Jiří Pospíšil (TOP 09): Vinohradské v alarmujícím stavu

20. 03. 202307:30
Jiří Pospíšil (TOP 09): Vinohradské v alarmujícím stavu
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jiří Pospíšil

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Europoslanec a člen zastupitelstva hl. m. Prahy za TOP 09 na svém Facebooku 15. března k rekonstrukci Vinohradského divadla.

Největší investici do kultury, kterou musí Prahu udělat, je rekonstrukce Vinohradského divadla. Přijal jsem proto pozvání ředitele Vinohradského divadla Tomáše Töpfera. A musím říct, že jsem se opravdu přesvědčil, že je jí po mnoha letech zbytečné zahálky skutečně zapotřebí.

Sami si dle fotografií můžete udělat obrázek z toho, jak to dnes na Vinohradech vypadá, a jak by to vypadat nemělo. Divadlo je ve skutečně alarmujícím stavu. Naši předkové jej vystavěli v roce 1907, a od té doby v něm neproběhla žádná zásadní rekonstrukce. Zdi jsou obouchané, technika opotřebená a hlavně zastaralá, požární bezpečnost je na hranici rizika. A ač tomu nebudete chtít věřit, i do takové významné památky, jakou divadlo bezesporu je, na mnoha místech zatéká. To vše musíme napravit, a to co nejrychleji!

A to není vše. Scénické technologie, na kterých se v roce 1927 podílel ještě František Křižík, jsou daleko za hranicí životnosti. Mnohé dnes už ani nefungují! Díky modernizaci, kterou máme připravenou, vznikne na jevišti točna, nová vzduchotechnika a mnoho dalšího. Navíc, když se divadlo otevíralo, málokdo tehdy myslel na komfort těch, kteří nemohou do ochozů po svých. Je skoro až neuvěřitelné, že ve 21. století směli divadelní představení navštívit maximálně dva vozíčkáři. To se ale změní! Součástí rekonstrukce je i výtah, který divadlo učiní bezbariérové.

Co nás tedy čeká. V momentě, kdy Rada tisk, který se chystám co nejdříve předložit, schválí, bude rekonstrukce divadla formálně zahájena. Nic ale nejde udělat ze dne na den. Zhruba rok bude trvat potřebná administrativa, abychom v roce 2024 mohli, jak se říká „kopnout do země“.

Pan ředitel vyjádřil přání, že by bylo symbolické, kdybychom náročnou rekonstrukci dokončili na podzim 2027, kdy divadlo oslaví sladkých 120 let existence. Já mu mohu jen slíbit, že napneme veškeré síly k tomu, abychom to dokázali.

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných