foto: oficiální Facebookový profil Davida Duška/David Dušek
Kvůli neshodám s ředitelem Tomášem Sedláčkem končí tým Knihovny Václava Havla. Co se v posledních měsících v knihovně dělo, popsal v rozhovoru pro PrahaIN.cz David Dušek, statutární zástupce knihovny, poslední člen správní rady a také vnuk Havlova nejlepšího přítele Zdeňka Urbánka.
Co se vlastně v knihovně stalo? Zatím se objevují jen dílčí informace.
Také se v tom snažím zorientovat. Dne 6. února jsem byl na zasedání správní rady konfrontován s informacemi, že se tým nedokáže shodnout s panem Sedláčkem. A někteří členové správní rady byli přesvědčeni, že řešením by bylo dostat ho na jinou pozici.
V březnu se sešla správní rada, aby se poradila s dozorčí radou. Někteří členové správní rady vyvolali hlasování o postavení pana ředitele na překážky. Já jsem se hlasování zdržel a navrhoval jsem udělat personální audit. To bylo ostatními členy správní rady zamítnuto.
Následně jsem odjížděl do Japonska, kde jsem zahajoval výstavu k nedožitým 90. narozeninám Václava Havla.
A 28. dubna, když jsem po návratu zapnul telefon, jsem se z SMS dozvěděl, že pan Zdeněk Bakala řekl, že už nebude od příštího roku financovat knihovnu a že rezignovali všichni členové správní rady a jeden člen dozorčí rady.
Takže jste zůstal sám?
Ano. Správní rada mě pověřila výkonem funkce předsedy správní rady, tedy statutára, do doby, než budou dovoleni členové správní rady.
Co je tedy gró toho problému? Na co si zaměstnanci stěžovali?
Měli výhrady ke způsobu vedení knihovny ze strany pana ředitele Sedláčka. Já jsem ale člen statutárního orgánu, nechci být na straně ani jednoho, proto jsem navrhoval audit.
Nicméně vývoj událostí to definoval sám. Tým ústy tiskové mluvčí Knihovny Václava Havla oznámil, že končí, protože má pochybnosti o vedení, a tak audit už nemá smysl.
Tím auditem jste chtěl zjistit, co se vlastně dělo?
Ano, chtěl jsem si verifikovat situaci, kde je pravda. Nebudu bez objektivních informací rozhodovat, jestli je pan Sedláček schopen vést knihovnu, nebo ne.
Podle mě pan Sedláček za ten rok fenomenálním způsobem knihovnu zviditelnil. A podařilo se mu oslovit nové donory a zájemce o naše akce. Takže si myslím, že v této části své práce, tedy komunikaci navenek, byl excelentní.
Z jakého důvodu byl pan Sedláček postaven překážky?
Animozita mezi ním a týmem.
Nicméně středeční vyjádření pana Sedláčka byla poměrně ostrá. V rozhovoru řekl, že na něj zaměstnanci sepisovali „udavačské dopisy“.
Já to nebudu komentovat. Až bude správní rada ustavena, bude to řešit.
Proč přesně rezignovali vaši kolegové z rady? Souvisí to s výhradami zaměstnanců nebo s odchodem Zdeňka Bakaly?
Já tomu nerozumím. Ale na své pozice byli nominováni předsedou výboru dárců, což byl pan Bakala. Myslím, že reagovali na jeho odchod.
Teď je tedy stav takový, že formálně vedete knihovnu.
Formálně jsem statutární orgán knihovny. Když dali pana ředitele Sedláčka na překážky, popsali, kdo má knihovnu vést. Exekutivně ji vede Zuzana Kroupová, která k tomu byla pověřená předsedou správní rady. Nicméně vzhledem k tomu, že podala výpověď, má ta práva v tuto chvíli omezená.
Když zaměstnanci odejdou ke konci srpna, není ohrožen program knihovny od září?
Mají dvouměsíční výpovědní lhůtu a připravují novou sezonu. Všichni by měli předávat své gesce. Musím říct, že se tým zachoval velmi férově.
My v tuto chvíli usilovně hledáme, jakým způsobem a komu ty gesce předávat. Máme několik zájemců, bereme na některé úkony externí firmy, ale nový tým zatím poskládaný nemáme.
Musíme také zanalyzovat finanční situaci a říct si, jestli máme šanci fungovat dál bez příspěvků pana Bakaly, anebo jestli musí proběhnout nějaká restrukturalizace knihovny.
A hrozí konec sponzoringu i od nadace podnikatele Karla Komárka?
Podle informací, které jsem dostal, letošní závazky splní. A o dalších letech budou uvažovat podle toho, jak se bude vyvíjet situace v knihovně.
Pan Sedláček řekl, že už usilovně sestavuje nový tým, zmínil i zájem potenciálních sponzorů...
Od úterý, kdy se to turbulentně dostalo do médií, jsem byl osloven několika významnými filantropy, kteří říkali, že instituce, jako je Knihovna Václava Havla, nesmí zaniknout a že jsou ochotni ji ekonomicky podpořit.
Takže nemáte obavy, že by se nakonec musel například omezovat program?
Jsem přesvědčený, že knihovna bude existovat i nadále. V jaké formě, to nedokážu předjímat.
Jakým způsobem do celé věci vstupuje Dagmar Havlová?
Objevují se až bulvární titulky, že Knihovně Václava Havla hrozí zánik. Myslím si, že současná situace není nic fatálního, protože prostředky, budeme-li šikovní, dokážeme do budoucího fungování knihovny zajistit.
To, co by bylo pro knihovnu fatální, by bylo, kdyby předsedkyně výboru zakladatele, tedy paní Dagmar Havlová, neposkytovala osobnostní a autorská práva. V takovém případě by se samozřejmě knihovna nemohla jmenovat Knihovna Václava Havla a neměla by žádnou náplň.
Jak to teď bude s chodem knihovny po praktické stránce?
Podle jízdního řádu by měla dozorčí rada dovolit zbývající členy správní rady, kteří chybějí, do tří měsíců. Potom se bude řešit další vývoj.
Pak se bude moci řešit, co s panem Sedláčkem na překážkách?
Rozhodne dál, jakým způsobem ve věci postupovat.
A tedy obavy, že by knihovna nepokračovala dál, nejsou namístě?
Obava musí být. Vývoj není pozitivní. Nevnímám to jako něco, z čeho bych měl mít radost. Jsem stále překvapen, analyzuji situaci a snažím se najít takové řešení, které by zajistilo existenci Knihovny Václava Havla i do budoucích let.
Je to pro knihovnu reputační problém?
Reputační katastrofa to je zcela určitě.