„I na mě byl spáchán atentát,“ řekl Miloš Zeman

24. 06. 202408:03
„I na mě byl spáchán atentát,“ řekl Miloš Zeman
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Miloš Zeman

REPORTÁŽ: Ve středu odpoledne proběhla v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí autogramiáda knihy Spiknutí. Miloše Zemana, který byl ve výborné náladě, přišel podpořit a pozdravit i Jiří Kajínek, jehož coby prezident omilostnil.

Miloš Zeman na autogramiádě uvedl, že jeden výtisk knihy věnoval slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, který se zotavuje po atentátu. Až se setkají, tak se ho na knihu prý zeptá.

„To bude zajímavé srovnání dvou typů atentátů. Ten první, na Slovensku, byl přirozený, lidský a takříkajíc humánní. A byl spáchán básníkem a spisovatelem. Ten druhý byl tak trošku podraz. Dobrá zpráva, která by nás všechny měla těšit, je, že ten podraz nakonec nevyšel,“ zmínil na autogramiádě exprezident.

Tu, zřejmě s ohledem na atentát na Roberta Fica, provázela mimořádná bezpečnostní opatření. A zájem o setkání s bývalou hlavou státu byl velký. Přicházely všechny věkové kategorie. Miloš Zeman vyprávěl příběhy, podepisoval se, nechal se fotit. Na podpis čekala zhruba hodinová fronta.

Kromě autorů knihy a Miloše Zemana se autogramiády zúčastnila herečka Jaroslava Obermaierová. Miloše Zemana přišel podpořit i herec Ivan Vyskočil či advokát a politik Jindřich Rajchl.

Jindřich Rajchl na autogramiádě. Autor: PrahaIN.cz

Kajínek děkoval

Miloše Zemana jsme se zeptali na hodnocení současné vlády, kdy měl jednotlivým ministrům udělit známky stejně, jako jsou hodnoceni například fotbalisté po zápase. „Já bych to udělal úplně jinak. Já bych se ptal, kolik politiků za jeden zápas dokázalo dát jeden vlastní gól, kolik dva vlastní góly a kolik tři vlastní góly. Mezi současnými vládními politiky neexistuje nikdo, kdo by nedal alespoň jeden vlastní gól,“ uvedl pro PrahaIN.cz bývalý prezident.

Osobně se s Milošem Zemanem přišel „seznámit“ Jiří Kajínek, jehož exprezident v roce 2017 omilostnil. Oba si vřele potřásli rukou a Kajínek mu poděkoval.

Jiří Kajínek na autogramiádě. Autor: PrahaIN.cz

„Chtěl jsem mu poděkovat za to, že mi zachránil život, že mi udělil milost, přestože jeho dva předchůdci mi to slíbili, ale neudělali, protože se neodvážili. Pan Zeman se odvážil, a navíc udělal to, že mi zachránil život, protože jsem byl vážně nemocný a nikdo to nechtěl slyšet. Dnes jsem vyléčený, v pohodě, šťastný, dodržel jsem sedmiletou podmínku, takže i podmínka je za mnou,“ uvedl Kajínek pro PrahaIN.cz s tím, že Miloš Zeman mu osobně řekl, že je rád, že to tak dopadlo.

V poslední den podmínky, která skončila 23. května, se oženil s dlouholetou přítelkyní.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných