foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Přebytečné lavice na školní chodbě. Tak to vypadá na nové volby!
REPORTÁŽ: Čisté, útulné a načančané třídy s květinovou výzdobou, na lavicích ubrusy a za lavicemi volební komise. Přebytečný nábytek ze tříd pečlivě srovnaný na prostorných chodbách škol. Jsou tu zase volby! Pro Prahu znamenají ale jen to, že ve třetině volebních okrsků se volí noví senátoři.
Je vlastně až jímavé, jak moc se obraz volební vizuality za ta léta nezměnil. Dřív samozřejmě všude převládala rudá barva a mocenská hesla o posílení míru a zpevnění socialistické hráze.
Dnes už volební místnosti, po většinou umístěné ve školních prostorách, lákají naštěstí jen na dětské neutrální kresby.
O to víc se rozhořela volební bitva na billboardech. A ti nejchytřejší kandidáti dokázali z této plakátovací bitvy vytěžit opravdu nejvíc. Je totiž velice chytré okupovat výlepové plochy a plochy pro umístění stojek co nejvíce v blízkosti volebních místností, tedy základních škol.
Někteří voliči dorazili k volební místnosti v gymnáziu Budějovická autem. Narváno tu ale nebylo. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
V senátním volebním okrsku 20, který zahrnuje téměř celou plochu čtvrtého pražského obvodu, se to jednomu z kandidátů povedlo. Pro nerozhodnuté voliče to může znamenat, že právě pro toto jméno se rozhodnou, protože je vlastně tato tvář doprovází celou dobu až k volební místnosti.
A přesně tak to u prestižního gymnázia Budějovická vypadalo. Z billboardů kolem školy se usmívá v podstatě pouze jedna tvář.
„Chci změnu, proto jdu volit,“ říká zhruba čtyřicetiletý muž na otázku, proč přichází. Ostatní voliči jen tak projdou, nikomu dvakrát do řeči není.
V gymnáziu Budějovická je pět volebních místností. Moc napilno tu nemají. Volební komise všechno sledují sice ostřížím zrakem, aby volby proběhly podle volebního zákona, nicméně moc práce v době naší návštěvy nemají: „Senátní volby táhnou ze všech voleb nejméně a letos je to navíc tak nešťastné, že v Praze jsou na programu pouze a jenom senátní volby,“ říká jedna z členek volební komise.
Na chodbě gymnázia Budějovická, aby člověk voliče pohledal. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Když se ptáme, zda všechno probíhá v pořádku, odpoví: „Dva voliče jsme museli poslat domů. Nemohli se prokázat průkazem totožnosti a neměli své osobní doklady ani v elektronické podobě. Nic se však nestalo. Do půl hodiny byli oba zpět a odvolili podle regulí. Bez průkazu totožnosti nikoho k volební urně připustit nemůžeme.“
Na školní chodbě čekám na další příchozí, ale ta většinou zeje prázdnotou. Objevuje se starší žena. „Nejdu volit,“ hlásí hned na začátku. „Jsem z části Prahy, kde se letos nevolí. Jen nesu vnučce do volební komise svačinku,“ usměje se šibalsky a vstoupí do volební místnosti.
Ve volebním obvodu 20 na Praze 4 obhajuje senátorský post 1. místopředseda horní komory Jiří Drahoš (bezpartijní s podporou KDU, ODS, STAN, Pirátů a TOP09). Nejmladší kandidátkou je ekonomka Markéta Šichtařová, které je 47 let a kandiduje za Svobodné. Další z šestice kandidátů na senátorské křeslo jsou: Pavel Sehnal (APB), Petr Štěpánek (Zelení), Filip Outratra (SOCDEM), Josef Svoboda, bratr bývalého ministra zahraničí Cyrila v barvách ANO, Jiří Folajtár (JaSaN) a Vladimíra Vítová (ANS).
O trochu živěji je nedaleko odsud v základní škole Poláčkova, která už pravidelně uvolňuje své třídy pro volební místnosti.
Hned u vchodu potkávám čtyřčlennou rodinu. Manželé ve věku kolem padesáti let a jejich dvě dospělé děti, které kráčí možná ke svým prvním volbám. Prozrazují je hlasovací lístky v rukou. „Volit jdu, abychom se mohli doma hádat o politice. Je to totiž naše tradiční zábava,“ vtipkuje manžel na adresu manželky. „A kdybych volit nešel, dal bych jí do ruky takového žolíka, že by mě v každé naší politické debatě utloukla.“
Senátní obvod 20 zahrnuje téměř celou Prahu 4. Jde o velmi hustě zalidněné katastrální území Podolí, Nuslí, Michle, Krč a Braníka a část Záběhlic, která spadá právě pod Prahu 4.
Nový senátor se ale volí i na jihu Prahy. Tady jde o volební obvod 17. Ten zahrnuje Hodkovičky a Lhotku ze čtvrtého pražského obvodu a dále městskou část Praha 12 (Kamýk, Modřany, Cholupice, Točná a Komořany) a také městské části Praha-Libuš, Praha-Kunratice, Praha-Šeberov, Praha-Újezd u Průhonic a Praha-Petrovice. Do tohoto obvodu ale spadá i část Prahy na levém břehu Vltavy. Konkrétně městské části Praha-Zbraslav (Zbraslav a Lahovice), Praha-Lipence, Praha 16 (Radotín), Praha-Lochkov, Praha-Slivenec (Slivenec a Holyně) a Praha-Velká Chuchle (Velká Chuchle a Malá Chuchle).
„Nějak jim ty volby trvají dlouho,“ říkal si velký černý pes před volební místností v mateřské škole Alšovy sady. Anebo šlo o hlídacího psa české demokracie? Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Tady se naše redakce jela podívat do volební místnosti v mateřské škole Alšovy sady. Je to velice malebný objekt a pod železnými vraty sedí a hlídá velký černý pes. Kouká na ceduli volby a vypadá, že lituje, že nemůže dovnitř. Brzy si ho ale jeho rodina vezme s sebou.
Jde o mladý pár, který využil svou volební povinnost k vyvenčení a procházce se dvěma dětmi. Jedno je ještě v kočárku, to druhé doprovázelo rodiče k volební urně na odrážedle.
„Je to tady takové zastrčené, já sama jsem to vůbec nemohla najít,“ říká s největší pravděpodobností předsedkyně jedné ze dvou zdejších volebních komisí. „Zabloudila jsem, když jsem sem šla,“ usmívá se.
Ptáme se, jestli je všechno v pořádku a jaká je dosavadní účast ve volbách. „Díky bohu je všechno bez nejmenších problémů, žádné nesrovnalosti nejsou.“ Nad volební účastí se na chvíli žena zamyslí a pak ji odhaduje zhruba na 15 procent. Tento údaj se vztahuje k páteční sedmé večerní.
Předpokládáme, že při hezkém a slunečném počasí, které si volební víkend připravil, bude největší nával hned po otevření volebních místností a pak voliči zmizí na chalupy. „Taky jsme si to mysleli,“ opravuje mě žena ve volební komisi. „Ale je to spíš takové rovnoměrně rozložené. Ale ta účast moc velká není. Jsou to přeci jen senátní volby.“
Volební komise v mateřské škole Alšovy sady byla pečlivá, obezřetná a pozorná. Příliš práce neměla. Voličů moc nepřišlo. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
K volbám míří i zhruba šedesátiletá žena, perfektně upravená a načesaná v letních šatech a v širokém klobouku. „Je to slavnostní okamžik, a i když si nemyslím, že můj hlas něco změní, tak to považuji za oslavu. A hlavně za povinnost jít k volbám. A to i přesto, že si myslím, že volby do Poslanecké sněmovny dokáží celkově politiku ovlivnit mnohem víc než volby do Senátu.“
Ve velmi milém a příjemném prostředí Alšových sadů je jinak ticho a voliči se do volebních místností trousí opravdu jen sporadicky.
V senátním volebním obvodu 17 obhajuje senátorský post Pavel Fischer (bezpartijní s podporou KDU-ČSL, ODS, STAN, TOP 09). Vyzvala ho pětice kandidátů: Pynelopi Cimprichová (Švýcarská demokracie), Eva Tylová (Piráti+LES), Milan Urban (SPD+Trikolora), Petr Hůla (SOCDEM) a Boris Šťastný (ANO+AUTO).
Podtrženo a sečteno. Volební místnosti na jihu Prahy hlásí klid, přiměřenou volební účast odpovídající volební účasti u senátních voleb. Žádné problémy se zatím nevyskytly.