foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Zdeněk Hřib
Hodný, zlý a ošklivý. Název klasické westernovky jako by se hodil na to, co se děje v Praze před blížícími se volbami. Politici se osočují, kdo je padouch, a kdo je hrdina. A to i ti, kteří byli koaliční jedna rodina. Naposledy to byli šéf Pirátů Zdeněk Hřib (Piráti) a lídr ODS v hlavním městě Tomáš Portlík.
Doprava a s ní spojené parkování je jedním z palčivých témat hlavního města. Právě potíže Pražanů s parkováním byly důvodem, proč se do sebe pustili Hřib a Portlík.
Lídr ODS sdílel příspěvek s odkazem na rozhovor pro Seznam Zprávy pirátské kandidátky na primátora Terezy Nislerové. Ta mluvila o cenách parkování i možnosti zdražování MHD. Mimo jiné řekla, že rychlá změna by mohla být, že „jedno auto na domácnost, dejme tomu, (by za parkování platilo) ještě nějakou dobu tisíc dvě stě korun, ale to druhé by mělo být zdraženo alespoň na trojnásobek. Abychom mohli ekonomicky zhodnotit, jakým způsobem ve městě auta, parkování a MHD dohromady funguje“.
Metoda „po pirátsku“ vs. metoda „podfuk“
Portlík ideu okomentoval slovy, že jde o „další pirátský nápad z rubriky: nemůžeme vám zakázat auta napřímo, tak to uděláme takto po pirátsku!“. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.
Napřed Piráti na síti X Portlíkovi vzkázali: „V úterý v Deníku N vykládáš o nutnosti zdražit parkování v Praze, ale o den později už je zdražení zákaz aut po pirátsku. Hlásíme, že rozumíme,“ uvedli.
K tomu si přisadil i Hřib: „Klasický Portlík. Jeho slovo má naprosto nulovou váhu a pravděpodobnost dodržení jakýchkoliv slibů je zcela mizivá. Jeho základní pracovní metodou je podfuk. Ostatně je to vidět i na neochotě plnit koaliční program, pro který jednomyslně hlasovali všichni členové rady za Spolu,“ napsal bývalý primátor i radní pro dopravu, který je za dopravní situaci v Praze často kritizován.
Tím ale přestřelka neskončila. Hřib totiž následně oslovil na síti X i samotného Portlíka, načež se oba předháněli v tom, kdo co chce, nechce a kdo nemluví pravdu.
Kdo tu s kým vládne
Hádky politiků před volbami nejsou ničím výjimečným. Jenže nyní se v Praze hádají strany, které spolu stále ještě vládnou na magistrátu. A měly několik let na to metropoli posunout kupředu.
Síly v radě jsou rozloženy tak, že pět křesel mají strany koalice Spolu, čtyři drží Piráti a dva posty má hnutí STAN.
ODS má stále primátora Bohuslava Svobodu, Piráti zase radního pro dopravu Jaromíra Beránka, který vystřídal právě Hřiba. Debaty o tom, kdo může za kolony v Praze, za pomalou výstavbu, nebo že se nedodržuje koaliční program, pak nejsou nic nového. V ODS by ale byli rádi, kdyby se po volbách magistrátní koalice proměnila a byla bez Pirátů.
Z hádek koaličních partnerů může těžit opoziční hnutí ANO a Praha Sobě. Lídr ANO Ondřej Prokop také velmi často kritizuje právě Piráty (psali jsme zde) a v poslední době i hnutí STAN, naopak vůči ODS tak ostrý není.