Jan Dočekal (Svobodní): Pirátka Tichá si jednu půlku hlavy obarvila na modro, druhou na žluto

08. 03. 202206:30
Jan Dočekal (Svobodní): Pirátka Tichá si jednu půlku hlavy obarvila na modro, druhou na žluto
foto: Se svolením Jana Dočekala /Jan Dočekal

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Prahy 6 za Svobodné na svém Facebooku 6. března k průběhu jednání Zastupitelstva Prahy 6

Se zpožděním píšu další nekorektní report z pondělního zastupitelstva.

Zasedáme opět hybridně, 4 zastupitelé jsou online. Piráta Vlacha jsem na obrazovce téměř nepoznal - trochu změnil vizáž. Přesně tak si představuju bojovníka islámského státu. Dalším pirátským exotem byla paní Tichá, která si jednu půlku hlavy obarvila na modro a druhou na žluto. Asi se jí to zdálo málo, tak si k tomu úplně stejně obarvila i čelo. A jako doplněk zvolila žlutomodrou roušku přes pusu. Kdyby takto nalíčená vyrazila do ZOO, tak by všichni papoušci okamžitě zezelenali závistí. Podpora Ukrajiny má různé podoby. Já si třeba ani nedal na fejsbůk ukrajinskou vlajku, ale zato jsme jako Svobodní hned druhý den po zastupku v 7 hodin ráno vyrazili dvěma auty na hranice s pomocí a odvezli pár lidí do bezpečí. Maruška Kubíková (ODS) třeba začala organizovat humanitární sbírky ve školách. No a někdo se zmaluje jako klaun.

S jednou změnou máme už za 25 minut schválený program. První bod se týká Ukrajiny. Online mluví místostarosta Stárek (ODS), ale jsou nějaké technické problémy. Takže sledujeme, jak Kuba zamrznul, pak rozmrznul a zase zamrznul. Nakonec se vše vyřešilo a spojení funguje. K tématu se vyjadřuje kde kdo. Máme sice jasnou představu jak konkrétně pomoci, ale v proslovech zaznívá spousta floskulí a klišé.

Palacký (bývalý Píša - Zelení): „...jsme otevření světu, protože na P6 máme letiště ...“, „... P6 má na svém území spoustu lidí ochotných pomoci ...“,

Pirát Hoskovec: „... Kyjev má velké humanitární problémy. situace není dobrá, musíme pomoci. Je to běh na dlouhou trať, ale zvítězíme“.

Nechvátal (BEZPP): „Chci poděkovat panu starostovi a vydržme!“

Lejčko (Piráti): „... jsem přesvědčen, že Putin prohraje...“. Navíc Lejčko kvituje zablokování „dezinformačních“ webů a zmiňuje v té souvislosti digitální bezpečnost. S tím zásadně nesouhlasím. Myslím si, že v normálně fungující společnosti by podobné rozhodnutí mělo nutně mít nějaký zákonný podklad (např. předběžné soudní rozhodnutí).

Takže jsme nějakou dobu poslouchali obecné fráze, a nakonec přijímáme usnesení, že odmítáme invazi Ruska na Ukrajinu, dáme z rozpočtu 15 mil. Kč a zřídíme pracovní skupinu, která bude pomoc koordinovat (ubytování, školství, zdravotnictví atd.). Dalším usnesením vypovídáme Memorandum o spolupráci s partnerským městem Sankt-Petěrburg (Vasileostrovský obvod) a nakonec vyzýváme magistrát k přejmenování části ulice Korunovační, kde sídlí Ruská ambasáda, na Ulici Ukrajinských hrdinů, a pojmenování bezejmenného železničního mostu na „Most Vitalije Skakuna“.

Dál kupujeme nějakou garáž (jako jediný nehlasuji pro) a jdeme na petici, která podporuje výstavbu multifunkční sportovní haly ve Střešovicích. Stárek (ODS) odpovídá, že se řeší majetkoprávní vztahy a že záměr byl schválen na Komisi územního rozvoje. Zelený Palacký říká, že výstavbu nepodporují, že tam kdysi byl rybník a že jej chtějí obnovit. Pirátka Kabelová pro změnu halu chce, ale jinde (touto větou jsem vyjádřil obsah jejího tříminutového projevu). Petici bereme na vědomí.

Dalším bodem je zpráva o stavu SNEO - uvádí p. Hořánek (STAN):

- hospodaření = zisk 2,9 mil.

- Petynka nic nového - vše se řeší na magistrátu. (tady jsem měl problém po sobě přečíst poznámku. Vypadalo to, jako bych si napsal, že to řeší magoři)

- Sleva na areál Dračky je v pořádku, stahuje se trestní oznámení.

- Probíhají rekonstrukce tepelných zdrojů (23 mil./ 6 zařízení), další analýzy se zpracovávají

- Bytový dům Gen. Píky - čeká se na rozhodnutí

- Dejvická 4 - je neobsazená jedna nebytovka a na 1 byt ve 4NP běží výběrové řízení

- Skleňák - práce jsou v předstihu, už se demontoval jeřáb, Na opravu výkladů bylo vyhlášené výběrové řízení

- Poliklinika Pod Marjánkou - byla převzata 1. zrekonstruovaná lávka

- Ve školách (Tychonova, E. Destinové) probíhají práce dle harmonogramu

atd.

K bodu je menší diskuze pořád na téma, zda bylo poskytnutí slevy za Dračky v pořádku nebo ne. Už se to opakuje pořád dokola a je to nuda. Kdo diskutuje, můžete hádat. Nicméně se jim podařilo tak zmást radního Lacinu (STAN), že následně začal projednávat úplně jiný bod, než byl na programu.

Nicméně za chvíli se vše vrací do správných kolejí a jdeme projednávat dodatek ke smlouvě se společností Vítězné náměstí. V kostce jde o to, že prodáme pozemek, developer tam postaví barák a garantuje nám odkup nebytovek. Jde o 1100 - 1300 m2 za cenu 120 mil. Při tom, jak rostou ceny, to dneska bude mít hodnotu cca 200 mil. Počítá se pak s výnosem min. 9 mil./rok.

Dvoubarevná Tichá diskutuje: Je fajn klepat na základní kameny, ale smlouva se mi nelíbí, je potřeba ji doplnit o smluvní pokuty. Nechvátal: Chci navázat na téma „plazení se před developery“. Dláždění cesty s Pentou vede do pekel.

Následuje okamžik, kdy se pirát Hoskovec vzdává mandátu. Říká, že odchází do exekutivních rolí, nicméně nemáme plakat, protože v komisích zůstává. Lehce zmateně říká, kdo jej zastoupí. Druhý v pořadí je Lipavský, ale ten prý už má lepší flek na ministerstvu, potom je nějaký Fořtík, který ale od Pirátů mezitím utekl, no a potom pan Ivan Hrůza junior. Sice poprvé na zastupitelstvu Hoskovcovi tleskám, ale v hloubi duše jsem zklamán. Odchází nevyčerpatelná studnice příspěvků do mých nekorektních reportáží.

Jdeme na bod k Areálu Džbán. Místostarosta Stárek předkládá zprávu o situaci, pak řešíme petice. Zaujala mne občanka paní Pospíšilová s květy ve vlasech. Říká: Na můstku trénovali adolescenti ve skoku do vody. Magistrát uříznul zábradlí a nechce to pronajmout, protože by tam musel být plavčík. Peníze tečou přes kapsy školníků a ředitele a kluci si nemají kde hrát. Ten můstek je unikát a skáče se tam načerno! Může za to Kousalíková a nějaká Uždenija, která tam vykřikovala. Zde jí přerušuje p. Stárek a říká: „Důstojně, prosím“. Občanka reaguje: Já neřekla nic nedůstojného! To byste teprve koukali, co dokážu říct! Když tak vám pomůžu, umím zařizovat věci. Pane Stárku, Vy jste nahrál srdceryvné video, z Vašeho hereckého projevu mi bylo trapně. Je tam hladina a pláž. Jedno bez druhého nemá smysl. Z magistrátu nějaký pan Čižinský udělal rešerši, která vypadá hrůzostrašně. Na pláži si říkáme, že jste to čmajzli za bílého dne.... Jakub tiše trpí, ale nakonec to nevydrží: Neberte si do úst ani kolegyni Kousalíkovou, ani Uždeniju. Za oběma dámami si stojím. To, co jste předvedla, je přes čáru. (já bych jí poslal někam daleko dřív. A to video je super.)

K tématu dále diskutuje p. Gebauer: Jsem od Opavy, je tam anglický park v křivém terénu, ale Džbán je kus moře pro lidi, co nemaj prachy. Je jedno, jak to zmizelo, ale patří to NÁM! Dělejte vše pro to, ať je Džbán zase VÁŠ! Já alespoň maluju obrazy. Z budov by třeba mohly být ubytovny jako kdysi v Německu za 2 marky za noc. Jezdily tam holky z NDR! (s pánem souhlasím, i já mám na holky z NDR hezké vzpomínky)

Občanka Kroupová: Než se koupaliště otevře, tak jaké dostanou občané náhrady?

K tématu mluví p. Chabr z magistrátu: Změna ÚP nebyla odsouhlasena, samosprávy nemají na majetek předkupní právo. Veleslavínský zámek je stejný případ. S vlastníky musíme jednat, ideální je směna nebo výkup. Problém je cena.

Občanka Kroupová: Z dotací EU bylo vybagrované dno a jak se k němu teď má veřejnost dostat?? (netušil jsem, že paní je potápěčka).

Pan Rybář vznáší interpelaci k parkovacímu domu na Dědině: Přijedou bagříky a nastanou zlé časy. Nebude kde zaparkovat.

Opět se hlásí občanka Pospíšilová: Mě se Vaše odpověď nelíbila. Já jsem osamocená ženská a Vy jste profesionál. Pokud vás Molepo (firma vlastnící pozemky kolem Džbánu - pozn. red.) vydírá, tak by Vám izraelská rozvědka poradila, jak na ně. Kousalíková se ani neomluvila za tu hrůzu, co způsobila. Co když tam bude Beverly Hills? Upozorňuju, že mě citují noviny, ale Vás ne.

P. Stárek reaguje: Jsem nerad, že jsem Vás naštval. Beverly Hills jsou v USA. Na úřední desce to bylo i nad rámec zákona, byly zpracované právní analýzy ..... Pospíšilová mu skáče do řeči: To je symbolika jako šibenice! Kousalíková to zanedbala a nezúčastnila se dražby. Využila jsem minutu! ..... čas paní Pospíšilové skončil. Jsem zklamán, začínalo to být zajímavé.

Občanka Hubáčková: U Aritmy se draží další pozemky, nesmí se dostat do soukromých rukou! Chceme majetek pro nás, jak říkal pan Chabr! (OMG - tak ať si ho koupí a věnuje NÁM to, ne?)

Občanka Kopoldová se podivuje, že nebyla zvolená jako přísedící soudu. Prý si připadá jak z románu F. Kafky a chce vědět proč. .... Zvláštní je, že na volbu se vykašlala a neobtěžovala se ani přijít a představit se. A milá paní Kopoldová, nebyla jste zvolena pro svoji komunistickou minulost.

Občan Křičfalušij (?): Chci požádat o úklid listí v ulici Na Petřinách od čísla 2 až po sudá čísla 17, 19, 59 a 65. A taky chci znovu namalovat bílou zebru!

Klasikou je p. Moravec - normálně při jeho interpelacích odcházím na cigáro, ale tentokrát jsem zkusil část jeho projevu zachytit: Příšerný skřet si myslí, že vládne vesmíru (Putin?), Kellner koupil privatizačním podvodem dceři za 150 mil. koně a nám chudákům nic neposlal. 8 tater písku vysypali na cestičky - je to podvod? Radní vyhodili Zelené s tím, že škodí zeleni. A traviny jsou přerostlé! Největší demokrat je Růžička, protože řekl, že Kepler není škola, ale životní styl ...... atd., atd.

Občanku Rohnovou z iniciativy „Toalety pro všechny“ zajímá, jak řešíme na P6 bezbariérové toalety. Starosta Kolář (TOP 09) odpovídá, že máme 2 a že se tím budeme zabývat.

Končí interpelace a vracíme se k bodu „Džbán“. Diskutují zastupitelé:

Chrást (Piráti): Devadesátkový gauneři si koupili zeleň, tak ať se tam rekreujou!

Kabelová (Piráti): Vycházet Molepu vstříc je cesta do pekel. Ukousli by nám ruku. Nedělejme z Prahy Klondajk.

Tichá (Piráti) řeší rekonstrukci objektů v Šárce. Nelíbí se jí, že nové objekty jsou větší a mají i garáž a plot. ...... Já myslím, že chyba je v tom, že původní stavitelé objektů byli chudí a neměli koně, pro kterého by postavili stáj. Ale zajímavé je, že Tichá říká, že třeba dům Velká Pachmanka byla původně škola, kde ve třídě bylo 109 dětí. Vidím v tom podnět pro Marušku Kubíkovou (ODS), radní pro školství, aby se inspirovala. Nicméně Tichá říká, že chce tyto pozemky zachovat pro nás, naše děti a budoucí generace. ... Nechápu. Co jí je sakra do toho, když si někdo koupí barák, chce ho zrekonstruovat, postavit si kolem plot a garáž pro auto?? Navíc ty vizualizace nových objektů byly docela hezké.

Majetkové body jsou nuda (chceme např. svěřit pozemek pod sochou M. Terezie) a následují dotace. Zasekáváme se u dotací na projekt Trenéři do škol. Pirát Lejčko tvrdí, že to dubluje tělocvikáře a měli by být placeni tudíž jako tělocvikáři, a ne formou dotace. Mám tendenci s ním souhlasit, logiku to má. Pak to ale Piráti zazdí názory, že by bylo dobré zavést i hokej a jízdu na koni. Navíc se objevují názory, že učitelka má spoustu práce, musí nachystat nářadí, vytáhnout kozu a tak .....

Dále schvalujeme dar pro město Bayeruth - jde o sochu koně. Za mnou někdo polohlasem říká, že bychom mohli nabídnout i Koněva.

Pak volíme pár nových členů různých komisí a výborů. Zazní výrok, že volíme aklamací. Hlásí se p. Kužílek (STAN) a upozorňuje, že slovo aklamace = hlasité vítání nové osoby. Načež se zastupitelstvem ozývají výkřiky HURÁ! Ať žije Kadlecová! (nově zvolená členka VOMP). Dále volíme paní Hubáčkovou do Výboru pro vzdělávání. Následuje hlasité HURÁ! Ať žije! .... Prostě volíme aklamací doslova a do písmene. HURÁ!

Bod 30 - Architektonická soutěž LDN Drnovská. Návrhy vidíme na výstavce, info podává Kuba Stárek: Vítězný návrh je modulární zařízení s atriem, bude to stát 267,5 mil. Kč, plocha cca 2000 m2, pozemek 2,5 ha, nejmodernější technologie - fotovoltaika, tepelná čerpadla, využití dešťovky atd. Mě se to líbí.

Největší legrace dnešního dne začíná. Píša - Palacký (Zelení) přednáší zprávu o činnosti kontrolního výboru (KV) a plán jeho činnosti na r. 2022. Zprávu neschvalujeme, plán ano. Palacký kouká blbě. Co následuje .....

Weber (Zelení): technická - musí se hlasovat o celém návrhu jako o celku! (někdo za mnou polohlasem: Teď jsi tomu dal korunu)

Tajemník Holický: Weber má pravdu.

Takže chceme hlasovat o celku, ale Weber říká, že už jsme v jiném bodě. Oponuje starosta Kolář: Nejsme, nebylo finální hlasování.

Kužílek: Co to znamená, že bude KV bez plánu?

Kolář: Výbor jede podle zákona a vše ostatní je navíc.

Weber: Ale já slyšel, že jsme ten bod nezavřeli.

Hoskovec: Moje technická je před Weberovou technickou!

(Palacký pořád kouká zmateně)

Kolář: Zaznamenal jsem polemiku, ale ne návrh na hlasování

Hoskovec: Ale já to slyšel!

Kolář: Tak jdeme hlasovat. Pak budou technické.

--- znovu oficiálně otevíráme bod ke kontrolní komisi ---

Hoskovec: Co to teda znamená, když neschválíme plán činnosti? (K Palackému): Co nebudeš moct dělat?

Weber: Chci o všem hlasovat znovu!

Dušek (TOP 09): Od Webera je to jen politický boj. Jeho IQ umožňuje pochopit hlasování.

