foto: Facebook Jitky Kolářové/Jitka Kolářová
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: 1. místostarostka Prahy 15 za ANO na svém Facebooku 8. listopadu k mateřským školám v Praze.
Mateřské školy – říjnové ohlédnutí
Mateřské školy se oblékly do podzimního hávu nejen díky listí na zahradě, ale především i svým programem. Říjen se tedy nesl v duchu oslav Halloweenu, podzimní zeleniny, hub a draků.
Na rozeznávání jedlých a nejedlých hub se zaměřili na Trhanovském náměstí a v Parmské 388, ale nezapomněli ani na povídání, co se děje v lese a jak se zvířata chystají na zimu. Stejnému tématu se věnovali v Horolezecké a účastnili se programu Zimní spáči s ježkem.
Podzimní zelenině a jejímu využití v kuchyni se věnovali i v Parmské 389. Upekli si mrkvové koláče, jablečný štrůdl a šátečky a připravili si zeleninový salát.
Nezapomínalo se ani na mezigenerační vztahy, Z Horolezecké vyrazili na návštěvu k seniorům, kde je čekalo překvapení, protože kromě babiček a dědečků na ně tentokráte čekala i Miss České republiky Adéla Štroffeková – žádná z holčiček neodolala možnosti vyzkoušet si korunku královny krásy. V Kostičkách pro seniory připravili podzimní dárky a nahráli na video pásmo písniček a tanečků, které zde chtěli zahrát, ale díky karanténě to nebylo možné.
V Parmské 388 si užili strašidelný karneval.
Jak jsem již informovala, Boloňská získala prestižní bronzový certifikát za zdravé stravování Skutečně zdravá škola a společně s dětmi certifikát oslavili jablečným štrůdlem, který si sami upekli. Podzimní dýňové karbanátky ochutnali v rámci zahradní slavnosti, kterou svým programem ozářila Inka Rybářová v Parmské 388. Společně s rodiči uspořádali Dýňovou dílnu v Libkovské. Trochu jiné ochutnávání podzimní zeleniny proběhlo na Trhaňáčku, kde se děti musely obejít bez zraku a musely se spolehnout jen na čich a hmat. Sem také pozvali rodiče na zahradní slavnost Bramborohraní a z vyrobených bramboroskřítků si vyzdobili zahradu, na které se pak konal Strašidelný den. Strašidelný karneval uspořádala i Parmská 389. Zahradní slavnost spojenou s brigádou a péčí o zahradu měli v Kostičkách a ochutnávky jídel zaměřili na jablíčka – křížaly, mošt i jablečný závin pohladily chuťové pohárky malým i velkým.
Na divadelní představení Husy na tahu se podívali všichni z Parmské 388. V Horolezecké si divadlo zahráli sami, pohádku O řepě zvládli na jedničku. O zakleté princezně a drakovi bylo představení pro děti z Trhaňáčku. Do Kostiček přijelo Mobilní planetárium s vesmírnými pohádkami. V jurtě na děti čekalo divadélko s pohádkou O hříbkovi a zde se také setkali se svým oblíbeným psem a užili si cannisterapeutický program.
V mateřských školách také začínají naplno běžet kroužky. Pestrou paletou se může pochlubit např. Slunečnice, tady si děti mohou užit tancování, fotbal a bruslení, ale i kroužek šikovných ručiček a nově kroužek Malý sportovec a Angličtinka se Stevem a Maggie. V Kostičkách (Milánská 472) začala angličtina pro děti Whats English, ale i keramika, čeština pro cizince a speciálně pedagogická a logopedická cvičení, také navštěvují solnou jeskyni.
Ve všech mateřských školách se věnují programu Elkonin, díky kterému se děti snáze připravují do školy, mezi nezbytné dovednosti patří i umění pracovat s chybou.
V Parmské 389 se zaměřili na vědní disciplíny a udělali si pokusy s elektřinou. Nezapomněli ale ani na péči zdraví a uspořádali projektový den Zachraň kamaráda, na kterém si zahráli na záchranáře.
Zvláštností je jistě cestovní deníček Tuze hladové housenky, který si vedou děti z Horolezecké. Děti si berou na víkend domů školkového mazlíčka housenku a zapisují do deníčku její dobrodružství a potom s nimi seznámí i ostatní děti ve třídě.
V rámci programu MAP Praha 15 uspořádali v Kostičkách čtení pohádek nejen s dědou Zdendou, ale i dalšími a přečetli si pohádky v českém jazyce, v angličtině a v ukrajinštině.
Zahradu na zimu, spolu s broučky, uspali v Boloňské. V Horolezecké postavili na zahradě podzimní výzdobu mandaly. Na zahradě se slavil příchod podzimu i ve Slunečnici, kde zahradu na zimu zamykali.
Na Trhanovském náměstí si vyrobili vlastní draky a zjistili, jak moc je pro ně důležitý vítr. V Boloňské uspořádali společně s rodiči drakiádu v lesoparku, to v Horolezecké mají zase trochu jinou zábavu – věnovali se sportovním a vědomostním soutěžím s bramborou na Bramboriádě. Sportu se věnovali také v Libkovské, kde si díky jednomu z rodičů mohli vyzkoušet pozemní hokej přímo na velké hřišti.
Parmská 389 se zapojila do výtvarné soutěže MHMP Ježíšek očima dětí a jejich výtvory si budeme mít možnost prohlédnout na Mariánském náměstí.
Na výlet do zábavního parku Toboga se vydali z Horolezecké. Výletům se věnovali i v Libkovské – s průvodci v dobových kostýmech si prohlédli zámek Loučeň, vypravili se do Národopisného muzea na Smíchově, kde si povídali o dožínkách a vyrobili si svůj dožínkový věnec. Vypravili se i do Botanické zahrady na Jarově, kde si prohlédli dýňová aranžmá a tropický skleník. Zvláštním výletem pro ně byla i cesta metrem naší nejstarší trasy C na Vyšehrad u příležitosti výročí pražského metra a navštívili i městskou knihovnu, kde se věnovali tématu pražských pověstí a na ten úplně nejkratší výlet vyrazili do Toulcova dvora na program Za poklady Země. Na výlet na Vyšehrad se vypravili také z Parmské 389, kde si povídali o Praze.
Velkou novinkou na detašovaném pracovišti Kozinova při MŠ Trhanovské náměstí je nově otevřené herní hřiště.
V Parmské 389 se zapojili do výzvy v rámci operačního programu JAK, jejímž cílem je přispět k zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání. I v říjnu se vzdělávaly paní učitelky. V rámci projektu MAP proběhlo setkání s neziskovými organizacemi, o kterém jsem již psala.
Dále se paní učitelky z Kostiček zúčastnily konference Forum – legislativní změny v MŠ, kurzu Kaomat, který cílil na rozšíření kompetencí v oblasti komunikačních dovednosti a seminářů v Portálu, které se zaměřili na hudební, pohybové a výtvarné techniky. A ty z Horolezecké se zúčastnily kurzu první pomoci.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze