Jan Kavalírek (TOP 09): Výměna starosty? Jen zoufalá snaha Prahy Sobě a spol udržet se ve funkcích

19. 09. 202321:30
Jan Kavalírek (TOP 09): Výměna starosty? Jen zoufalá snaha Prahy Sobě a spol udržet se ve funkcích
foto: Facebook Jana Kavalírka/Jan Kavalírek

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Zastupitel Městské části Praha 5 za TOP 09 k výměně starosty.

Praha 5 Sobě se rozhodla zbavit svého starosty Pašmika, a to ani ne po roce vládnutí. Mění ho za paní Šimkovou. Je to však jen zoufalá snaha zůstat v placených funkcích i v situaci, kdy už všichni vidí, že jejich koalice s Piráty a hnutím SEN 21 senátora Lásky nefunguje a není schopna řešit palčivé problémy Prahy 5. 

Všichni si moc dobře pamatujeme, jak nám pan Pašmik (Praha 5 Sobě) při zvolení starostou vysvětloval, jaký je zkušený strategický manažer a že je pro pozici starosty svými dovednostmi dobře vybaven. Ani ne po roce, kdy se ho rozhodla Praha Sobě sama odvolat, se však zdá, že jeho kolegové tento názor nesdíleli. Je přitom paradoxní, že v osobě pana Pašmika nebyl ten největší problém. Problém je v celkové koalici slepené z Prahy Sobě, hnutí SEN 21 senátora Lásky a Pirátů, která je neakceschopná, nemá tah na bránu a nepracuje pro lidi z Prahy 5.

Po svém usazení do funkcí nám aktivisté slibovali, že chtějí přinést změnu. Že posunou Prahu 5 mezi nejlepší města v České republice, ne-li dokonce na světě. Ale kam nás po roce svého vládnutí skutečně posunuli? Investiční projekty rozvrátili nebo na ně nejsou schopni sehnat financování. Kolem Anděla se množí bezdomovci a narkomani a v ulicích je nepořádek. Úřad se jim rozpadá pod rukama a zkušení úředníci odchází, protože to už nemohou vydržet.

A rozpočet? Potom, co pro letošek navýšili své provozní výdaje o 56 milionů a prohloubili deficit na 446 milionů, vidíme naprosto amatérskou snahu slepit alespoň nějaký rozpočet na rok příští. Už přes půl roku nám slibují, že budou v úsporných opatřeních, které jsme v minulém roce začali, pokračovat a představí nějaký plán. Zatím ale zůstali jen u slov. Nejsou totiž schopni dohodnout se ani na zadání výdajových limitů pro jednotlivé odbory. Nemají stále žádnou představu, jaký bude celkový objem rozpočtu nebo kolik chtějí rozdělovat na dotacích.

Jejich dosavadní výsledek je zoufalý. V zásadě jediné, co předvedli, je, že si hned na začátku rozdali rekordní počet placených funkcí (nutno opět připomenout, že zejména Piráti jsou zaměstnaní na radnici úplně všichni). Projídají peníze Prahy 5 na své vlastní platy, různé studie a naprosto zbytečné PR akce. Peníze, které budou posléze chybět k dokončení důležitých infrastrukturních investic.

Když už je tedy zřejmé, že jim blaho občanů Prahy 5 na srdci evidentně neleží, tak ať nám alespoň netvrdí, že dělají výměnu starosty kvůli nějakým právním důvodům. Tomu nevěří vůbec nikdo. Důvod je ve skutečnosti takový, že je to jejich zoufalá snaha udržet se ve funkcích za každou cenu, a to i tváří v tvář tomu, že už všichni vidí, že jejich aktivistická koalice nefunguje a není schopna nic dotáhnout. Většina z nich by si totiž na peníze, které za své funkce nyní berou, mimo radnici nikdy nesáhli.

Tak ať to tedy alespoň řeknou na rovinu: „Vyměňujeme starostu, protože se chceme ve funkcích ještě chvíli udržet“. 

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných