Evropou otřese migrační šílenství, predikuje Alexander Tomský

28. 12. 202413:12
Evropou otřese migrační šílenství, predikuje Alexander Tomský
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Alexander Tomský

ROZHOVOR: Situace na české politické scéně prý bude přibližně stejná i po volbách do Poslanecké sněmovny. Změnu podle politologa Alexandra Tomského nemůžeme čekat ani od eventuální vlády hnutí ANO. „Pokud by do Sněmovny pronikly některé obskurní straničky, jako jsou třeba Motoristé nebo něco podobného, tak jako koaliční partneři ANO zřejmě budou Babiše do určitého směru tlačit. Možná se pak trochu něco pohne. Ale bude to velmi slabé,“ řekl serveru PrahaIN.cz.

Příští rok na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Změní se dramaticky situace v České republice, pokud budou výsledky stejné jako předvolební průzkumy?

Nečekám nic takového. Předpokládám, že se téměř nic moc nezmění. Samozřejmě je problém Andrej Babiš, protože do politiky nepatří. V České republice máme opravdu absurdní situaci, kdy podnikatel podniká v politice. To je hrozná věc. Má svoje osobní zájmy, to jsou především dotace z EU, a to ostatní je pro něj vedlejší. On se tak jakoby veze s tím vším.

Ale zároveň se i my všichni vezeme. Jsme v EU a máme velmi slabé pravomoci. Musíme vždy najít koalici v Bruselu, když chceme něčeho dosáhnout. A to většinou nejde, protože Evropa je sociálně demokratická a už od Maastrichtské smlouvy má levicový charakter. Státy jako Řecko, Itálie, Portugalsko, Španělsko byly vždycky do značné míry levé. Spojily se se Skandinávií a s Německem uprostřed. Evropa je tedy sociálně demokratická a pravicově smýšlejících lidí je ve výkonné politice málo. To znamená, že česká vláda, bez ohledu na to, kdo v České republice vládne, neprosadí téměř nic. A to platí o Fialově vládě, stejně jako to platí o eventuální vládě Andreje Babiše, o které nečekám, že se bude moc „šprajcovat“.

Nastupují ale nové politické formace. Co se stane, pokud ve volbách uspějí?

Pokud by do Sněmovny pronikly některé obskurní straničky, jako jsou třeba Motoristé nebo něco podobného, tak jako koaliční partneři ANO zřejmě budou Babiše do určitého směru tlačit. Možná se pak trochu něco pohne. Ale bude to velmi slabé. Nahraje tomu zřejmě skutečnost, že se mění atmosféra na západě. Hodně se mluví o migraci. Ona není větší, než byla loni nebo předloni. Je to nějakých tři sta tisíc lidí nelegálně ročně, plus nějaký ten milion nebo dva legálně, které sem západní státy pouští. Pořád je to stejné, ale už se o tom alespoň mluví. Už to dosáhlo příliš velkého počtu. Vždycky existuje nějaký zlomový bod. Vliv to možná bude mít i u nás. Babiš pak bude nucen, proti své vůli, chtě nechtě se vůči Evropské unii, řekněme, vymezit.

Nebude ale hrozit posun České republiky směrem k Rusku?

Ne, to nejde. My jsme západ. I když u nás existuje asi 20 procent těch různých putinovců nebo sympatizantů. Maskují to tím, že kritizují drahotu a podobně. Takové lidi tu máme. Ale ve skutečnosti, a na to nesmíme zapomínat, společnost charakterizují daleko širší, větší záležitosti. My prostě patříme tisíc let na západ. V tomto smyslu jsme západní a nejsme přímo na hranici s Ukrajinou. Na Slovensku se někteří lidé bojí, že budou mít na hranici Rusko. Měl jsem přednášku v Prešově a mezi lidmi je to tam cítit. Další část lidí ale má v sobě rusofilství. Slovenská národní literatura, která se učí ve školách, hovoří o jakémsi obrovském dubisku, ke kterému se máme jako Slované přimknout. U části lidí na Slovensku jsou silné proruské sympatie.

Pořád bude platit, že migrační vlna nebude mít na Českou republiku výraznější dopad?

Ano, na Českou republiku má naštěstí dopad nejmenší, protože k nám ti lidé jít nechtějí. To ale platí i o řadě zemí. K nim patříme my, Maďarsko, Slovensko, Polsko, spadá do toho i Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko. Tedy země střední a jižní Evropy, které jsou chudší. Navíc tady nejsou velké komunity těchto lidí. Proto míří třeba do Německa. Mluví se sice o kontrole hranic, ale v podstatě se tomu nechává otevřený prostor. To je všechno podvod.

Jediní, kdo skutečně brání svoje hranice, tak jsou Maďaři a Poláci. Ti mají na hranici velmi tvrdý režim. Takže nás se to zatím tolik netýká. Bude se nás to ale týkat v budoucnu. Tito lidé přicházejí do Německa. Tam se usadí a za deset let dostanou občanství a mají děti. Ty budou mít občanství Spolkové republiky Německo. A pak přijdou k nám. Například v Praze je asi 57 restaurací s kebabem. Většina lidí, kteří u nás tyto restaurace provozují, mají německé občanství. Jsou to ale většinou Turci. Tady vidíte, jak opožděně k nám pronikají. A pronikat budou.

Ovlivní migrace výrazněji volby u nás v roce 2025?

Nepochybně ano. A velmi výrazně, protože se o tomto problému začíná v Evropě hodně mluvit. Jsme ve velmi absurdní situaci. Pokud předseda vlády Petr Fiala v Budapešti vypráví o tom, že se musí posílit kontroly na hranicích, všichni s tím souhlasí. Přitom ale neřekne to podstatné, že evropská pohraniční stráž nesmí ty lidi vrátit zpátky okamžitě a že neziskové organizace, které financuje EU, na moři nedělají nic jiného, než sem přistěhovalce z Afriky přivážejí. To je problém, protože ministerský předseda tak vlastně lže.

O tomto problému se masivně hovoří, ale stále stejně pokrytecky. Například v Německu předseda CDU tvrdí, že je potřeba nelegální migranty deportovat a vracet. My ale víme, že se nesmí vracet do zemí, kde jim hrozí nebezpečí. To je zakázané. A k tomu část nadšené idealistické mládeže tvrdí, že žádný muslim není ilegál. A Evropská unie to financuje. To, co děje kolem migrace, sleduji už padesát let. A teď konečně to přichází na přetřes. A bude to samozřejmě hrát roli v našich volbách, protože Petr Fiala funguje v rámci toho systému. A ten systém neumožňuje vracet uprchlíky. Neumožňuje okamžitě bránit hranice. To přece musí někdo ve volbách naší vládě vytknout. Nedávno se kupodivu ozval Babiš. On sám, ale má také máslo na hlavě. Protože když byl premiérem, tak některé věci Bruselu odsouhlasil.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných