Vojtěch Munzar: Opoziční strany hrají s veřejností nebezpečnou hru

07. 04. 202316:11
Vojtěch Munzar: Opoziční strany hrají s veřejností nebezpečnou hru
foto: Archiv Vojtěcha Munzara, se svolením/Vojtěch Munzar, poslanec ODS

Opoziční poslanci dobře věděli, že na odvolání Markéty Pekarové Adamové z čela Sněmovny nemají dostatečný počet hlasů. To, co během tohoto týdne v Parlamentu České republiky předvedli, byla zbytečná hra s cílem na sebe upozornit. Alespoň to si myslí místopředseda Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, poslanec ODS Vojtěch Munzar. „Věděli předem, že je to odsouzeno k nezdaru,“ řekl pro PrahaIN.cz.

Politik v této souvislosti uvedl, že používání obstrukcí je právem opozice. Pokud je ale podle jeho slov nadužívá, tak tento nástroj zcela ztrácí smysl.

V této souvislosti připomněl, že se „bohužel z obstrukcí“ stala běžná praxe v práci dnešní opozice. Rozdíl je pouze v tom, jestli jsou větší nebo menší. „Opozice má právo používat nejrůznější nástroje, včetně obstrukcí. Ty by se ale měly používat pouze ve výjimečných případech. Nemají být každodenní činností opozice a nemají sloužit k paralyzovaní činnosti Sněmovny. To pak snižuje důvěryhodnost zákonodárného sboru jako celku.

Jsme dnes svědky toho, že opoziční poslanci skoro každou schůzi několik hodin navrhují změny programu jednání, místo abychom se věnovali konkrétní bodům,“ svěřil se naší redakci Vojtěch Munzar.

Máme právo realizovat svůj program

Poslanec je přesvědčen o tom, že opoziční strany mají právo kritizovat strany vládní. Na druhé straně zdůrazňuje, že ale koaliční strany mají právo realizovat svůj program. „Vládní strany vyhrály volby s určitým programem, pro který hlasovali voliči. Vláda má proto právo svůj program uvést do praxe. Parlamentní demokracie funguje v případě, že je vyvážená, a to po všech stránkách. V okamžiku, kdy dojde k blokování a ke zneužívání práv, pak to snižuje důvěru našich institucí v očích veřejnosti," prohlásil poslanec.

Dodal, že opoziční strany kritikou vlády za její kroky v oblasti státních financí mnohdy popírají základní ekonomické principy.

Zároveň uvedl, že koaliční strany převzaly po vládě hnutí ANO poloprázdnou státní pokladnu, rozvrácené státní finance, kde výdaje mnoho let rostly rychleji než příjmy.

Na tuto skutečnost opakovaně upozornila i řada ekonomů, nedávno i Nejvyšší kontrolní úřad.

„Vláda musí postupovat tak, jak je v krizové situaci běžné a snažit se šetřit tam, kde je to možné, i když to nemusí být populární. Cílem je stabilizovat státní finance,“ prohlásil poslanec.

Nebezpečná hra

Místopředseda rozpočtového výboru dále uvedl, že opoziční strany hrají s veřejností poněkud zvláštní a možná i trochu nebezpečnou hru. Podle jeho slov hřeší na to, že ekonomika má svoji setrvačnost. „Mnoho ze současných trendů má proto své kořeny z období, kdy vládlo hnutí ANO, což si ale mnoho lidí neuvědomuje. Právě minulá vláda přitom ekonomiku a státní finance svou expanzivní fiskální politikou, tedy zalíváním ekonomiky penězi na dluh, položila základ zvýšených výdajů a vysokých dluhů, což je jeden z původních důvodů poptávkové inflace,“ řekl poslanec PrahaIN.cz.

V této souvislosti uvedl, že to potvrzuje i nedávná zpráva OECD o české ekonomice. Dodal, že právě vysoká a dlouhá inflace je pro ekonomiku největším zlem, protože znehodnocuje úspory a výdělky lidí. „Opozice se dnes všem snaží namluvit, že existují jednoduchá řešení. Například to, že vláda má peníze navíc, proto může navyšovat všechny možné platby a výdaje. Právě to si ale nyní státní pokladna dovolit nemůže. Nemůžeme donekonečna splácet staré dluhy a vytvářet další na úkor budoucnosti a dalších generací,“ zdůraznil Vojtěch Munzar.

„Stabilizace veřejných financí je nutná, ale nebude bezbolestná. Preferuji, aby se co nejvíce úsporných opatření odehrálo na straně výdajů. Vláda musí brzdit výdaje a soustředit se na jejich efektivnost a smysluplnost. Přece to známe všichni. Pokud se člověk dostane do ekonomických potíží, tak to řeší. Sice nerad, ale prostě některé výdaje redukuje, pokud se nechce v budoucnu dostat do insolvence. Podobně musí postupovat stát, ale stejně jako tyto problémy nevznikly přes noc, tak se stejně nedají vyřešit ze dne na den,“ ukončil politik.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných