Jan Kavalírek (TOP 09): Rozpočet v nedohlednu, vedení radnice paralyzuje rozvoj Prahy 5

03. 02. 202321:21
Jan Kavalírek (TOP 09): Rozpočet v nedohlednu, vedení radnice paralyzuje rozvoj Prahy 5
foto: Se svolením Jana Kavalírka/Jan Kavalírek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Zastupitel Městské části Praha 5 za TOP 09 se zamýšlí nad připravovaným rozpočtem na rok 2023, počtu uvolněných radních i hodnocení jejich práce

K rozpočtu Prahy 5 pro letošní rok, který si již sestavuje nová koalice v čele s Prahou Sobě, doplněná o projekt senátora Lásky a Piráty, je v první řadě nutné říci, že bohužel ještě žádný neexistuje. Na lednové zastupitelstvo radní pro finance (Jolana Dočekalová, Praha 5 Sobě) ani přes mé urgence žádný nepředložila. Přitom k tomu nebyl důvod, jelikož Hlavní město Praha schválilo svůj rozpočet již 16. prosince loňského roku. Upřímně nechápu, co jim tak dlouho trvá, jelikož všechny podklady měla připravené již od nás, stačilo je jen dát dohromady. A těch pár nových skutečností, které se od té doby staly, jako například zastropování cen energií a zvýšené tarify, musí být schopni zapracovat během jednoho týdne.

Jelikož je další zastupitelstvo plánováno až na březen, tak vše nasvědčuje tomu, že bude Praha 5 bez rozpočtu skoro čtvrt roku. Nová koalice se tak bude moci pyšnit rekordem, jelikož být bez rozpočtu skoro čtvrt roku bude unikátní v celé Praze, dokonce možná i v celé republice. Co je ale ještě důležitější je fakt, že jejich neschopností tak paralyzují chod Prahy 5 a blokují potřebné investiční rozvojové projekty.

Přitom když v listopadu nová koalice v čele s Prahou Sobě obhajovala, proč potřebuje z rozpočtu 18 mil Kč na zaplacení mezd rekordního počtu svých uvolněných funkcí, říkali, že budou hodně pracovat. Zatím ale moc práce bohužel nevidíme.

Osobně mám celkem pochopení, že vzhledem k délce sestavování koalice nestihli předložit návrh rozpočtu v prosinci. To jsem ostatně řekl i na zastupitelstvu. Chápu i to, že jsou nováčky a až na výjimky nemají zkušenosti nejen s politikou, ale ani s chodem úřadu.

Co je ale horší, že se zdá, že bohužel nemají nejen zkušenosti, ale ani tah na branku. V jejich řadách navíc není žádný ekonom, který by financím rozuměl a rozpočty se někdy zabýval. Současná radní pro finance ostatně sama přiznala, že chtěla spíše gesci životního prostředí než finance, které na ní prostě zbyly. I proto jsem starostovi (Jaroslav Pašmik, Praha 5 Sobě) i jednotlivým radním nabídl, že jim rád svými zkušenostmi a ekonomickou odborností přispěji, pokud budou mít zájem. Zatím ho ale nemají, ba naopak, když se starosty na zastupitelstvu na něco zeptáte, začne všechny spíše urážet, než aby byl konstruktivní. 

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných