Jakub Stárek (ODS): Státy se udržují z ideálů, z nichž vznikly. Ty Tvé platí i dnes

29. 10. 202206:30
Jakub Stárek (ODS): Státy se udržují z ideálů, z nichž vznikly. Ty Tvé platí i dnes
foto: Facebook Jakuba Stárka/Jakub Stárek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starosta Prahy 6 za ODS na svém Facebooku 28. října k výročí Dne vzniku samostatného československého státu

Naše milá republiko,

projevů k Tvému vzniku už byly napsány tisíce, koneckonců jejich pisatelé k tomu měli v minulosti už sto tři příležitostí. A dnes je sto čtvrtá.

Vzdání díků všem, jejichž snahy se Tvojí samostatností 28. října 1918 naplnily, ale nebude nikdy dost. A ani já je dnes nemůžu opomenout.

Jsi dílem prezidenta Masaryka, Edvarda Beneše, Milana Rastislava Štefánika, ale i dalších „mužů října“ – mj. Antonína Švehly a Aloise Rašína.

Oni tě vybojovali na poli politickém. Na tom vojenském to bylo 140 tisíc legionářů, kteří ukázali světu, že za Tebe Češi dovedou položit život.

Rádi si při Tvých narozeninách připomínáme výrok prezidenta Masaryka, že státy se udržují z ideálů, ze kterých vznikly. Ty Tvé platí i dnes.

Je to obrana svobody, demokracie, humanismu doma i ve světě, hodnot, kterých si dnes každý vážíme ještě víc než před několika měsíci.

A hlavně je to jejich naplňování drobnou, poctivou, každodenní prací. Takovou, která není okázalá, ale o to viditelnější jsou pak její výsledky.

Milá republiko, jsem si jist, že tu největší službu Ti dnes prokážeme, když se do téhle drobné práce ve prospěch celku zapojí každý z nás.

Třeba tím, že se bude ještě víc starat o místo a prostředí, kde žije. Že se ho bude sám snažit rozvíjet, ale i apelovat na nás politiky, co kde zlepšit.

Proto, milá republiko, navrhuji oslavit Tvé dnešní narozeniny nejen vzpomínáním na to, co bylo, i když i to je potřeba, ale pohledem dopředu.

Za sebe a za naši městskou část Ti můžu slíbit, že chceme jít ostatním příkladem v budování čtvrti, kde se každému dobře žije.

Kde se s každým počítá a kde se zároveň všichni pracovití a činorodí lidé cítí jako doma, protože tu jejich snažení padá na úrodnou půdu.

Demokracie je diskuse, říkával Tomáš Garrigue Masaryk, a my bychom na to neměli zapomínat. Je to společný projekt nás všech.

Dnes není doba na to vyhrocovat ideologické rozdíly, ale naopak bychom měli hledat to, co je nám společné a táhnout za jeden provaz.

Jako rodiny, jako sousedé u nás na Praze 6, jako Češi. I v tom si můžeme od Tvých otců zakladatelů, kteří prokázali týmového ducha, vzít příklad.

To nejlepší totiž v naší historii vznikalo vždy ze spolupráce, respektu a úsilí o společnou věc. A Ty jsi toho tím nejlepším důkazem.

Naše milá republiko, všechno nejlepší!

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných