Jan Čižinský (Praha sobě): Praha nikoho na holičkách nenechá

04. 06. 202219:49
Jan Čižinský (Praha sobě): Praha nikoho na holičkách nenechá
foto: Se svolením Jana Čižinského/Jan Čižinský

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starosta Prahy 7, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za Praha sobě na svém Facebooku 2. června k balíčku pomoci

Tohle je moc smutné.

Válka a zdražování způsobují lidem deprese (viz zde). Samozřejmě nejvíc těm, kdo řeší, jak na konci měsíce vyjít s prázdnou peněženkou. Úzkosti mají hluboké příčiny a nelze je odstranit jednoduše tím, že lidem dáme peníze.

Ale každá opora je na místě. Faktická i psychická. Proto teď pracujeme na balíčku, který Pražanům v příjmové nouzi pomůže nejhorší náraz drahoty zvládnout, a na dalším zastupitelstvu jej budeme schvalovat.

Zároveň chci všem vzkázat, že Praha nikoho na holičkách nenechá. Každý u nás v městské části ví, že starostenský úřad neberu jako funkci, ale jako službu lidem. Dveře mé kanceláře jsou vždy všem otevřené. Jsem na mobilu, na mailu, na chatu… A snažím se řešit věci, které starostovi přísluší, i ty, které jsou tak nějak navíc.

Jako třeba nedávno, když nešťastná paní chtěla radu: bála se, že jí zaměstnavatel nepustí z práce v den, kdy zemřel její manžel. Stačil jeden telefonát, zaměstnavatel se nakonec ukázal jako empatický člověk. Mimochodem, když jsem tohle vyprávěl v televizi, redaktorka se mně ptala, jestli takové věci má starosta řešit. Jasně že má.

Pokud se mně tedy ptáte, co vidím na úřadu primátora po podzimních volbách jako důležité, je to řešení běžných starostí Pražanů. Teď si užíváme teplé počasí, těšíme se na dovolené a průzkumy o spotřebitelské náladě ukazují, že velká část lidí pořád docela bezstarostně utrácí. Nové zálohy na energie, růst cen potravin, benzínu a nafty nebo zdražení hypoték, to vše se zřejmě promítá postupně.

Třeba nakonec nebude tak zle a zvládneme to lépe, než se čeká. Ale také je možné, že podzim a další měsíce v plné nahotě ukáží, s čím se musíme vyrovnat. A já chci, aby Praha byla připravena i na tu horší variantu. Aby Pražané věděli, že jejich město a jejich primátor jim ze všech svých sil pomohou špatné časy přečkat. Že magistrát je tu pro ně, že politici i úředníci svou práci správně chápou jako službu lidem.

Srdečně a vděčně

Jan Čižinský

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných