foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Poslanec Petr Bendl, předseda zemědělského výboru Michal Kučera a ministr zemědělství Marek Výborný
REPORTÁŽ: David Matásek na konferenci Pestrá krajina ve velké aule České zemědělské univerzity? Pro mnohé to byl určitě námět k zamyšlení. Znalí však vědí, že je tento herec přesvědčený včelař. Takže pro jiné na 7. ročníku konference samozřejmě překvapením nebyl. PrahaIN.cz se akce zúčastnila také.
Asociace soukromého zemědělství předává každý rok ocenění sedlákům, kteří se nejvíc zasadili při své práci o zlepšení stavu krajiny při svém hospodaření. Ve vzduchu podle zemědělců zůstává viset takzvaná deagrofertizace zemědělství, jak se skoro jednomyslně shodli přítomní farmáři a zemědělci při výměně zkušeností napříč regiony České republiky.
Setkání si nenechávají ujít ani politické špičky, protože dobře vědí, že soukromí zemědělci jsou výrazným zdrojem volebních hlasů. Mimo předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) byli k vidění ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), senátoři a poslanci napříč politickými stranami. Záštitu nad akcí převzala také manželka prezidenta, což jen podtrhlo její význam.
Ovšem mnoho optimismu v proslovech politiků nezaznělo.
Soukromé zemědělce štval laxní přístup vlády i zákonodárců při řešení problémů, které ovlivňují jejich práci i život. Jako červená nit se vinulo proslovy i debatami v kuloárech naprosto dominantně jedno téma, a tím je zákon o myslivosti. Tedy i škody způsobované přemnoženou lesní zvěří jak v lesích, tak na přilehlých polích. Zatímco se řečníci předháněli ve slibech, byl to pouze Miloš Vystrčil, který připustil, že zná problémy malých zemědělců i to, jak velký oříšek je prosazovat legislativní změny přes politiky, kteří jsou přímo napojení na majitele významných půdních celků.
„Bohužel, míra odvahy zákonodárců při prosazování legislativy je u každého jiná,“ připustil.
Mnohem důraznější v kritice byl Daniel Pitek, sedlák pod Milešovkou, který si od moderátorky akce, herečky Simony Babčákové, vysloužil označení Krakonoš. Pochopitelně pro svou obětavost, s níž bojuje o českou krajinu, půdu, která mu patří, ale ocenila i to, jak se snaží bojovat za soukromé zemědělce a krajinu napříč naší zemí.
„Blíží se rychle období, kdy si většina z nás nalistuje kapitolu zemědělství z vládního prohlášení. A potom bude hodnotit, co se podařilo, nebo kolik slibů zůstalo jen na papíře. A pravda, je, že nejvíce na nás doléhá problém, který se aktuálně řeší ve Sněmovně, tedy legislativa kolem mysliveckého zákona. Politika ovlivňuje náš každodenní život,“ řekl pro PrahaIN.cz zmíněný Daniel Pitek. „Volební kalkulačky a průzkumy veřejného mínění se na nás valí ze všech médií, doporučil bych proto politikům, aby si vzali svá prohlášení do ruky a spočítali si, stejně jako to uděláme my, co splnili z toho, co zemědělcům slíbili. Snadno pak budou vědět, jak dopadnou volby.“
Praha vlastní něco málo pod 2.000 hektarů zemědělské půdy, na konferenci Pestrá krajina však vedení metropole vidět nebylo, ačkoliv se téma dotýká životního prostředí velmi výrazně.
Jak nahlíží na malé zemědělce a jejich práci, nám zodpověděla předsedkyně Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP Lucie Kubesa (ODS). „Z původně velkých plánů v oblasti zemědělství jako takového toho mnoho nezbylo. Hospodařících zemědělců podle mého názoru spíš ubývá, zda je to kvůli podmínkám, které město nastavilo při pachtovních smlouvách, to si netroufám odhadovat. Na slušné úrovni fungují v mnoha městských částech komunitní zahrady, takže se dá říct, že v tomto ohledu je příspěvek životnímu prostředí plněn. Ale určitě je co zlepšovat!“
Dodejme ještě, že pochvalu na místě si několikrát vysloužil poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), který prý odvádí ve prospěch zemědělců kolem mysliveckého zákona pořádný kus práce.