foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Alexander Tomský
ROZHOVOR: Ministerský předseda Petr Fiala je prý výborný pedagog, ale špatný politik. „Na hodnocení výkonu premiéra za letošní rok nemám téměř sílu. Je to katastrofa,“ řekl serveru PrahaIN.cz Alexander Tomský, politolog, nakladatel a vysokoškolský pedagog.
Tomský se naší redakci přiznal, že hodnotit činnost ministerského předsedy pro něj není jednoduché. Připomněl, že Petr Fiala jako rektor úspěšně vedl Masarykovu univerzitu v Brně. Velmi kvalitní prý byly i jeho politologické přednášky. Jako politik ale podle Tomského selhal.
„Mě to mrzí, že to říkám, protože kritika Petra Fialy se mi vůbec neříká lehce. Pamatuji si totiž na jeho výborné přednášky na fakultě. Svoje studenty vedl skvěle, a stejně dobře vedl i celou univerzitu. Neměl ale chodit do politiky. Do vysoké politiky nepatří,“ řekl nám politolog. Kroky Petra Fialy velmi ostře zkritizoval, zároveň ale prohlásil, že hodnotit premiéra je pro něj poněkud vyčerpávající.
„Téměř na to nemám sílu. Za sebe bych udělil jasnou pětku, možná pět mínus. Výkon premiéra během letošního roku je totiž katastrofální. Má komediální projevy o tom, že za čtyři roky budeme mít platy jako v Německu. To je směšné. Nebo ten jeho nepochopitelný výlet na nákup do Německa. Jako chudák pak v tom záznamu stál nad košem německých a českých výrobků. Kdo mu to poradil? Pan premiér při těchto výstupech působí jako komická figura.
Navíc uhýbá před Evropskou unií. Jde s proudem, poklonkuje a neodváží se v Bruselu nic kritizovat. Abych nebyl příliš extrémní, tak musím konstatovat, že on za to ale úplně nemůže. Není schopen ukočírovat vládní čtyřkoalici, kde má každý na všechno jiný názor. Všechno je to nesmyslné a špatné. Navíc hned na začátku svého funkčního období neuhrál inflaci. Od té doby jsme o pětadvacet let chudší. Petr Fiala je vynikající pedagog. Je ale velmi špatný politik,“ řekl politolog naší redakci.
Psali jsme
ROZHOVOR: Situace na české politické scéně prý bude přibližně stejná i po volbách do Poslanecké sněmovny. Změnu podle politologa Alexandra…
Zbytečně složitá reforma
V této souvislosti konstatoval, že chyb, které udělal premiér i celý vládní kabinet, je mnoho. Za klasický příklad pokládá důchodovou reformu.
„Nechápu, proč se u nás neustále diskutuje o neuvěřitelně složitém a byrokraticky nesmyslně spletitém důchodovém systému. Například v Anglii je povinnost odvádět do důchodu část ze svého platu, podnikatelé část zisku. Zároveň zaměstnavatel, tak jako u nás, přispívá také k důchodu zaměstnance. A když Angličan dosáhne pětašedesáti let, má tam nastřádané nějaké peníze. Ty peníze vezmou, rozdělí je, plus k tomu připočítají úrok a rozpočítají to do třiaosmdesáti let. Je to trošku nefér, protože průměrný věk u mužů v Anglii 83 let není, je možná menší. Asi 81. Ale oni vezmou ty peníze, vydělí to osmnácti, připočítají úrok a máte důchod. Jednoduché. Není to divné? Proč je to u nás neustále tak složité? To ale není úplně Fialova vina. To je vina českého byrokratického myšlení. Jak je to možné? Nemůžeme to udělat jako Angličané? Vzít ty peníze a prostě je rozdělit. A máte důchod. Vládní koalice se mohla pokusit to zjednodušit,“ prohlásil politolog.
Psali jsme
Politici musí být schopni prokazovat, že ve svých funkcích neslouží jenom sami sobě. Diskusi ve svobodné společnosti omezovat nelze, ale stát je…
Hrozící Green Deal
Dalších kroků, za které si podle jeho slov zaslouží kritiku vláda i premiér, provedli celou řadu. Zmínil například postoj vládních stran k takzvané Zelené dohodě pro Evropu.
„Například nám hrozí zelený úděl, tedy Green Deal. Co proti vládní strany udělaly? Nepostavily se Bruselu, protože se ničeho neodváží. Premiér Fiala jasně řekl, že je to dané, že se s tím nedá nic dělat. Proto už brzy budeme platit šílené peníze za elektřinu. Už zavíráme uhelné doly, a dokonce je zatápíme vodou. To nedělají ani Němci,“ uzavřel Alexander Tomský.