„Jde o největší korupční kauzu v Praze," střílí opoziční zastupitelé do Hlubučka, ale i do Hřiba či Scheinherra

16. 06. 202211:52
„Jde o největší korupční kauzu v Praze,” střílí opoziční zastupitelé do Hlubučka, ale i do Hřiba či Scheinherra
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Ondřej Prokop

VIDEO Zatímco dnes již bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), obviněný v korupční kauze se už vzdal svých stranických i politických funkcí, opozice se snaží jeho kauzu „roztáhnout“ na celou městskou radu. Zastupitelé opozičních ODS a ANO se svorně trefují do primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra, který má v gesci pražský dopravní podnik.

Právě jeho zakázek se podle vrchního státního zastupitelství týká minimálně významná část celé kauzy, v jejíchž sítích uvízl i dnes již exnáměstek Hlubuček. Ten se už včera vzdal všech svých funkcí s odkazem na to, že nechce politicky poškodit své domovské hnutí STAN.

Opozice se nicméně už v aktuální debatě o programu jednání ostře opřela i do primátora Hřiba a náměstka pro dopravu Scheinherra. Právě oni podle zastupitelů z řad ODS i ANO, nesou politickou odpovědnost za celou kauzu. „Dva roky se tady dělo rozkrádání dopravního podniku a nikdo to neřešil, a to vše za vědomí policie. Mezitím se rozkradlo takových peněz. Adam Scheinherr splnil občanskou povinnost, ale nesplnil tu politickou. Měl alespoň odklonit pana Augustina, aby nedocházelo k dalším škodám. Celý ten dojemný příběh zachránce Adama Scheinherra je nesmysl. Politická odpovědnost je zcela zřejmá,“ vytkl městské radě opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO). Podle jeho slov Scheinherr celou „rozkrádačku“ kryl už tím, že nic neudělal. „Mohl přitom lusknutím prstu změnit stanovy dopravního podniku a zastavit to, ale bál se o svůj flek, o celý ten řetězec, který tu s Prahou sobě vznikl,“ dodal Nepil.

Šéf pražských zastupitelů opoziční ODS Zdeněk Zajíček v projevu upozornil na to, že „jde o největší korupční kauzu v Praze za poslední léta a politickou odpovědnost taktéž směroval na primátora Hřiba a jeho náměstska Adama Scheinherra. To ovšem vzbudilo ostrou reakci ze strany Praha sobě. „Byl to pan předseda Zajíček, kdo si tady v minulosti bral zastupitele stranou a říkal, že to Hlubuček už přehání,“ upozornil šéf Prahy sobě Jan Čižinský.

Sám Scheinherr se bránil tím, že to byl právě on, kdo na problémy v podniku už dříve upozornil a jako jediný je předal jako podnět policii. „Na zastupitelstvo jsem nešel, nepsal jsem si to na facebook, šel jsem na policii a s tou jsem dva roky spolupracoval, abychom se dostali k tomuto výsledku. Jenom se snažíte si přihřát mediální polívčičku,“ ohradil se Adam Scheinherr.

Do něj a částečně i primátora Hřiba se překvapivě poměrně tvrdě opřela i koaliční radní za STAN, Hana Kordová Marvanová. „Už v roce 2020 jsem na problémy upozorňovala a s kolegou Pospíšilem jsme usilovali o odvolání ředitele Petra Witowskiho a Adama Scheinherra. Kauzy dopravního podniku tu byly de facto za všech předchozích primátorů, kromě Bohuslava Svobody, který se proti tomu postavil, přestože věděl, že z toho bude mít problémy a měl je. Vždy ale ty problematické věci byly alespoň částečně pod kontrolou rady. To, co se děje nyní mě šokuje tím, že se to celé dělo za zády rady,“ uvedla Marvanová.

Podle jejích slov ale situaci ignoroval náměstek Scheinherr, ale zřejmě i primátor Hřib. „On možná nevěděl nebo to bagatelizoval,“ poznamenala. Vlastní městskou radu ale vyzvala k odpovědnosti. „Je to asi největší kauza za posledních třicet let a my musíme převzít odpovědnost, každý svou,“ uvedla Marvanová s tím, že rezignací Petra Hlubučka nelze celou kauzu smést ze stolu.

Velkým problémem jsou podle jejích slov prodeje pozemků dopravního podniku na stanicích pražského metra. To ale ostře odmítl náměstek Scheinherr a Marvanové vzkázal, že nezná procesy a tudíž její argumenty neodpovídají skutečnosti.

„Primátor Hřib se vymlouvá... je buď neschopný vedení nebo neumí komunikovat a měl by rezignovat!"

„Jsou tady tendry za desítky miliard, které připravili lidé, o nichž se dnes dozvídáme, že jsou ve vazbě nebo vyšetřováni. Takže pokud jsou ve hře nějaké desátky, jde pořád o miliardy korun. A náměstek Scheinherr to toleruje, vypovídá na policii a mlčí. Přitom si tu pořád stěžujete, že nejsou peníze na sport a další věci,“ poznamenal lídr pražského ANO, Ondřej Prokop, který také vyzval Scheinherra k převzetí odpovědnosti.

Zastupitel Zajíček zase upozornil, že koalice už v minulosti odmítala výzvy opozičních stran k řešení situace v dopravním podniku. Podpořil také návrh radní Marvanové, aby zastupitelstvo odhlasovalo nařízení forenzního auditu, který se zaměří na hospodaření dopravního podniku. Scheinherra vyzval, aby ukázal trestní oznámení, které v minulosti podal kvůli podezření z korupce v dopravním podniku. To náměstek pro dopravu odmítl s tím, že podepsal policii mlčenlivost ohledně zveřejnění trestního oznámení, protože by to mohlo mařit vyšetřování. „Stran auditu už jste to nestihl, protože ten byl zadán už dnes ráno představenstvem dopravního podniku,“ odvětil Scheinherr.

Debata pokračuje i nadále, stále se točí kolem politické odpovědnosti Adama Scheinherra. Radomír Nepil (ANO), upozornil na to, že mlčenlivost už by neměla být třeba, když byly zahájeny úkony třestního řízení. Zadání auditu představenstvem dopravního podniku je podle něj „kozel zahradníkem“.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných