foto: Se svolením Jana Kavalírka/Jan Kavalírek
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Zastupitel Městské části Praha 5 za TOP 09 k poradcům současná koalice Prahy 5. Text zaslán na redakční e-mail.
Mají mít komunální politici nárok na poradce? Podle mě ano. Činnost starosty nebo radního není jednoduchá a vyžaduje orientaci v mnoha tématech, od ekonomie až po stavebnictví. Odborní poradci proto vždy byli běžnou součástí výbavy, kterou mohou radní k podpoře své práce využívat. Je tu ale jedno velké ALE. Měli by sloužit k tomu, aby skutečně pracovali pro městskou část a přispívali k jejímu rozvoji. Nesmí být jen nástroji pro utrácení veřejných peněz nebo ještě hůře, financování kamarádů či příbuzných.
Je proto zajímavé podívat se, jak využívá své poradce současná koalice Prahy 5 v čele s Prahou sobě, doplněná o Piráty a hnutí SEN 21. Z toho důvodu jsem si od starostky vyžádal přehled, kolik z veřejných peněz jednotliví radní za své poradce v roce 2023 utratili. Výsledek je následující:
Nejméně na poradce čerpali radní za Piráty. Celkově se jednalo o 430 tis. Kč, rozdělených mezi 3 radní. Průměr na radního činil 143 000 Kč.
Uprostřed se umístili radní za Prahu 5 Sobě, kteří utratili za poradce celkem 583 tis. Kč. Mají však o jednoho radního více než Piráti, průměr na radního tak byl podobný, 146 000 Kč.
Suverénně nejvíce čerpali na poradce radní za hnutí SEN 21 senátora Lásky. Celkem 801 tis. Kč. Mají 2 radní, průměrně na radního tak utratili 401 000 Kč. To se blíží trojnásobku oproti ostatním koaličním politickým subjektům.
Jak jsem už zmiňoval v úvodu – využívání poradců není samo o sobě nijak zvláštní. A pokud odvádí práci, je vše v pořádku. Překvapivá je ale skutečnost, že jeden koaliční subjekt má na poradce téměř 3krát více než ostatní dva partneři.
Nabízí se proto otázka – proč? Proč mají radní za SEN 21 téměř trojnásobné čerpání na poradce oproti Praze sobě či Pirátům? Jsou snad důvodem nějaké politické dohody?
Nejvíce otázek ale rozhodně vyvolává jeden konkrétní poradce, a sice Jan Bartoň. Ten totiž nejenže vykonává poradce radnímu (a zastupiteli) Milanovi Vrkočovi za SEN 21, ale rovněž je synem jiného zastupitele za SEN 21, totiž Svatopluka Bartoně.
Zaměstnávat jako poradce syna jiného zastupitele a vyplatit mu ročně za jeho rady 372 000 Kč je minimálně nestandardní. Vzbuzuje to otázky, zda se nejedná spíše o financování svých rodinných příslušníků, než o práci pro městskou část.
Spekulovat bez dalších podkladů o přínosu jednotlivých poradců hnutí SEN 21 ale nemám v plánu, a právě proto jsem starostku Šimkovou (Praha 5 Sobě) požádal o vysvětlení a zároveň doložení výkonu jejich práce. Výsledek tedy brzy uvidíme.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze