Europoslanec Zdechovský: Víte, kdo chodí na íránskou a ruskou ambasádu?

30. 03. 202513:00
9 min. čtení
Europoslanec Zdechovský: Víte, kdo chodí na íránskou a ruskou ambasádu?
foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Tomáš Zdechovský

ROZHOVOR: „Konečná říká, že s předlistopadovými komunisty nemá nic společného. Stačí se ale podívat na její vyjádření, na její vztahy s Ruskem a s ruskými agenty. Kolaboruje s cizí mocností,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Jak hodnotíte nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu a jeho první kroky v něm?

S Donaldem Trumpem přišel do Evropy, ale i k dalším spojencům chaos, prezident USA se svou administrativou není schopen si reálně s námi sednout k jednání. Mohli jsme společně dát dohromady hodně věcí, například posunout situaci na Ukrajině. On ale ta jednání prodlužuje svojí nekompetentností a neschopností rozklíčovat záměr Ruska. Kvůli tomu dnes bohužel na Ukrajině umírají zbytečně další a další lidé.

Zmínil jste plány a záměry vedení Ruské federace. O co podle vás Putinovi jde, jsou už dnes jasné jeho celkové záměry?

Vladimír Putin začal brutálně tlačit na Zelenského, aby přijal ruské podmínky, a ty jsou naprosto nepřijatelné. Rusko i po dnešním jednání ukázalo (13. března), že vlastně mír ani konec války nechce. Rusko prostě potřebuje k dosažení svých vojenských cílů obsadit i zbytek těch takzvaných republik, tedy Záporoží a Doněck. Pokud se to Rusům nepodaří, tak válku prostě neukončí.

Hrozí podle vás reálné nebezpečí útoku na Moldávii? Nebo si myslíte si, že je to vyloučeno?

Vůbec ne. Naopak mi to přijde hodně pravděpodobné. Ostatně před tímto nebezpečím nedávno varovaly i tajné služby Spolkové republiky Německo. Putinovi v Moldávii nevyšel puč a ovládnutí prezidentského úřadu. Moldávie se navíc kloní spíš na stranu západu, a tak je tato hrozba velmi pravděpodobná. Putin navíc chce obsadit další území, které dnes spadají pod vliv západu.

Jaký vliv má aktuální mezinárodní vývoj na Českou republiku?

Ukazuje nám to dvě důležité věci, se kterými musíme začít pracovat. Za prvé si musíme připustit možnost většího válečného konfliktu a udělat maximum pro to, aby k němu nedošlo, to znamená využít náš vojenský průmysl k vyzbrojení a odstrašení nepřítele tak, aby nás nenapadl. Za druhé je potřeba vlastně vnímat všechny tyto věci ve větších souvislostech a trochu probudit i celou Evropskou unii ze spánku. Aby i státy jako Španělsko, Portugalsko nebo Itálie, které dávají do zbrojení a do obrany pouze jedno procento, aby tyto výdaje navýšily. Tyto země samozřejmě nepociťují bezprostřední hrozbu Ruska. Ale pro nás v tuto chvíli Rusko začíná být opravdu těžký soupeř. V momentu, kdy by ovládl větší kus Ukrajiny nebo se mu podařily nějaké další akce, třeba proti Moldávii, tak by to znamenalo obrovský problém pro nás, i pro Evropu jako pro celek.

Přestože BIS opakovaně varovala před aktivitami Číny a konstatovala, že tato země usiluje o úpadek a oslabení demokratických zemí, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná nedávno tuto zemi „pracovně“ navštívila. Zároveň kritizuje Ukrajinu a tvrdí, že Rusku musíme důvěřovat. Jsou její aktivity nebezpečné pro Českou republiku?

Jsem o tom naprosto přesvědčený. Kateřina Konečná i Filip Turek hlasují v Evropském parlamentu proti Ukrajině a proti demokratickým principům. Filip Turek třeba tvrdí, že Čína nechce zbrojit, že chce odzbrojovat. Tvrdí také, že Rusko nechce zbrojit, že i ono chce odzbrojovat. Ale fakta nám jasně ukazují, že Rusko ztrojnásobilo výdaje na armádu za poslední dva roky. Čína výdaje na zbrojení zvýšila dokonce šestinásobně. V tuto chvíli jsou podle mě oba tito lidé kolaboranti, kolaboranti s cizí mocností. Nehájí české zájmy a je potřeba proti nim, demokraticky v diskusi, otevřeně vystupovat a ukazovat, že oni jdou proti zájmu České republiky. Hájí Rusko a tvrdí, že Rusko chce mír. Přitom Rusko není ochotné ani na třicet dní přistoupit na příměří. Tak je potřeba je konfrontovat s těmito skutečnostmi. Prostě pátá kolona nesmí ovládnout českou politickou scénu a nesmí ovládnout ani sociální sítě, ani podzimní volby.

Začátkem února zveřejnil portál Novinky.cz reportáž z mítinku hnutí Stačilo! v Hevlíně na Znojemsku. Kateřina Konečná tam vyhrožovala, že pozavírají do kriminálů premiéra, členy vlády, znárodní sdělovací prostředky a podobně. Nepřipomíná vám to tak trochu praktiky komunistů z února 1948?

Četl jsem to. Měl by to být budíček pro všechny lidi, kteří nechtějí, aby v Česku znovu začalo zatýkání lidí a popravy. Paní Konečná sice říká, že s předlistopadovými komunisty nemá nic společného, ale stačí, když se podíváme na všechna její vyjádření, na její vztahy s Ruskem a s ruskými agenty. Ona například tvrdila, že nikdy nebyla na ruské ambasádě. Z informací, které máme k dispozici, na ruskou ambasádu chodila poměrně často a opakovaně se stýká s lidmi z ruské ambasády. Před pár dny propukl v Bruselu obrovský skandál spojený s čínskou firmou Huawei, která ovlivňovala europoslance. Jsem zvědavý, na jaké poznatky vyšetřovatelé přijdou. Protože především komunističtí poslanci byli v minulosti úzce propojeni na lobbisty ze společností Huawei a lobbisty z Číny a z Ruska.

To už by ale znamenalo přímé ohrožení bezpečnosti České republiky?

Rozhodně. A znovu říkám, je dobré sledovat zprávy Bezpečnostní informační služby. Poslední výroční zpráva BIS naznačuje, že řada politiků, a nejde jenom o komunisty, jsou napojeni na cizí státní mocnosti, například Čínu a Írán, a prezentují názory, které jsou zaměřené proti demokracii a proti svobodě. Ukazuje se, že někteří europoslanci, například z frakce Patrioti za Evropu, nemají problém navštěvovat íránskou, čínskou nebo ruskou ambasádu.

Nezačínají být aktivity KSČM a Kateřiny Konečné v rozporu se zákonem o činnosti politických stran?

To je na posouzení Ministerstva vnitra, aby se podívalo, zda a jakým způsobem nejenom paní Konečná, ale i další členové hnutí Stačilo! dodržují zákon a zda s ním nejsou v rozporu. Osobně si myslím, že začíná být jasno, že spolupracují s cizí mocností a jejich cílem je ovládnout Českou republiku a zlikvidovat parlamentní demokracii v naší zemi. To se ukazuje na řadě hlasování a na řadě postupů. Zvláštní je také další věc. Konečná je předsedkyně strany, která má v její osobě jediného zástupce v Evropském parlamentu. Hnutí Stačilo! tam má dva reprezentanty. Jejich lidé nejsou v Poslanecké sněmovně ani v Senátu. Přesto je můžeme vidět, jak téměř každý den vystupují například v televizi. Domnívám se, že prostor, který je dáván v médiích Konečné a komunistické ideologii, je naprosto neúměrný tomu, co a koho zastupuje v naší společnosti.

Je pravda, že se také často objevuje v Českém rozhlase a v České televizi, což jsou veřejnoprávní sdělovací prostředky. Je to náhoda?

Na to by měly především odpovědět tyto instituce.

Nedávno vznikla iniciativa historiků, kteří prosazují novelu zákona, podle které by byla trestná propagace nacismu a komunismu. Podporujete tuto aktivitu?

Jednoznačně. Naprosto s tím souhlasím. Obě tyto ideologie uplatňované v totalitních systémech měly za následek smrt desítek milionů lidí. Osobně si myslím, že je špatně, že jsme komunisty nepostavili v roce 1989 mimo zákon. To je obrovská chyba všech Pithartů, Havlů a této generace politiků. Udělali ji ve své naivitě a ve snaze „nebýt jako oni“. Že československé zrádce, kteří kolaborovali s ruskými okupanty, nepostavili před soud a nezavřeli. A že nezakázali komunistickou stranu. To byla strašná chyba.

Jsme v předvolebním období. Ředitel BIS v lednu na semináři v Poslanecké sněmovně varoval, že se Rusko a proruská dezinformační scéna pokusí ovlivnit podzimní volby. Jak vnímáte to nebezpečí?

Michal Koudelka je jeden z našich největších expertů na Rusko. A když to říká Michal Koudelka, tak tomu rozhodně věřím. Takové varování by nikdy neudělal bez toho, aniž by k tomu neměl dostatek pádných důkazů. A myslím si, že je to pro mě velmi důležité sdělení. Lidem jako je on, je třeba pozorně naslouchat. Věřím, že zpravodajské služby i ministr vnitra situaci sleduje a má ji pod kontrolou. Samozřejmě vnímám toto nebezpečí velmi intenzivně. Vzpomínáte si, jak naivně jsme přistupovali například k Alternativě pro Německo (AfD)? Teď se ukazuje, že AfD byla opravdu placena z ruských peněz. Nesmíme proto podcenit ani jiné nedemokratické síly. Nesmíme jim dát jim prostor k tomu, aby zvítězily v demokratických volbách. Protože oni demokracii pouze zneužijí a udělají maximum pro to, aby demokracie v našich zemích skončila.

Máte na mysli to, co opakovaně kdysi říkal Pavel Tigrid a Jacques Rupnik? Že demokracie je křehká a musí se občas umět bránit?

Ano. A říkám to dlouhodobě. Zdůrazňuji, že musíme využít všech demokratických postupů k tomu, abychom si demokracii uchránili a zachovali. Protože pokud spíme v demokracii, tak se nám může stát, že se jednoho dne probudíme v diktatuře.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy