Dvě třetiny lidí chtějí EET, ukázal průzkum. Nejvíc mu fandí důchodci

04. 06. 202608:30
3 min. čtení
Dvě třetiny lidí chtějí EET, ukázal průzkum. Nejvíc mu fandí důchodci
foto: Markéta Grušáková, PrahaIN.cz/Ministerstvo financí

Češi jsou většinově pro návrat elektronické evidence tržeb. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Podle něj plánované znovuzavedení EET podporuje 65 procent lidí. Kabinet chce systém obnovit od roku 2027 v upravené podobě, opozice ale návrh kritizuje jako krok k větší byrokracii.

Znovuzavedení EET vnímá jako pozitivní více dotázaných než v roce 2016, kdy byl systém poprvé spuštěn. Tehdy se podpora pohybovala okolo 63 procent.

V každé věkové kategorii platí, že podpora EET převládá. Nejsilnější je ovšem u lidí, kteří jsou starší šedesáti let. Z nich systém jednoznačně nebo spíše podporuje 68 procent.

Naopak nejvíc odpůrců je ve středních věkových kategoriích, tedy 30–44 let a 45–59 let. V obou případech se staví proti 37 procent lidí.

Nejmladší věková kategorie mezi 18 a 29 lety pak ze všech skupin nejčastěji uvádí, že tématu jednoduše nerozumí, jde o 29 procent z nich.

Výzkumníci však upozornili, že EET už není pro veřejnost tak důležité celospolečenské téma, jako tomu bylo v roce 2016. Znovuzavádění evidence podle průzkumu důkladně sleduje pouze 28 procent lidí.

„Veřejnost je v míře informovanosti o EET rozdělena. Třetina se nyní cítí být informována, třetina vyjadřuje zájem o další informace, třetinu téma naopak vůbec nezajímá. U živnostníků a podnikatelů je poptávka po dalších informacích vyšší,“ uvedl analytik STEM Martin Kratochvíl.

EET 2.0 už se připravuje

Elektronická evidence tržeb byla zavedena v roce 2016, tedy ještě za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Už od začátku nicméně byla vnímána jako agenda hnutí ANO, protože ministerstvo financí, pod které agenda spadala, vedl tehdy Andrej Babiš (ANO).

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) systém zrušila, současná koalice se chce k EET vrátit v přepracované verzi označované jako EET 2.0. Se znovuzavedením počítá také vládní prohlášení.

„Od roku 2027 zavedeme EET 2.0, a tím zajistíme předvídatelné a férové prostředí pro podnikatele napříč všemi sektory, při zohlednění drobných živností a příležitostných přivýdělků, na které se systém vztahovat nebude,“ píše se v dokumentu.

První kroky ke znovuzavedení podnikla vláda začátkem května, kdy návrh zákona o evidenci tržeb schválila. Podle ministerstva financí má změna zejména zajistit státu efektivní nástroj pro účinnou daňovou kontrolu.

„EET 2.0 bude jednodušší, spravedlivější a výrazně méně zatěžující,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Opozice nicméně snahu o znovuzavedení kritizuje. „My to nevidíme jako pozitivní krok, vidíme to jako krok zpátky a krok k byrokracii a kontrolám,“ uvedl začátkem května stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS).

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy