„Je zvláštní, aby člověk, který je zbaven svéprávnosti, byl hlavou zločinecké skupiny,“ řekl nám uznávaný soudní znalec Karel Netík

25. 06. 202217:09
„Je zvláštní, aby člověk, který je zbaven svéprávnosti, byl hlavou zločinecké skupiny,“ řekl nám uznávaný soudní znalec Karel Netík
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Soudní znalec v oblasti psychologie Karel Netík

V rámci aktuální kauzy s Michalem Redlem, který je uznán nesvéprávným a na jehož posudcích se postupně vystřídali čtyři lidé, tři lékařky, jeden lékař, jsme vyzpovídali psychologa Karla Netíka, který patří mezi největší kapacity mezi soudními znalci z oboru psychologie. On sám vypracovával znalecké posudky k nejmedializovanějším kriminálním kauzám. Co si o celém případu myslí? A byl on sám někdy vyzván k falešnému posudku za úplatek?

Podle Karla Netíka je zvláštní, aby člověk, který je zbaven svéprávnosti, byl hlavou zločinecké skupiny. „Je to zvláštní, psychický stav se mění vlivem nejenom té nemoci, ale i vlivem léčby. Pokud ale takový člověk není způsobilý k právním úkonům, neměl by podepisovat žádné smlouvy, může mu být zakázáno zacházet s penězi od určité výše. Ta nemoc mu znemožňuje, aby jednal racionálně, ale pokud racionálně jedná, tak je to zvláštní,“ myslí si Netík, který také popsal, jak probíhá vypracování posudku.

„Pokud to není posudek ústavu, tak na posudku pracuje jen jeden znalec. Pokud je to posudek ústavu, tak pracuje celá znalecká komise, což jsou třeba tři znalci. Potom se to přednese na semináři, kde se k případu, který zpracovali, vyjádří odborné plénum a pak se zpracuje závěrečný posudek ústavu. Jinak je to ale jen jeden člověk. V případě, že se jedná o posudek psychologie či psychiatrie, tak jsou dva,“ uvedl soudní znalec v oboru psychologie.

Posudky se prý po letech provádí znovu právě z toho důvodu, že se stav člověka může měnit, a tak je nutný přezkum.

CELÝ ROZHOVOR SI MŮŽETE POSLECHNOUT NÍŽE.

Netík, který působí v oboru 39 let již sám zažil, že nějaké posudky byly „cinklé“. „Vím, že byli lidé stíháni za nepravdivé znalecké posudky, dokonce dva takové kolegy jsem posuzoval, zda jsou vědomě nepravdivé,“ uvedl s tím, že u obou případů se nepravdivost potvrdila.

„Dvakrát mi obviněný ve vazbě říkal, že by za mnou přišel jeho bratr, já jsem se divil proč a bylo mi naznačeno, že kdyby mi přinesl nějaký úplatek… Ale to nepřicházelo v úvahu, vzhledem ke své pověsti si to ani nemohu dovolit,“ uvedl s tím, že rozumný člověk nebude psychologovi nabízet úplatek, protože psycholog je v celém soukolí „malý pán“.

Celý případ ohledně nesvéprávného Michala Redla v něm vzbuzuje podezření. „Člověk, který by měl být organizátorem trestní činnosti a měl by vést organizovanou skupinu, tak asi nebude nesvéprávný,“ říká Netík, který jak sám dodává, chtěl být v této odpovědi korektní.

„Problém je v tom, že pokud se prokáže, že znalecké posudky byly pochybné, tak se to samozřejmě odrazí v pohledu veřejnosti na znalce. Ta si pak bude myslet, že to jsou podvodníci, kteří se nechají uplatit, a to je průšvih,“ uzavírá Netík.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných