foto: PrahaIN.cz/Radmila Kleslová
Opozice na Praze 10 nesouhlasí se záměrem prodeje budovy radnice na Vršovické ulice. O té již v minulém roce Rada městské části Praha 10 rozhodla, že se rekonstruovat nebude. A ačkoliv od rozhodnutí uplynulo déle než jeden rok, téma neutichá.
V pondělí 23. června se bude konat v Praze 10 zastupitelstvo, na kterém bude opozice znovu žádat vysvětlení prodeje radnice. Redakci o tom informovala předsedkyně klubu ANO a šéfka kontrolního výboru Prahy 10 Radmila Kleslová.
Záměr prodeje se týká nejen historické budovy radnice Vlasta ve Vršovické ulici 68, ale také přilehlého Kulturního domu Eden.
„Nemůžeme souhlasit s tím, aby se veřejný majetek tohoto významu prodával bez otevřené diskuze s opozicí, a hlavně s občany, kdy se vůči záměru jasně vymezili obyvatelé sousedních domů. Navíc poté, co současné a bývalé vedení radnice utratilo za přípravu projektů rekonstrukce radnice Vlasta zhruba 100 milionů korun “ uvedla pro PrahaIN.cz Radmila Kleslová.
Radnice není jediným tématem
Proti záměru prodeje budovy Vlasta se podle již postavilo pět společenství vlastníků jednotek ze sídliště Vlasta a přilehlých ulic. Jejich právní zástupce zaslal městské části dopis, v němž upozorňuje mimo jiné na absenci transparentního projednání i možné právní důsledky.
„Jsem přesvědčená, že pokud se vedení radnice rozhodne nevyslyšet námitky občanů a opozice a pokusí se tento prodej prosadit silou, poškodí tím nejen pověst městské části, ale i důvěru lidí ve veřejnou správu. Takto se s veřejným majetkem nenakládá,“ sděluje Kleslová.
Téma prodeje radnice ale nebude jediným třaskavým tématem, které se opozice chystá otevřít. Znovu řešit se má i rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který potvrdil pokutu 750 tisíc korun udělenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za úmyslné dělení veřejných zakázek. Podle antimonopolního úřadu se v tomto případě jednalo o úplnou ignoraci zákona a úmyslné porušení zákona. O tom již redakce několikrát informovala, například ZDE či ZDE.
Opozice by ocenila, kdyby rekordní pokutu zaplatilo vedení městské části ze svého, stejně tak jako tomu bylo v Praze 8. Osmička dostala pokutu 300 tisíc korun za to, že zadávala údržbu veřejných prostranství bez zadávacího řízení. Starosta Ondřej Gros (ODS) pokutu zaplatil tehdy ze svého.
Dalším bodem k projednání na pondělím zastupitelstvu bude zrušení části veřejné zakázky na údržbu zeleně, kde ÚOHS zakázal podpis smlouvy s vítězným uchazečem.
„Je nejvyšší čas, aby koalice vyvodila politickou zodpovědnost za tyto excesy. Místo řešení zásadních problémů se ale radnice soustředí na prodej strategických nemovitostí. Tato nelogičnost a netransparentnost budí oprávněné obavy,“ uzavřela Kleslová.
Redakce bude pondělní jednání zastupitelstva sledovat.