Green Deal kompletně zničí české hospodářství, prohlásil Alexander Tomský

04. 07. 202410:03
Green Deal kompletně zničí české hospodářství, prohlásil Alexander Tomský
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Alexander Tomský

ROZHOVOR: Pětikoalice je prý nesmysl a není schopna ničeho. Dopad takzvaného Green Dealu na českou ekonomiku bude obrovský, ta je totiž z velké části postavena na těžkém průmyslu. „Zelená politika naši ekonomiku kompletně zničí,“ říká Alexander Tomský, politolog, euroskeptik, vysokoškolský pedagog a přesvědčený monarchista.

Svět aktuálně sleduje volební bitvu ve Francii. Pokud by v druhém kole bylo úspěšné Národní sdružení Marine Le Pen, lze odhadnout jaký vliv by měl tento výsledek na situaci v Evropě i pro nás?

Politický dopad by byl obrovský na celou Evropu včetně České republiky. Je ale otázka, zdali by i po vítězných volbách začala naplňovat svůj program a to, co veřejně prezentuje. V případě volebního vítězství se Marine Le Pen ihned pomstí Evropská centrální banka. Francouzský dluh je hrozný, a tak by okamžitě začali mít velké potíže. Stouply by jim úroky ze státního dluhu. To by byla zřejmě první reakce po volbách. Samozřejmě to jsou všechno spekulace. Nicméně tento vývoj ohrožuje celou evropskou elitu v Bruselu, je ale možné, že by nastal obrácený scénář stejně jako v Itálii. Premiérka Giorgia Meloni se lekla, že Itálii Evropské centrální banka úplně zničí a sklopila hlavu. Psychologický dopad na situaci v Česku by byl značný. Vítězství Marie Le Pen by nepochybně povzbudila národní konzervativce, jako jsem například i já, i stejně zaměřené politické formace. Jejich preference by zřejmě začaly růst.

 

Blíží se volby do Sněmovny, odhadujete výsledek?

Myslím, že se nestane nic výrazného. Předpokládám, že po volbách do Poslanecké sněmovny bude situace na politické scéně přibližně stejná, jako je teď. Zřejmě o něco posílí ANO, ale Babiš bude mít problém sestavit vládní koalici. Pokud by se do Poslanecké sněmovny dostali komunisté a sociální demokraté, situace by byla okamžitě jiná. Babiš by v tom okamžiku našel koaličního partnera. Ovšem sociální demokraty během společného vládnutí ANO dokonale vyluxovalo a dnes už jsou jako strana pasé. A komunisté se zřejmě do sněmovny rovněž nedostanou.

Řada lidí tvrdí, že k volbám nepůjde...

Nedivím se. Situace na české politické scéně je velmi zvláštní a rozpolcená. Mnoho lidí má pocit, že na politické scéně v současném okamžiku není subjekt, kterému by s důvěrou ve volbách dali hlas. Mají prostě pocit, že nemají koho volit. Rýsuje se několik povolebních scénářů. Pokud vyhraje Andrej Babiš s Okamurou, tak výsledek bude velmi těsný. Většina lidí totiž Babiše nechce, Okamurova SPD ztrácí, zřejmě i protože začal mířit na přímou demokracii, což je samozřejmě nesmysl. Navíc u lidí vzbuzuje značnou nedůvěru. Příčiny současného stavu české politické scény jsou stejné v celé Evropě.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu. Foto: PrahaIN.cz

Proč začaly mizet z evropské scény klasické politické strany?

Starý spor mezi levicí a pravicí se vyčerpal, tento model fungoval od konce devatenáctého století. U nás byla v té době ještě monarchie, ale v USA a Velké Británii existoval od konce století. Šlo vlastně o rozpor mezi socialismem, který byl vizionářský a chtěl spravedlivější a rovnostářskou společnost. Už tam byla kulturní válka v tomto smyslu. Konzervativci moudře ze svých pozic ustupovali. Spor byl mezi levicí a pravicí a týkal se především hospodářství. V Evropě nebyl tento souboj mezi levicí a pravicí tak ostrý jako v USA. Pak se ale všechno pokazilo, protože přišel Benito Mussolini a Hitler. Spor pak pokračoval po druhé světové válce. Studená válka udržovala tento spor v určitých mezích. Ke konci století po ukončení studené války se ale tento stav najednou zhroutil a na scéně se objevila progresivistická levice. To úplně rozvrátilo západní společnost a nás to nepřipravené zasáhlo také.

U nás to ale po 40 letech vlády komunistů vypadalo, že klasický model bude fungovat. Co se stalo?

Vlastně jsme k tomu přišli jako slepí k houslím. Vstoupili jsme do Evropské unie a netušili jsme, že tam existuje tento rozvrat. To začínáme tušit teprve nyní, kdy vidíme masové přistěhovalectví, spory o počty pohlaví a podobně. Klasická česká politická scéna, kde dominovali Klaus a Zeman, tedy pravice a levice, se pak v Česku zhroutila stejně jako na západě, protože už je pasé. Nikoho nezajímá, nepřitahuje, neoslovuje. Když se podíváme na západ, tak můžeme vidět, že i západní konzervativci, pokud tam ještě vůbec jsou, mají pocit, že už nemusí hájit svobodné, konkurenční podnikání a nízké daně. Mají dojem, že současný blahobyt je nekonečný a už nemusí prosazovat neregulované hospodářství. V Evropě tak nyní máme dotační socialismus. To samozřejmě ovlivnilo i Českou republiku a stav její politické scény.

Nová hnutí a podobně?

Ano. Výsledkem je Babiš, jehož firmy pobírají obrovské dotace. Nebo Okamura. Ten má pouze jedno téma. Navíc je nedůvěryhodný pro intelektuální vrstvu, která ovládla levici. To je všechno důsledek toho, co se stalo na západě. Naše politické scéna je vlastně jakýmsi pouhým odvarem toho všeho. Češi totiž nikdy svoji vlastní výraznou politiku moc nedělali, na rozdíl od Polska nebo Maďarska. Výsledkem je, že máme rozvrácenou domácí politickou scénu.

Už jste „oznámkoval“ koaliční vládu?

Pětikoalice je nesmysl a není schopna ničeho. Udělala obrovské chyby. Fialova vláda nezastavila inflací, a díky tomu jsme zchudli o třicet procent. To je absurdní. Západ zchudl o dvacet procent, Česká republika o třicet, ale Západ je bohatší než my. Například ve Spolkové republice Německo je dvakrát vyšší životní úroveň, těch dvacet procent není tak cítit. Dopady pro Čechy jsou ale hrozné. Žádnou reformu nemůžeme čekat. Máme například nejvíc rozbujelou byrokracii v Evropě na počet obyvatel. Vláda neudělala nic. Naopak ještě přidala šest tisíc státních zaměstnanců a zvýšila jim platy. Vždy mají být vyšší platy v soukromém sektoru, protože ten vydělává na státní úředníky. U nás je to ale obráceně. Do toho přichází zelený úder. Hospodářství České republiky je přitom z velké části postaveno na těžkém průmyslu, máme rozsáhlý vojenský průmysl a podobně. To znamená, že dopad takzvaného Green Dealu na Česko bude obrovský. Zelená politika kompletně zničí naši ekonomiku. Nebude to hned, protože je to pomalý proces, ale stane se to.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných