Gazdík se ve Sněmovně bál mluvit i na záchodech. STAN děsily štěnice a odposlechy

21. 10. 202216:10
Gazdík se ve Sněmovně bál mluvit i na záchodech. STAN děsily štěnice a odposlechy
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Petr Gazdík

EXKLUZIVNĚ: Michal Redl se dopustil mladické nerozvážnosti. Byl moc hodný a pokorný. Chtěl se nechat pokřtít. I to zaznělo ve čtvrtečním rozhovoru Petra Gazdíka s novinářkou Deníku N. Přesto bývalý předseda hnutí STAN uznává, že k Redlově minulosti dostal explicitní varování. Sdělit mu ho přišel osobně někdejší kriminalista Karel Tichý. Jenomže podle zástupce Starostů, jak uvedl Gazdík ve zmiňovaném rozhovoru, šlo o nedůvěryhodnou osobu. Tichý prý chtěl peníze za čištění kanceláří a ještě byl spojován s divizí Agrofertu.

S Karlem Tichým jsme na dané téma hovořili v pátek. Smích přecházel v úžas a úžas v naštvání. Petr Gazdík podle něj neříká pravdu. „Osobou Michala Redla jsme se zabývali jako policisté, a když jsem se v roce 2017 dozvěděl, že by měl mít vazby na hnutí STAN, jako první jsem to tehdy řekl senátorce Aleně Dernerové, jejímž jsem byl asistentem," konstatoval Tichý pro PrahaIN.cz.

Alena Dernerová byla tehdy členkou horní komory Parlamentu jako bezpartijní. Jméno Michala Redla jí nic neříkalo. „Domluvila mi proto schůzku se senátorem Janem Horníkem z hnutí STAN," vzpomíná Karel Tichý. I jemu se snažil vysvětlit, jak velké riziko Redlova osoba pro hnutí znamená. Horník také o Redlovi nic nevěděl, ale poradil.

„Řekl mi, abych se obrátil na tehdejšího předsedu Petra Gazdíka, což jsem udělal," dodává bývalý elitní kriminalista. Trvalo to den, možná dva, kdy se ke Gazdíkovi ohlásil do Poslanecké sněmovny. „Šel jsem přes recepci, musel jsem se tedy zapsat. Přišel jeho asistent, bylo to po sněmovních volbách v roce 2017, takže lze všechno vyhledat a ověřit," zmiňuje.

Všude jsou odposlechy, vyšiloval Gazdík

Až dosud nevznikl mezi tím, co říká on a co expředseda Gazdík, rozpor. Ten nastává až při popisu schůzky.

Tichý se s Gazdíkem viděl poprvé. Řekl mu, co si o Redlovi pamatoval například z kauzy Technology Leasing. Michalu Redlovi při její realizaci bylo necelých třicet let, kdybychom měli připomenout údajnou mladickou nerozvážnost týkající se spolupráce s Radovanem Krejčířem, jak naznačil expředseda STAN.

Gazdík prokazatelně lhal, když tvrdil, že ho nezná. „Pořád opakoval, to Polčák, to Polčák, že to je šílené, že děkuje, moc vám děkuju za informaci, já to vyřeším,“ vzpomíná Tichý.

Během schůzky ovšem Gazdík přešel záhy na jiné téma.

Šlo o odposlechy, štěnice a údajně i sledované počítače a napíchnuté telefony. „Říkal mi, že se bojí mluvit i na záchodě, že tam veškerá technika zůstala po předchozím klubu. Myslím, že mluvil o Kalouskovi, ale to už si nepamatuju přesně. Ale opakoval, že nemůžou skoro mluvit, že se bojí štěnic, jestli bych nevěděl o někom, kdo by jim to tam vyčistil,“ vrací se Tichý do konce roku 2017. U schůzky měl být přítomen on, předseda Gazdík se svým asistentem a minimálně jedna další osoba z hnutí STAN.

Tichý mu odpověděl, že nic takového nedělá, že tomu absolutně nerozumí a že si neumí představit tuto práci, když budovu hlídá ochranná služba. Nakonec předsedovi Gazdíkovi doporučil firmu NET.pointers. Tehdy pracovala v bezpečnostní oblasti i pro pražské letiště.

Přijeď, kancelář je absolutně zabezpečená, psal Redl Gazdíkovi

Další schůzka se konala za několik dnů. „I to lze dokázat z knihy návštěv v Poslanecké sněmovně,“ upozorňuje Tichý. Na jednání už ale Petr Gazdík chyběl. Omluvil se kvůli pracovním povinnostem. Tichý předal asistentovi kontakt na privátní firmu, a tím to celé skončilo. „O žádné dva miliony, jak uvedl pan Gazdík, jsem si nikdy neřekl, je to lež a nesmysl," uzavírá pro PrahaIN.cz.

Pro úplnost dodejme, že firma NET.pointers žádnou zakázku na čištění kanceláří STANu nikdy nerealizovala a rozhodně neměla nic společného s Agrofertem. Potvrdilo nám to její bývalé vedení.

O vztahu Petra Gazdíka a Michala Redla PrahaIN.cz informovala několikrát. Jako vůbec první jsme přinesli zprávu, že spolu tito dva komunikovali přes šifrované telefony. Jejich schůzky se podle odposlechů konaly v dokonale zabezpečených prostorách. „Jde o absolutně zabezpečenou kancelář, přijď třeba o hodinu dřív," psal Redl Gazdíkovi.

„S Michalem Redlem se známe, to jsem nikdy nepopíral. Pracovně jsem se s ním setkal například ohledně pronájmu prostor pro pedagogicko-psychologickou poradnu jako krajský radní, nakonec jsme však na kraji našli lepší řešení," řekl nám v červnu Gazdík na přímý dotaz.

Následně musel kvůli vztahu se zlínským podnikatelem rezignovat na pozici ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Na resort se nyní vrací. Bude poradcem ministra Balaše.

V hnutí STAN je v současnosti jediným silným oponentem předsedy Víta Rakušana, řeklo nám hned několik členů.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných