foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Senátor Jiří Čunek
ROZHOVOR: Podivné informace o vánočním večírku na ministerstvu, neuvážená podpora kroků vlády na úkor strany a další rozhodnutí Mariana Jurečky představují sérii chyb, kterých se šéf strany dopustil. Výsledkem je, že preference KDU-ČSL jsou na krizových hodnotách. „Nepravdy, které se okolo vánočního večírku postupně odhalovaly, jsou velký problém,“ řekl portálu PrahaIN.cz senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Informace, že až do půlnoci trval večírek na resortu práce a sociálních věcí i po tragickém incidentu na filozofické fakultě, vyvolaly sérii kritických hlasů uvnitř KDU-ČSL. K nim se připojil i senátor Jiří Čunek, který vedení strany už dříve několikrát kritizoval. „Původně jsem neměl potřebu se vyjadřovat k večírku na ministerstvu, neboť k této věci hovořilo množství jiných lidí. Netuším, co se tam dělo. Zda tam pouze ministr seděl se svými spolupracovníky, nebo se tam veselili. To nedokážu říct. Skutečností ale je, že ta nepravda, která se postupně odhalovala, je velká závada a velký problém,“ řekl redakci PrahaIN.cz Jiří Čunek.
Rozhodnutí předsednictva strany podpořit ve funkci předsedu Jurečku podle informací od některých lidovců vyvolalo rozčilení u části členů strany. Někteří se rozhodli odejít, další o tom prý uvažují. Senátor ale jejich rozhodnutí považuje za chybu a vyzval je, aby ze strany neodcházeli.
Vládní politika
„Myslím si, že by nespokojení členové měli ve straně zůstat. Místo odchodu by naopak měli udělat všechno proto, aby svým vlivem dosáhli toho, aby se situace ve straně zlepšila. A to nejenom kvůli večírku, ale i kvůli směřování vlády, které podle mě velmi málo respektuje program KDU-ČSL,“ zdůraznil Jiří Čunek.
V této souvislosti prohlásil, že je už delší dobu velmi kritický k některým významným krokům, které Marian Jurečka jako člen vládního kabinetu podpořil. „Mám více výhrad. Jako senátor jsem nehlasoval pro balík vládních opatření, protože si myslím, že Jurečka přistoupil z nějakých důvodů na velmi špatnou variantu spolupráce. I když je relativně mladý člověk, tak se ve vládních pozicích už pohybuje dlouho. S tou zkušeností měl předpokládat, jaké následky bude mít to, že vláda znovu nezavedla superhrubou mzdu, kdy větší část nákladů nesli lidé s vysokými příjmy. Pokud by ke zrušení superhrubé mzdy nedošlo, měla by republika k dispozici 140 až 150 miliard. Nemusel by se pak provádět kolotoč kvůli 60 až 80 miliardám se změnou 65 zákonů, zrušením EET a podobně. Stát by nemusel těžce shánět peníze na podporu bydlení a podobně,“ řekl naší redakci Jiří Čunek.
Harakiri
Pokračoval slovy, že se vládní kabinet dopustil chyby, na které se podílel i předseda jeho strany. Prohlásil dokonce, že Marian Jurečka se rozhodl spáchat rituální sebevraždu.
„Byla to hrozná chyba, kterou měl Jurečka předpokládat. Zároveň měl vidět, že nahodilé zásahy do důchodového systému vlastně nejsou reformou, ale je to pouze parciální úspora. Pokud by nebyla zrušena superhrubá mzda, tak by to bylo daleko výhodnější. Vláda by získala i čas na přípravu skutečných reforem. A Jurečka by nepoškodil stranu. Zazlívám Marianu Jurečkovi, že přistoupil na tuto hru. Když se na to dívám s odstupem, tak z mého pohledu to skoro vypadá, jako by pro vládní jednotu byl schopen spáchat harakiri. Přitom ona za to nestojí, protože to rozhodnutí je špatné samo o sobě,“ prohlásil senátor.
Psali jsme
Rozhodnutí předsednictva KDU-ČSL podpořit ve funkci předsedu Mariana Jurečku vyvolalo rozčilení napříč členskou základnou. Někteří lidovci…
„Nejde ale jenom o poškození naší strany. Pokud je něco spravedlivého, tak se tyto věci musí udělat i bez ohledu na volební preference. To beru. Ovšem zrušení superhrubé mzdy nebyla statečnost, ale hloupost. Souhlasím se zrušením superhrubé mzdy. K tomu ale mělo dojít až poté, co republika nebude mít takové dluhy a půjde ekonomicky nahoru. V tomto stavu je to neakceptovatelné. Výsledek je takový, že bohatší zbohatnou ještě víc, chudší ještě více zchudnou. To je špatná politika. Vedení strany je přesvědčeno, že kroky, které vláda teď bude dělat, posílí vládní strany, které na tom budou lépe než před tím. Já ale tuto jejich víru nesdílím,“ dodal senátor.
ODS a KDU-ČSL?
V souvislosti s poklesem volebních preferencí se objevily úvahy o budoucnosti KDU-ČSL. Některé hovořily i o eventuálním sloučení lidovců s ODS. V této souvislosti vyslovil senátor hypotézu, že určité kruhy uvnitř strany možná o sloučení s ODS uvažují, ale bez předchozí vnitrostranické diskuse.
Psali jsme
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se dopustil chyby, když se po zasedání vlády a po návratu na ministerstvo připojil k lidem, kteří v atriu…
„Ta otázka se nabízí, protože všechny kroky včetně preferencí směřují k tomu, že je to ´racionální´ úvaha, která k tomu vede. Vztah velkého hráče s menším je skutečně předobrazem nějakého splynutí. Ale bohužel žádná debata se v tomto směru ještě nevedla. Obávám se ale, že někteří představitelé KDU-ČSL to takto vedou k tomu, aby tato debata byla zcela zbytečná a ten skutek se stal činem. Protože je něco jiného, když se spojují dva subjekty, které jsou plnohodnotné a rovnoprávné v tom, že jeden má patnáct procent a druhý třeba šest. Úplně něco jiného ale je, když se spojuje subjekt, který má dvě nebo tři procenta. Nemůže do Parlamentu a potom je ta vzájemná partnerská dohoda velmi hendikepovaná pro toho slabšího,“ ukončil Jiří Čunek.