Chrást: Takhle to vypadá, když chce koalice udělit pohlavek předsedovi KV.

Palacký: Prosím předsedu návrhového výboru (Duška), aby nezneužíval funkci. Snad má takové IQ, aby to pochopil. A chci otevřít znovu diskuzi.

Kolář: Otevírám diskuzi.

Palacký: Tak já to dopovím (říká nám, co dělá KV)

Weber: Technická. Chci, abychom hlasovali o tom, že hlasování bylo zmatečné.

Kolář: Jaké hlasování? Byly dvě.

Weber: Bylo to zmatečné na druhou.

Chrást: Celé zastupitelstvo je zmatečné!

--- klub ODS se místy pochechtává, místy bezradně krčí rameny a myslí si svoje ---

Tichá: Podporujeme našeho předsedu! Největší nehospodárnost je v zeleni, ty listy nespočítáte! A chytrá WC jsou good deal. A antigraffiti taky. My kontrolovat budeme!

(Tiché poněkud uniklo, že Palacký je za Zelené a ona Pirátka)

Kolář (rezignovaně): To je dobře, děkuju.

Stárek: Podávám návrh na ukončení rozpravy.

Chrást: Chtěl jsem hlasovat o zmatečnosti zastupitelstva!

--- Hlasujeme. Nikdo neví o čem -----

Chrást: Já nechtěl hlasovat o zmatečnosti zastupitelstva jako celku, ale o zmatečnosti jednotlivých zastupitelů.

Kabelová (Piráti): Starosta v tom má bramboračku. Vyměňte předsedajícího, já se v tom nevyznám a chci znovu hlasovat!

Tichá: Já jsem při vědomí a vím o čem hlasuji. A Chrást na kameře není vidět!

Lacina: Diskuze je ještě otevřená?

Lacina: Tichá je zmatečná, protože prohlásila zeleného Palackého za předsedu Pirátů!

Tichá: Je Lacina při vědomí? Já nic neřekla a pak jsem to opravila. A pane Lacino, co pijete?

Lacina: Jenom vodu.

--- s kolegy v klubu se už ani nesmějeme, jen obracíme oči v sloup ---

Kužílek: Etický kodex říká, že máme zachovávat důstojnost i v online prostředí. Nenoste pyžamo!

Hrůzová (Piráti): Já chci shrnutí o čem jsme hlasovali, co platí a co neplatí a o čem budeme ještě hlasovat.

Polách (ANO) zarazil mě p. Kužílek, že řekl kdyby věděl, co je v plánu, tak by pro něj nehlasoval.

Kužílek: To jsem neřekl!

---- dáváme 5 minut pauzu ----

Hlavy vychladly, hlasujeme o usnesení jako o celku a prošlo to.

Nebudu tu reportáž protahovat, bylo ještě pár perliček v zprávy o činnosti Výboru pro otevřenost a participaci, ale nic úžasného. Z mého pohledu byla zajímavá zpráva o činnosti Mandátového výboru, kde se zmínila skutečnost, že jedno jeho zasedání bylo svolané kvůli mně v souvislosti s moderováním demonstrace na Staromáku cca před rokem. Zelený Weber si opět rejpnul citací nějakého blábolu někde na fb Chcípl Pes, kde někdo podporuje Putina nebo co. Tak jsem se přihlásil ke slovu a řekl, že jako Svobodní jsme byli jednou z prvních parlamentních stran, která tuto agresi odsoudila a že zítra ráno odjíždím s humanitární pomocí na hraniční přechod s Ukrajinou. My totiž neřešíme nějaké bláboly na fejsbůku, nedáváme si do profilu vlaječky, neděláme si mejkap modrožlutejma vodovkama - my pomáháme za své vlastní peníze. Jen během prvních 2 dnů jsme mezi našimi členy vybrali téměř 200 tis. Kč. A už vůbec nás nezajímají názory nějakých hejtrů, že jsme tam jeli naší volební dodávkou polepenou volebními hesly. Nic jiného v tu chvíli nebylo po ruce. A než investovat do nových polepů, tak jsme raději nakoupili věci pro lidi na hranicích. A plánujeme dalších cca 5 cest. Mějte se fajn.

Publikováno se souhlasem autora

 

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných