foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Ústřední vojenská nemocnice v Praze
EXKLUZIVNĚ: Stále platí, že pro řadu čtenářů, ale i novinářů, jsou příjmení Nemrah, Redl, Dovhomilja takzvaně polem neoraným. Redakce PrahaIN.cz postupně odhaluje jejich minulost, vazby a vztahy. Už v únoru jsme začali pracovat na zlínském podnikateli Michalu Redlovi. Tehdy jsme uvedli jen část informací, jimiž disponujeme. Zmínili jsme, že Redl nešel v kauze Technology Leasing do kriminálu proto, že měl posudek na hlavu.
Z Michala Redla, velmi blízkého spolupracovníka Radovana Krejčíře, se přitom postupem času stal potenciální svědek policie.
Došlo ke schůzkám se specializovanými kriminalisty a Redl byl svého času rozhodnut mluvit. O své funkci v rámci TL, o odkupu firmy od rodiny Tomanů, o smyslu celého podvodu, který byl postaven na čerpání peněz z České spořitelny.
Jistě by toho řekl mnohem víc.
Redakci PrahaIN.cz se v únoru podařilo jednoho z těchto kriminalistů přimět ke svědectví. S Redlem o závažné trestné činnosti hovořil opakovaně.
Psali jsme
Jsou věci, které se ven nedostávají. A když, pak zřídka a ještě v okleštěné formě. Takový přesně je osud podnikatele Michala Redla. Zřejmě velký…
„Neuměl nějak moc dobře psát, ale velmi dobře počítal. Výborně se orientoval v oblasti praní špinavých peněz a zejména byl machrem na čachry s DPH. Souvisle a plynule popisoval své zážitky z různých jednání se vztahem k obchodům s ropnými produkty. Věrohodně popisoval skutky související s firmou M5 a TL. Jako bonus přidával historky z jednání s lidmi z Lukoilu, které doplňoval popisem toho, jak během jednoho vypjatého jednání přišel i k úrazu, z něhož mu prý zůstala jizva po bodné ráně v zádech," řekl nám zdroj. „Důkazy proti jeho osobě byly naprosto nezvratné a nezpochybnitelné," doplnil.
Právníci a psychiatři zapracovali
Ačkoli byl Redl jen krůček od obvinění a soudního procesu, nakonec postihu unikl.
„Díky práci významných advokátů a odborníků z oblasti psychiatrie se stal v podstatě „ze dne na den" osobou duševně chorou a trestní stíhání muselo být, jako u jediného z celého spolčení, proti němu zastaveno. Duševně chorý je údajně až do dnešní doby, ale podniká prý řadu kroků, aby se toho zbavil," řekl nám někdejší kriminalista.
Nyní redakce PrahaIN.cz přináší nové poznatky.
Redl se vězení vyhnul skutečně díky lékařským posudkům.
Michal Redl. Foto: TV Nova, převzato se souhlasem
Ty zpracovávaly elity svého oboru.
Ačkoli je pro tuto chvíli nebude jmenovat, jeden je dosud aktivní v Ústřední vojenské nemocnici, další působil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Jiný z „týmu“ je lékařská celebrita…
K tomu se přidalo i několik řadových „odborníků". Všichni měli jediný cíl: vytvořit takové posudky, které zabrání Redlovi v nástupu do vězení. Jenomže tato praxe se netýkala pouze Redla. Řada totožných lékařských kapacit se totiž prolínala rovněž u Radovana Krejčíře.
Jeden z kriminalistů nám k tomu v neděli řekl více.
„Ano, toto mohu potvrdit, ale nebudu verifikovat jména. Například v ÚVN jsme tehdy byli, sledovali jsme činnost, jména." Ani tím tehdejší práce detektivů nekončila. Byli totiž přesvědčení, že lékaři dělají na zakázku. Že za úplatek vytvoří takový posudek, který účelově zhatí jejich práci. Jména lékařů proto založili do spisu a předali je Vrchnímu státnímu zastupitelství. Kauzu Krejčíře měl na starost Vladimír Tryzna. Taky on měl nabýt přesvědčení, že lékaři jsou podplacení. Jelikož ale Krejčíř uprchl, zmlkla celá kauza a do odborných posudků se nikdo nepouštěl.
Neschopen výkonu trestu 4 miliony
„Chtěli jsme je zavřít, důkazy byly nezvratné," uvedl citovaný kriminalista směrem k bílým plášťům.
„Co si skupina vyzkoušela u Redla, zkusili taky u Krejčíře. Měl být dokonce na Karláku hospitalizovaný, aby se náležitě připravila jeho endogenní psychóza. Na místo toho sedával v hospodě kousek od nemocnice, kde řídil činnost dalších zločinců. I to jsme věděli, byl z toho poprask,“ doplnil.
Například znalecký posudek na Krejčíře vypracovali Taťána Šindelková a Vladimír Chodura a mimo jiné v něm konstatovali, že se Krejčíř pravidelně léčil od roku 2003 u MUDr. Jana Cimického, a popsali i jeho údajnou diagnózu z této léčby.
Radovan Krejčíř v Africe. Foto: Repro Youtube.com
Kdybychom se na moment vydali do zamřížovaných prostor, odkud Krejčíř během vazby posílal motáky, uděláme si poměrně přesný obrázek o důvodech, proč někteří lékaři na tuto praxi přistoupili.
„Vyšetření hospitalizace 1 milion, zpráva, znalci, konzultace 1 milion, soudy, hlavní líčení, vyšetřování 1 milion, neschopen výkonu trestu 4 miliony, odměna doktor 2 miliony, 7 milionů bonus…“
Průměrná mzda v letech 2003-2005 činila 16 430 - 18 344 korun.
Pro kontakty s Michalem Redlem už rezignoval z ministerského postu Petr Gazdík (STAN).
Psali jsme
Tak pojďme dělit. Ale disciplinovaně a koordinovaně. Tak by se ve stručnosti dalo popsat, co se s vybranými úplatky v kauze dopravního podniku…
Psali jsme
Dlouhé hodiny se pražští zastupitelé zabývali kauzou obviněného primátorova náměstka Petra Hlubučka (ex STAN). Zatímco on pravděpodobně míří…