foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Demonstrace na Malostranském náměstí 21. května 2025
REPORTÁŽ: V Poslanecké sněmovně ve středu 21. května probíhá pod záštitou Karla Havlíčka a Karla Raise (oba ANO) již třetí česko–izraelská univerzitní konference, na které se má projednávat spolupráce ve vědě a výzkumu. Podle pozvánky má vystoupit také rektor a zástupci univerzity z izraelské osady Ariel na západním břehu Jordánu. To se nelíbí hnutí Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě, které proti konferenci před Sněmovnou protestovalo.
„Univerzita Ariel je nejvýznamnější z několika izraelských vysokých škol vybudovaných v nelegálních osadnických koloniích na palestinské půdě na západním břehu Jordánu,“ stálo v materiálech, které zvaly na demonstraci.
První účastníci se začali na Malostranském náměstí scházet již před devátou hodinou ranní, podle našeho reportéra jich na místě mohla být maximálně třicítka. Většina jich měla menší transparenty, na kterých se nejčastěji objevovalo slovo nelegální.
„Bez svědomí, bez lítosti, bez soucitu. To není člověk, to je monstrum. Seznamte se,“ stálo například na jednom z nich, na kterém byla fotografie premiéra Petra Fialy (ODS) s vyjmenovanými jeho univerzitními tituly. Na dalším z nápisů a znaku Poslanecké sněmovny stékala krev.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Také na aktuální víkend bylo v centru hlavního města ohlášeno několik shromáždění či demonstrací. Z nich můžeme jmenovat informativní…
„Odsuzujeme účast univerzity Ariel z nelegální izraelské osady na západním břehu na této takzvané univerzitní konferenci v Poslanecké sněmovně. Máme za to, že účastí představitelů téhle osadnické arielské univerzity se normalizuje izraelská okupace a apartheid vůči Palestincům. Považujeme to za nevhodné z toho důvodu, že na arielskou univerzitu nemají přístup Palestinci z okupovaných palestinských území. Tato univerzita zároveň, jak dokazují mnohá akademická pracoviště světa, má těsnou spolupráci s izraelskou armádou a s takzvanou izraelskou bezpečností, což považujeme za krajně nevhodné právě v době probíhající izraelské genocidy v pásmu Gazy. Na to jsme chtěli upozornit, a proto jsme tady,“ řekl redakci Zdeněk Jehlička z iniciativy Ne naším jménem.
Protest provázely přísné kontroly ze strany policie, na místě bylo také zhruba patnáct tězkooděnců. Vše probíhalo v klidu až na moment, kdy se Zdeněk Jehlička vydal s palestinskou vlajkou přímo ke dveřím Sněmovny. Proti němu museli zakročit těžkooděnci, vše ale bylo nakonec vyřešeno domluvou. Shromáždění se rozpustilo před jedenáctou hodinou za mohutného skandování: „Fiala do Haagu.“
Izrael se jenom nebrání, říká iniciativa
Jehlička se v krátkém rozhovoru, který naší redakci poskytl, vrátil k samotnému začátku války. „My jsme útok Hamásu a jiných palestinských skupin na izraelské civilisty odsoudili a distancovali jsme se vůči tomu několikrát. Zároveň ale právě proto, že chceme rozvíjet kritické myšlení, tak musíme vidět, že to nezačalo 7. října, jak se nám snaží mnozí namluvit,“ zmínil Jehlička.
Ten ale vehementně odmítá, že se Izrael jen brání. „Nevím, jak se Izrael musí bránit. Tím, že vraždí děti? Tím, že vypaluje běžence ve stanech v noci, když spí? Znásilňuje palestinské vězně v izraelských šatlavách v poušti, zabraňuje humanitární pomoci, omezuje přísun vody, elektřiny a všeho nezbytného pro život? Snad nechcete, abych věřil, že tohle všechno musí Izrael dělat, protože mu to nějak nařídil Hamás? A že tohle je součástí legitimní obrany,“ uvedl s tím, že jak už se prý dříve vyjádřili izraelští představitelé, jde jim o Gazu o palestinská území, které chtějí mít vyčištěné od palestinských obyvatel.
Častým argumentem příznivců Izraele je, že za většinu mrtvých může právě Hamás, ani s tím ale Jehlička nesouhlasí. „To je absurdní argument, kterým se nám snaží říct, že za přímé oběti pachatele muže někdo jiný. Ale ne ten, kdo zabil už přes padesát tisíc obyvatel Gazy, rozbořil většinu budov. Za to nemůže Hamás, ale ten, kdo to udělal, a to je Izrael,“ uzavřel Jehlička.
Demonstranti ocenili rozhodnutí rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králičkové, která svou ohlášenou účast na konferenci v reakci na upozornění akademiků zrušila.