Hrozí odstřižení od ruského plynu? „Zvládneme to," říkají jednotně pražští starostové

28. 04. 202217:56
Hrozí odstřižení od ruského plynu? „Zvládneme to,” říkají jednotně pražští starostové
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Česku reálně hrozí zastavení dodávek plynu z Ruska.

ANKETA České republice hrozí, stejně jako dalším státům Evropské unie, zastavení dodávek ruského plynu. Společnost Gazprom již zastavila dodávky Polsku a Bulharsku, a to kvůli tomu, že obě země odmítly platit za plyn v rublech, jak si aktuálně žádá ruský prezident Vladimír Putin. Redakce PrahaIN.cz oslovila několik pražských politiků s jednoduchými otázkami. Bojíte se, že nám Rusko zastaví dodávky plynu? Kdyby se tak stalo, zvládla by to Česká republika?

„Praha 3 se dlouhodobě snaží snižovat energetickou náročnost svých budov. Jenom letos spouštíme hned několik takových projektů. Současně si otevřeně přiznejme, že na vytápění plynem do značné míry závislí jsme a nahradit plyn v rámci jedné sezóny nelze. Ta obava je reálná a cítí to tak asi každý,“ odpověděl na dotaz starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).

Také starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) považuje riziko za reálné. „Samozřejmě to reálné je, protože my plníme svoji povinnost a Ukrajině pomáháme. Pokud by k tomu došlo, tak to bude extrémně náročné. V zájmu naší bezpečnosti ale stejně nebudeme mít jinou volbu. Kdo je ochoten nasadit plyn jako zbraň, tak je ochoten nasadit i skutečné zbraně. Rusko je agresivní a je potřeba ho izolovat i finančně. Pokud používá plyn jako zbraň, tak nám nezbývá nic jiného, než to vydržet,“ vysvětluje pro PrahaIN.cz.

„Je potřeba zmínit, že pouze České republice nikdo dodávky plynu jen tak zastavit nemůže, jelikož náš plyn protéká i přes území našich sousedních států. Rusko by tedy od dodávek plynu muselo spolu s námi odstřihnout také například Německo, což se domnívám, že by mělo pro ruský Gazprom velmi vážné ekonomické důsledky. Proto se tohoto scénáře já osobně úplně nebojím. Pokud by se tak ale časem přeci jenom stalo, s nastalou situací bychom se zcela jistě nedokázali vypořádat sami bez pomoci EU a unijně koordinovaných nákupů plynu z Norska, Kataru nebo třeba Alžírska,“ tvrdí starostka Prahy 10 Renata Chmelová.

Zvládneme to

„Podle informací, které mám od Pražské plynárenské bychom to zvládli. Zásoby máme. Bude se i nakupovat. Nabízí se norský plyn a ještě další způsoby jak naplnit zásobníky. Můžu ubezpečit Pražany, že opravdu nebudou bez teplé vody a bez topení. Otázkou samozřejmě je, jaká bude cena těchto komodit. Nevyvolávejme ale paniku,“ tvrdí starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Také starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) projevil náznak optimismu. „Já jsem obecně optimista, takže myslím, že bychom to nějakým způsobem zvládli. Doufám, že je vláda schopna se o to nějak postarat. Nicméně bychom se tomu všichni museli přizpůsobit,“ sdělil naší redakci.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných