foto: Se svolením Jana Kavalírka/Jan Kavalírek před Schieszlovou vilou na Praze 5
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Zastupitel Městské části Praha 5 za TOP 09 k Schieszlově vile. Text zaslán na redakční e-mail.
Schieszlova vila na smíchovských Hřebenkách stále čelí postupné destrukci. V květnu 2023 vydal Stavební úřad povolení k její demolici a následné výstavbě nového masivního objektu. Zda byl postup při stavebním řízení adekvátní, či nikoli, posoudí nadřízený orgán. Otázkou ale zůstává, proč se o záchranu více nesnaží a v celé této věci není aktivnější současné vedení Prahy 5.
Místní obyvatelé i odborníci se proti záměru demolice Schieszlovy vily a následné výstavby nového masivního objektu, který narušuje historickou hodnotu této cenné lokality, poměrně logicky bouří. Petici proti demolici podepsalo přes 2 840 lidí, včetně několika architektů či ředitele Paměti národa Mikuláš Kroupy. Developer, společnost Tichá 5 s.r.o., však přesto tvrdí, že nový projekt respektuje charakter okolí. To si však evidentně nemyslí ani Ministerstvo kultury, ani místní obyvatelé či řada odborníků. Developer je navíc vlastněný kyperskou společností s nejasnou vlastnickou strukturou a spojit se s ním je tedy obtížné.
Spory přitom začaly již při samotném stavebním řízení. Místní kritizují, že nebyli o záměru dostatečně informování, když je Stavební úřad Prahy 5 nekontaktoval napřímo, ale pouze prostřednictvím veřejné vyhlášky. Jediný, kdo využil námitek, tak byla radnice Prahy 5. Ačkoli její odbor územního rozvoje zpracoval námitky velmi profesionálně, Stavební úřad přesto o demolici stavby nakonec rozhodl.
Otázkou ale zůstává, proč se současné vedení Prahy 5 nesnažilo dál a proti rozhodnutí stavebního úřadu nepodalo odvolání. Kolem toho, proč současná koalice Prahy 5 (Praha 5 Sobě, Piráti, hnutí senátora Lásky SEN 21) odvolání nevyužila, se šíří mnoho spekulací. Ty však komentovat nechci. Překvapivé ale je, proč celou situaci koalice neprojednala alespoň ve výboru územního rozvoje Prahy 5, který senátor Láska vede. To bych považoval za naprosté minimum.
Do hry tak následně vstoupilo 6. listopadu 2023 Ministerstvo kultury, které vyzvalo Stavební úřad Prahy 5 k nařízení o zastavení stavebních prací a uvedlo, že záměr nesplňuje ani požadavky pražských stavebních předpisů. Následně 11. prosince pražský Magistrát pozastavil vykonatelnost a zakázal developerovi ve stavebních pracích pokračovat. Ten však pokračoval dále, a to až do 22. prosince, kdy stavbu opustil na základě zásahu policie.
Problém je však v tom, že stavbu developer nezakonzervoval. Vila se tak nachází bez střechy a s holými zdmi, prší do ní, je vystavená povětrnostním podmínkám a chátrá.
Zda byl postup stavebního úřadu Prahy 5 při stavebním řízení adekvátní, či nikoli, posoudí nadřízený orgán. Otázkou ale zůstává, proč není v celé věci aktivnější současné vedení Prahy 5. Proč nebyla celá situace ve výboru územního rozvoje ani projednána? Proč nepodalo vedení radnice zmíněné odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu, když k tomu mělo všechny podklady? A proč ani nyní vedení radnice nevyvíjí dostatečnou snahu k zachování památky a nesnaží se s developerem aktivněji jednat, když ho k tomu veřejnost vyzývá? Sami místní obyvatelé tvrdí, že vedení radnice několikrát kontaktovali, ale bez větší reakce.
Přitom právě politici ze současného vedení radnice dříve hlasitě tvrdili, že jim ochrana kulturního dědictví a cenných památkových lokalit leží na srdci. Doufám proto, že se k větší aktivitě odhodlají dříve, než vila definitivně spadne. Jsem si jistý, že odborníci i veřejnost budou další vývoj pozorně sledovat.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze