foto: archiv redakce/Jan Antonín Duchoslav
ROZHOVOR Asi každý ho zná z filmu Sněženky a machři. Dávno tomu. Jan Antonín Duchoslav vyspěl a rozhodl se zkusit politickou dráhu. Volit ho můžete na kandidátce Prahy bez chaosu. PrahaIN.cz jej vyzpovídala výhradně na dané téma. O kultuře až jindy…
Proč politika, proč Praha bez chaosu?
Přemýšlel jsem o tom delší dobu. Ta myšlenka potřebovala dozrát. Urychlila to některá řešení, která v Praze zavádí primátor Hřib a celé levicově-pirátské vedení města. Do toho přišla nabídka na kandidaturu od hnutí Praha bez chaosu, s jehož programovými tezemi se vcelku ztotožňuji. Navíc přišla přímo od lídra Jaroslava Ďuriše, jehož znám jak pracovně, tak osobně a velice si ho vážím.
Jak se k tomu postavila rodina?
Přijali to jako fakt a mám jejich podporu.
Kandidujete do zastupitelstva pražského zastupitelstva i na Praze 6, jaké jsou vaše volební ambice?
Vítězství, samozřejmě! Ne, tak realisticky. Jsme nově vzniklé hnutí a nemůžeme si namlouvat, že hned v prvním volebním období zvítězíme na celé čáře. O tom, že máme slušné vyhlídky, není pochyb. Zvláště po tom, co v Praze předvádí koalice na magistrátu a vedení na šestce. Máme v týmu schopné lidi, mnoho odborníků i zkušených komunálních politiků. Teď už je to na nás, pokud uspějeme, abychom našim spoluobčanům ukázali, že
u kormidla obstojíme.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech obvinili…
Co povolební spolupráce?
To je předčasné a myslím i netaktické teď říkat. Komunální politika není zase až tolik
o ideologiích, a i ve stranách, se kterými mám problém v celostátní politice, se mohou najít schopní lidé. Samozřejmě je třeba zvážit i jejich motivaci kandidovat zrovna za tu, či onu stranu, aby se z nich nakonec nevyklubali všehoschopní bezpáteřní prospěcháři. Kdo je pro mne nepřijatelný, jsou komunisté. Navíc věkový průměr jejich kandidátů napovídá, že pro změny a „futuristická“ řešení, která Praha potřebuje, nebudou mít pochopení.
Jedním z vašich témat je doprava. Primátor Hřib sklízí právě kvůli dopravě v hlavním městě velkou kritiku, a to dokonce i od prezidenta Zemana. Jak se k tomu stavíte?
Mám pocit, že ten hoch ještě stále žije ve Slavičíně. Minimálně svým pojetím pražských problémů, a nejen dopravních. Jestli mi dokáže vyargumentovat souběžné cyklopruhy a cyklostezky (např. za Vyšehradským tunelem) nebo kruhový objezd a obousměrné zprůjezdnění Hybernské ulice něčím jiným, než že v Obecním domě bude Lidl, tak se mu za tuto kritiku omluvím. Ono je totiž jednoduché poslat partu natěračů do ulic, aby namalovali pruhy pro cyklisty. Zamyslet se, kudy vést cyklotrasy mimo hlavní tahy, už je složitější. Copak nějaký cyklista chce jet po Evropské, Ječné vedle souvislé řady aut? O stavbě parkovacích domů poblíž dopravních uzlů nemluvě. To už by přímo bolelo a té práce! Takže slavnostně zahájí stavbu metra trasy D, kterou město připravovalo dávno před jeho příchodem, a má pocit, že je splněno. Není.
Preference v Praze, srpen 2022
- SPOLU - 26,5%
- ANO - 17,1%
- Praha sobě - 15,6%
- Piráti - 9,1%
- STAN - 3,7%
- Solidarita - 3,1%
- SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu - 3,1%
- Praha bez chaosu - 2,9%
- Přísaha s Patrioty - 1,8%
- KSČM - 1,5%
- OSTATNÍ: (DOST, Motoristé sobě, Nevolte Urza.cz, PRAHA NÁŠ DOMOV, S.O.S. za práva zvířat atd., Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí, Lepší Praha pro Pražany, Strana soukromníků ČR+ Koruna Česká+ KS+ KAN, Svobodní, Švýcarská demokracie, Volt, Cibulka) - 4,4%
Zdroj: Phoenix research
|
Energetická krize dělá vrásky na čele nejen domácnostem a firmám, ale také radnicím. Jak je na tom Praha 6?
Přiznám se, že konkrétní informace ještě nemám, ale iluze si nedělám. Šestka bude nejspíš nucena některé investice pozdržet, některé možná strčit do šuplíku. Nevěřím na rychlá a jednoduchá řešení. Nabízí se ovšem úspory. Proč radnice například nezahájila už před lety postupný přechod k „chytrému“ veřejnému osvětlení se solárními zdroji nechápu. Stejně tak nerozumím tomu, proč se při výstavbě ČOV v Bubenči rovnou nemyslelo na obrovský energetický potenciál této čističky. Vím, že tato výtka se týká více Magistrátu, ale i Šestka do toho měla co mluvit a měla být v tomto případě iniciativní. Získávání energie z odpadu není nic převratného a nového. Jak tepelná čerpadla, tak bioplynové stanice dnes už „umíme“ stavět a provozovat s ekonomickým ziskem.
Velkou neznámou jsou ceny energií, které vedení měst musí promítnout do připravovaného rozpočtu na příští rok. Nehrozí Praze 6, že kvůli rostoucím cenám bude muset omezit některé investice?
Tuto otázku jsem v podstatě zodpověděl v předcházející odpovědi. Snad mohu dodat, že je to možné. Musíme si přesně stanovit priority. Školy, školky, nemocnice a další městskou částí provozovaná zařízení, nebo ulice, prostě zhasnout nemůžeme. Jakkoliv snížit další mandatorní výdaje bude také nesmírně problematické. Údržbu a nutné opravy městského majetku zanedbat také nelze. To by se nám v budoucnu prodražilo. Ostatně, to už nám komunisté za téměř padesát let vlády v republice předvedli dostatečně názorně. Z toho plyne, že kromě provozních úspor bude nejspíš nutné znovu zvážit priority městské části a některé investiční záměry minimálně odložit. Bohužel ale přebudovat energetickou infrastrukturu městské části na moderní a úspornější, to nebude hned a bude to i hodně stát. To samé v bleděmodrém samozřejmě platí pro velkou Prahu.
Psali jsme
Petr Mlejnek měl kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem problém zejména v médiích. Teď už ho ale nemá. Ve středu premiér Fiala…
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Pražský magistrát se bude muset zabývat další kauzou. Jak informoval deník E15 ve čtvrtek, tisková mluvčí TOP09 a STAN Šárka Kuželová…