Expremiér Heger: Stačí se podívat přes hranice, aby Češi nedopadli jako my

03. 06. 202618:50
6 min. čtení
Expremiér Heger: Stačí se podívat přes hranice, aby Češi nedopadli jako my
foto: Facebook E. Hegera/Slovenský expremiér Eduard Heger

Varovat Česko před maďarským i slovenským scénářem přijeli do Prahy zástupci slovenské opozice ze strany Demokraté. Mezi nimi i bývalý premiér našich sousedů Eduard Heger. V rozhovoru pro PrahaIN.cz mluvil i o tom, jestli mají opoziční strany sílu porazit Roberta Fica či jaká jsou očekávání od nové vlády v Maďarsku.

Poslouchal jsem vás na tiskové konferenci, kterou jste měli s ODS, i teď na debatě s Martinem Kupkou a Petrem Fialou, kde jste varovali před maďarským a slovenským scénářem v Česku. To bylo vaše hlavní poselství během návštěvy Prahy?

To, co na Slovensku zažíváme poslední tři roky, už je kritické. Každý týden se posouvají hranice možného a překonává se další dno. Když jsme byli ve vládě, upozorňovali jsme veřejnost, že to může přijít.

Takže ano, určitě je to i varování, aby se něco podobného nestalo v Česku. Myslím si, že stojí za to proti tomu bojovat. My jsme tehdy mohli jen říkat, že se to může stát. Vy se dnes podíváte za hranice a vidíte, že se to skutečně děje. A návrat zpátky bývá mnohem složitější.

Robert Fico, Viktor Orbán a vlastně i Andrej Babiš (ANO) používají podle mnohých kritiků a komentátorů taktiku rozděl a panuj. To je metoda stará přes dva tisíce let. Existuje proti ní obrana?

V západní Evropě i v novodobé střední a východní Evropě existovaly vlády, které společnost nerozdělovaly, a přesto vládly úspěšně. Slovensko od roku 1998 prošlo vstupem do EU a NATO a uskutečnilo řadu reforem, z nichž ekonomicky těžil i Robert Fico. Takže ano, jde to i jinak a historie to dokazuje.

Dnes je ovšem doba populismu velmi silná, mimo jiné vlivem sociálních sítí. Politici se mohou snadněji přiblížit lidem, vytvářet kolem sebe informační bubliny a v některých případech s lidmi manipulovat.

Navíc komunikace populistů bývá často založena na emocích, a proti tomu se bojuje obtížněji. Proto jsou dnes na vzestupu.

Jenže lidé procitnou ve chvíli, kdy populisté začnou vládnout. To je případ Slovenska. Slibovali levnější potraviny – a jsou dražší. Slibovali levnější energie – a jsou dražší. Slibovali klid – a chaos pokračuje.

Naším úkolem je ukázat, že odpovědná politika je správná cesta. Musíme jen najít způsob, jak být lidem blíž.

A daří se to?

Myslím si, že jednou z cest je silná a početná členská základna. Posledních patnáct let na Slovensku působilo mnoho stran, které měly jen desítky nebo stovky členů. To nestačí.

Pokud chceme být lidem blíž a prorazit informační bubliny, jde to jen osobním kontaktem.

V debatě jste mluvili o nutnosti porazit zlo. Jenže opozice dnes často uspěje jen tehdy, když se spojí. Jste na Slovensku jako opozice jednotní?

Ne, myslím si, že zatím ne.

A máte potom sílu Roberta Fica porazit?

To ukážou volby. Příklad jsme viděli i v Česku, kde vznikly dvě koalice – Spolu a druhý blok kolem Pirátů (ti kandidovali s hnutím STAN – pozn. red.). A byly úspěšné. Jaký model bude fungovat na Slovensku, teprve uvidíme.

Důležité je, aby spolu opoziční strany komunikovaly, a aby ještě před volbami dokázaly občanům nabídnout společnou vizi.

Vaším přirozeným partnerem je Michal Šimečka?

Našimi přirozenými partnery jsou všechny strany, se kterými máme dobrou komunikaci – například Progresivní Slovensko nebo Křesťanští demokraté. Jsme otevřeni komunikaci napříč celou opozicí.

V debatě jste řekl, že Slovensko a Česko jsou stále bratrské země. Máme za sebou třicet let samostatného vývoje. Platí to tedy pořád?

Myslím si, že na úrovni obyčejných lidí určitě ano. Teď bylo mistrovství světa v hokeji. Když hrajeme proti sobě, fandíme samozřejmě svému týmu. Když nehrajeme proti sobě, fandíme vám.

Jsme rádi, když Češi přijíždějí jako turisté. Rodinné vazby jsou stále velmi silné a také podnikatelské prostředí obou zemí je úzce propojené. Takže ano, myslím si, že naše země jsou stále bratrské.

A na politické úrovni?

To závisí na tom, jaké vlády jsou právě u moci. Když přišel Robert Fico k moci, prakticky rozbil V4. Znamená to snad, že by Slováci měli horší vztahy s Čechy, Poláky nebo Maďary? Ne. To nezávisí na jednom premiérovi.

Řekl jste, že na politické úrovni záleží na konkrétních politicích. Co na Slovensku rezonovalo víc – když Petr Fiala zrušil společná mezivládní jednání s Robertem Ficem, nebo když je Andrej Babiš obnovil?

Záleží na tom, v jaké části společnosti se pohybujete. Ani v Česku, ani na Slovensku není společnost jednotná. Voliči Roberta Fica samozřejmě slyšeli především jeho rozhořčené reakce. Lidé, kteří ale sledovali jeho chování a rozuměli situaci, krok vlády Petra Fialy chápali.

Za našich časů probíhala mezivládní setkání pravidelně a spolupráce fungovala velmi dobře. Proto si myslím, že mnoho lidí rozhodnutí české vlády pochopilo.

Pokud jde o obnovení těchto jednání Andrejem Babišem, nemám pocit, že by to na Slovensku výrazně rezonovalo. Slovensko dnes řeší především domácí problémy.

Vy Roberta Fica znáte dlouhá léta a na úrovni, na které ho běžný člověk nepozná. Změnil se nějak po atentátu, který na něj byl spáchán?

Ano. Bohužel musím říct, že spíše negativním směrem. Zdá se, že výrazně víc zatvrdl, zradikalizoval se a uzavřel se do sebe. A to obecně nejsou dobré vlastnosti u politika.

V Maďarsku proběhly volby a skončila éra Viktora Orbána. Před volbami jsme od některých komentátorů slýchali, že Péter Magyar může být vlastně takovou light verzí Orbána. Nemáte z toho obavy?

Na Slovensku jsme slyšeli spíše to, že Magyar zvolil strategii, kdy se stylizoval do role mladého Orbána nebo jeho umírněnější verze, aby mohl volby vyhrát. Velká část jeho voličů ho podporovala, ale mnoho lidí ho volilo hlavně proto, že chtěli změnu a hlasovali proti Orbánovi.

Bude velmi záležet na tom, jaké kroky teď podnikne. Je ale ještě příliš brzy na hodnocení.

Pro Slovensko je důležité, aby sousední země byly stabilní, prosperující a rozvíjely se. Fico podle mě udělal velkou chybu, když vsadil prakticky všechno na Orbána.

Dnes je situace složitější, protože Maďarsko bude procházet reformami, což má dopad i na sousední země. Může se změnit podnikatelské prostředí a posílit spolupráce. Tohle Slovensku bohužel uniklo, protože Fico se postavil přímo proti Magyarovi. Považuji to za chybu a špatnou taktiku.

Na tiskové konferenci jste zmiňovali různé provokace ze strany Viktora Orbána – například že během maďarské hymny běžel v televizi záběr na Bratislavský hrad. To už skončilo?

Nesleduji to, takže nevím. Ale předpokládám, že Peter Magyar nic podobného v kampani nepoužíval, takže bych očekával, že tyto věci ustoupí.

Myslíte si, že Magyar dělá dobře, když tlačí na odstoupení prezidenta Tamáse Sulyoka?

Plní své volební sliby. Myslím si tedy, že jedná legitimně. Uvidíme, jak celou věc dovede do konce.

Možná je to zároveň určitý test Fideszu vůči nové vládě – zda bude skutečně plnit své sliby. Nemyslím si ale, že by dělal něco špatného, pokud naplňuje závazky, které dal voličům a za které získal mandát.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy