foto: Se svolením Jana Čižinského/Jan Čižinský
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Starosta Prahy 7, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za Praha sobě na svém Facebooku 20. května ke vztahu Prahy k UNESCO.
Jedním z pražských kostlivců ve skříni byl dlouhou dobu vztah mezi Prahou a UNESCO. Primátorka Krnáčová silácky prohlašovala, že by jí vyškrtnutí Prahy z UNESCO nevadilo, na jednání Výboru světového dědictví UNESCO nejezdila a kritické dopisy ignorovala – což se na pověsti Prahy neblaze projevilo. V důsledku jejích kroků se Praha ocitla krok od zápisu na seznam památek v ohrožení.
Díky naší koalici se přístup změnil. Hned první rok jsme v Praze hostili misi expertů UNESCO a schválili jsme dlouho připravovaný Management Plan – tedy plán péče o centrum Prahy, jehož absenci UNESCO spoustu let kritizovalo. Loni jsme společně s pařížskou centrálou UNESCO uspořádali úspěšný online workshop, kterého se účastnili památkáři a urbanisté ze čtyř světadílů – a letos vyrazili Adam Scheinherr, Petr Hlaváček a Kristýna Drápalová jednat s ředitelem UNESCO do Paříže.
Není to tak, že bychom se s UNESCO na všem snadno shodli. Občas nám připadá, že některé požadavky nejsou přiměřené pražské situaci. Historické jádro Prahy (a jeho ochranné pásmo, zahrnující celé širší centrum) je živým městem, kde lidé bydlí, pracují a dopravují se. Tudíž se také potřebuje proměňovat tak, aby lidem dobře sloužilo. Na rozdíl od našich předchůdců však nestrkáme hlavu do písku, ale vedeme o nejasnostech a rozporech dialog. Věříme totiž, že máme společný zájem – zachovat to, čím je Praha jedinečná, a ochránit hodnoty, díky nimž je důležitou součástí kulturního dědictví celého světa.
A po několika letech snahy se dá říci, že se úsilí o dialog vyplatilo. Tento týden nám dorazil dopis, kterým UNESCO po letech Prahu chválí. Oceňují plodný a otevřený dialog, který probíhá mezi Adamem Scheinherrem s Petrem Hlaváčkem a vedením Centra světového dědictví UNESCO. Také chválí to, jak Praha přistupuje k plánování nové čtvrti v okolí Florence. Takto hodnotí vítězný návrh soutěže, kterou město uspořádalo: „Celkově se jedná o slibnou urbanistickou studii rozvoje tohoto značně zanedbaného území na okraji světového kulturního dědictví do podoby ,intenzivní městské čtvrti', která je vstřícná jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně."
Máme z toho upřímnou radost! Sladit ochranu historických hodnot a genia loci s výstavbou nových čtvrtí je velká výzva. Takže velké díky i Petr Zeman, který má lví podíl na úspěchu soutěže na Florenc.
Psali jsme
Když budete potřebovat na toaletu a zrovna vás zastihne nutkání v blízkosti domácnosti Jana Čižinského, problém je vyřešen. Prostě si na Honzu…
Publikováno se souhlasem autora.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze