Dominik Hašek vystoupil v europarlamentu. Tomáš Zdechovský prozradil detaily

14. 07. 202308:02
Dominik Hašek vystoupil v europarlamentu. Tomáš Zdechovský prozradil detaily
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Tomáš Zdechovský

ROZHOVOR: Legendární hokejový brankář a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu Dominik Hašek v úterý na pozvání europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vystoupil v Evropském parlamentu. Hašek zde mluvil o možnostech a řešeních otázky ruských sportovců. Jeho cestu do Štrasburku jsme probrali s lidoveckým europoslancem, který se za dva týdny chystá do Paříže, jednat ohledně startu Rusů na olympiádě.

Hašek od začátku okupace na Ukrajině hlásá, že je nepřípustné, aby tenisté, fotbalisté či hokejisté ze země agresora startovali v mezinárodních soutěžích. Chce jim ale pomoct, proto přišel s řešením. Možností je politický azyl.

„V zásadě velmi podobná pomoc, jaké se našim občanům dostávalo za totality. Samozřejmě, aby tito ruští sportovci získali uprchlické vízum, musí splnit velmi striktní podmínky. Tedy odsoudit ruskou imperialistickou válku a zločiny s tím související a musí podle toho jak veřejně, tak neveřejně vystupovat. Tito stateční ruští sportovci by pak samozřejmě mohli soutěžit v našich zemích a ti nejlepší jet i na olympiádu, kde by nastoupili za uprchlický tým, což by nebylo nic nového,“ řekl Dominik Hašek v březnu v rozhovoru pro server PrahaIN.cz.

I tuto myšlenku představoval europoslancům na pozvání lidoveckého politika Tomáše Zdechovského.

„S Dominikem Haškem se známe hodně dlouho. On nezaváhal ani vteřinu. Sešli jsme se kvůli tomu a on přislíbil, že sem přijede. Původně měl přiletět pouze na své dopolední vystoupení, ale ten zájem o setkání s ním byl tak obrovský. V úterý začínal v sedm hodin ráno, končili jsme ve tři hodiny ráno, kdy jsme přijeli na hotel. Těch lidí, kteří se s ním chtěli potkat, fotit, popovídat, bylo opravdu hodně,“ popsal serveru PrahaIN.cz Tomáš Zdechovský.

Vítěz z Nagana měl ve Štrasburku během úterý čtrnáct jednání.

Pozitiva z návštěvy Haška v europarlamentu 

Zdechovský redakci sdělil, že všichni v europarlamentu byli z vystupování Dominika Haška příjemně překvapení. Podle něj se jedná o jednoho z mála sportovců, který jde s kůží na trh a popisuje věci z perspektivy bývalého velmi úspěšného sportovce.

„Myslím, že to tady přijmuli velmi dobře. Všemi, se kterými se setkal, to bylo velmi dobře přivítáno,“ říká Zdechovský. A dále uvedl, že je rozdíl mluvit ke státům střední a východní Evropy, které mají s ruskou okupací zkušenosti.

„Tam to všichni přijímají velmi pozitivně, Dominika Haška berou jako obrovskou ikonu, všichni se tady s ním fotili a chtěli jeho podpis. Něco jiného je to v západním světě. Třeba ve Španělsku válka na Ukrajině nikoho nezajímá, tedy nezajímá je to tolik, že by si kvůli tomu chtěli znepřátelit vztahy s Ruskem,“ popisuje Zdechovský.

„Dominik se včera snažil trpělivě vysvětlovat, proč a za jakých podmínek by se mohli ruští sportovci vrátit do mezinárodních soutěží. To, že přišel s řešením jako bývalý sportovec, tady velmi pozitivně rezonovalo,“ dodává.

Zdechovský se chystá do Paříže

Tenisové ATP a WTA či hokejová NHL. Tam všude ruští sportovci hrají. Řeší se ovšem i jejich start na olympiádě v Paříži, která se uskuteční už příští rok.

Francouzi se zatím proti startu Rusů jednoznačně nevymezili, a tak je ve hře možnost, která byla použitá na olympiádě v Barceloně roku 1992. Tehdy probíhala válka v Jugoslávii - Srbové a Černohorci nakonec nastoupili jako neutrální sportovci.

Právě o startu Rusů na olympiádě bude lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský jednat za dva týdny v Paříži s vládními politiky.

„Myslím si, že demokracie je o dialogu a my si musíme vysvětlovat, proč jsme ke startu Rusů daleko víc citlivější než naši francouzští kolegové. Demokracie zkrátka bere čas, je dlouhodobá. Je to běh na dlouhou trať. Myslím, že během těch setkání, které tam mám naplánované, bude možnost vyměnit si naše postřehy. Vím, že spousta kolegů v současné době se k tomu staví hodně rezervovaně a neviděla ve startu ruských sportovců na olympiádě žádný problém,“ říká europoslanec.

Něco málo se podle slov Zdechovského změnilo v momentě, kdy se začalo mluvit o rizicích spojených s touto věcí. Například to, že by s ruskými sportovci mohli přijet i tamní agenti z Federální služby bezpečnosti

„Když se začalo mluvit o tom, že ta návštěva bude mít obecně bezpečností rizika, tak ta komunikace je najednou jiná. Myslím si, že je nutnost na to upozornit, protože řada lidí, která mluví o startu ruských sportovců na olympijských hrách, si neuvědomuje všechna ta rizika,“ má jasno Tomáš Zdechovský.

Rusové na olympiádě? Hašek i Zdechovský by hry bojkotovali

Zajímal nás i osobní názor europoslance, kdyby se opravdu stalo, že by ruští sportovci nastoupili v Paříži, byť pouze pod neutrální vlajkou.

Dominik Hašek, který byl se Zdechovským v úterý v europarlamentu, redakci sdělil, že by se na olympiádu nedíval, nesleduje prý ani tenis a NHL. V každém případě by ale jako funkcionář za české sportovce nerozhodl, jestli tam smí jet.

„Vysvětlil bych jim to a doporučil tam nejet. Ale nechal bych to na každém. Nezakázal bych jim to, pokud tam chtějí jet a soutěžit, tak bych jim to na jejich náklady povolil. Ale nesměla by tam hrát česká hymna. V soutěži, kde mohou nastoupit ruští sportovci, by v žádném případě nesměla hrát naše hymna, čeští občané by neměli být ustrojení v našem českém oblečení s českou vlajkou či českým znakem. Pokud by tam chtěl jet někdo jako soukromá osoba, je to jeho rozhodnutí. Já bych si nedovolil jemu ani jí v tom bránit. Nejsem nad zákon,“ uvedl vítěz z Nagana pro PrahaIN.cz.

Tomáš Zdechovský má podobný názor:

„Já bych osobně přestal olympijské hry sledovat. Přijal bych vlastní rozhodnutí, které bych nikomu nenutil, ale sám za sebe říkám, že pro mě je olympiáda svátek sportu a svátek mírového klání mezi jednotlivými zeměmi, kdy se sportovci snaží ukázat své výkony. V případě, že by tam byli zástupci režimu, který vraždí na Ukrajině a znásilňuje, tak pro mě jejich výkony ani sportovní exhibice nepřinášejí kýžený efekt ze sportu. Osobně bych hry bojkotoval.“

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných