že Petr Fiala může být velice spokojený, komunální volby rozhodně nejsou referendem o jeho vládě," podotýká pro PrahaIN.cz sociolog.
„Naše agentura Phoenix research odhadovala výsledky mezi 45 a 53 procenty v nejlepším případě. I během demonstrací se ukazovalo, že se do celkové ochoty jít volit tyto akce nepromítají," přibližuje.

Červnová data, Praha. zdroj: Phoenix research, TV Nova
„Účast, tipuji, nepoškodí v české metropoli SPOLU, ANO, jednoznačně pomůže Praze sobě. Pro mne zůstává neuchopitelnou hodnota hnutí STAN. Zde se abnormálně rozcházely preference i potenciál, a to v rozmezí 4 až 20 procent, což je mimořádný úkaz," vzpomíná Svoboda.
Velmi ošidné to prý bude taky pro Motoristy sobě nebo Solidaritu a KSČM. „Piráti spíše ztratí, ale to není nic neočekávaného," říká také.
„Nejsem věštec, ale jestli někdo čekal jakékoli tsunami proti nynější vládě, splete se, takový je můj závěr," dodal v pátek serveru PrahaIN.cz.
Preference v Praze, srpen 2022
- SPOLU - 26,5%
- ANO - 17,1%
- Praha sobě - 15,6%
- Piráti - 9,1%
- STAN - 3,7%
- Solidarita - 3,1%
- SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu - 3,1%
- Praha bez chaosu - 2,9%
- Přísaha s Patrioty - 1,8%
- KSČM - 1,5%
- OSTATNÍ: (DOST, Motoristé sobě, Nevolte Urza.cz, PRAHA NÁŠ DOMOV, S.O.S. za práva zvířat atd., Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, Lepší Praha pro Pražany, Strana soukromníků ČR+ Koruna Česká+ KS+ KAN, Svobodní, Švýcarská demokracie, Volt, Cibulka) - 4,4%
Zdroj: Phoenix research
|
Psali jsme
Prahu 11 probudilo v pátek ráno šustění papírů. Důvody mohly být dva. Letáky, které se objevily na řadě sloupů veřejného osvětlení, někdo buď…
Psali jsme
Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev měst a obcí startují. V Praze to znamená, že se volí zatupitelé hlavního města, ale také…